Mnogo korišćena reč detoks ovde neće imati značenje koje joj se obično pripisuje, zato, glavu gore!
Svima nam je potrebna minimalna promena navika u ishrani, za bolji imunitet i balans u organizmu.
Ne govorimo o prelasku na presnu hranu, pijenju litara tečnosti, odlasku na specijalne manje ili više egzotične tretmane… Ostalo je još mnogo toga lepog, masnog i slatkog da se pojede, a ni svi praznici nisu prošli – nekoliko velikih u januaru tek predstoji.
Primenimo, dakle, odmah, sasvim primereni i umereni detoks, za koji je najvažnije – započeti ga bez odlaganja.
I supstance u mozgu – praznične
Za gore navedeni blagi detoks postoje i naučni dokazi. Da, pomenućemo miševe u laboratoriji, ovoga puta na Univerzitetu u Montrealu.
Kada šest nedelja konzumiraju hranu bogatu mastima, i zatim im se ona naglo ukine uz prelazak na zdravu hranu – miševi ispoljavaju simptome anksioznosti i depresije.
Odgovorne su izvesne supstance u mozgu, ali… da ne dužimo – nagli prestanak unošenja uobičajene zimske praznične hrane sličan je, u malom, prekidanju uzimanja nekih droga.
Upravo ovo je razlog što detoks dijete, o kojima obično čitamo u popularnim magazinima, često odlažemo, ili od njih potpuno odustajemo.
Postepeni detoks
Umesto instant detoksa, zato, stručnjaci predlažu postepeno menjanje navika, uz nekoliko saveta.
Obezbedite sebi dovoljno sna – u tom slučaju organizam će posle buđenja, i kasnije u toku dana, manje „tražiti“ šećer. Umorne osobe najčešće posegnu za njim, kao najefikasnijim sredstvom za trenutne efekte.
Dodajte pečurke u obroke, posebno šitake, maitake ili bukovače, koje snažno deluju na imunitet.
Unesite u organizam magnezijum, koji mu pomaže da se bori sa stresom. Par badema ili semenke bundeve ga imaju, a može se obezbediti i iz drugih izvora.
Jedite više manjih obroka – ovo je veoma važna preporuka koja se najčešće krši, a efikasno sprečava unošenje bespotrebnog viška hrane. Idealno bi bilo da se na svaka tri sata uvedu balansirani obroci sastavljeni od ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti.
Svako jutro započnite sa velikom čašom vode. Dnevno uvođenje čaše probiotskog napitka ili popularnog zelenog kašastog soka (smutija) od voća i povrća takođe se preporučuje.
Jedite peršun, kelj, kruške i limun – ove namirnice regulišu pH vrednost u organizmu i drže nivo šećera pod kontrolom.
Da na kraju ponovimo još jednom istinu o detoksu – on je trajna promena načina ishrane, a ne jednomesečna ili kraća dijeta. Najuspešniji je bez drastičnih koraka, uz savet da se primeni odmah. (danubeogradu.rs)