Naslovna » Izlasci » Akcije » MSUB: Izvedbeno predavanje „Nešto veoma posebno“ autora Dalibora Šandora
Dalibor Šandor - Nešto veoma posebno (foto: Dieter Hartwig)
Dalibor Šandor - Nešto veoma posebno (foto: Dieter Hartwig)

MSUB: Izvedbeno predavanje „Nešto veoma posebno“ autora Dalibora Šandora

U okviru izložbe „Aktivitet: 100 godina nadrealizma“, Muzej savremene umetnosti 5. decembra 2024. organizuje izvedbeno predavanje Dalibora Šandora.

Programom „Nešto veoma posebno“ u četvrtak od 18.00, MSUB se, u saradnji sa Udruženjem Per.Art, pridružuje obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom (3. decembar) i Međunarodnom danu ljudskih prava (10. decembar). Izvođenje je na govornom srpskom jeziku.

Razmišljajući dalje o procesu rada na predstavi „Mi nismo čudovišta“, Dalibor Šandor (aka Franky Sandorstein) nastavlja svoj umetnički rad kroz izvedbeno predavanje pod nazivom „Nešto veoma posebno“, koje je nastalo u saradnji sa Marselom Bugilom (aka Dr. Acula) kao dramaturgom, Frosinom Dimovskom (aka Sylphina) kao podrškom i Sašom Asentićem (aka Dark Lord) kao umetničkim saradnikom.

Izvedbeno predavanje „Nešto veoma posebno“ nastalo je u okviru projekta DIS_Lecture – serije izvedbenih predavanja koja drže umetnici sa intelektualnim invaliditetom, pozvani da na njima svojstven način prisvoje ovaj izvedbeni format i kritički preispitaju njegove ableističke odlike. Zajedno sa njihovim dugogodišnjim saradnicima, oni zauzimaju svoje mesto u oblasti iz koje su kroz istoriju bili isključeni: diskursa o plesu i performansu. DIS_Lecture je osmislio Saša Asentić, kao pristupačan format koji doprinosi kritičkoj kulturi i solidarnosti u plesu.

„Želja nam je da ukažemo na potrebu da se marginalizovane grupe, među kojima su i osobe sa invaliditetom, ravnopravno uljuče u kulturu i društvo. Saradnju sa Udruženjem Per.Art smatramo izuzetno važnim u tom procesu. Pre tačno 100 godina srpski nadrealisti su posvetili dva broja časopisa Svedočanstva upravo marginalizovanim grupama i njihovom kreativnom radu. Pokazali su koliki kreativni potencijal oni nose“, istakla je Aleksandra Mirčić, jedna od kustoskinja izložbe „Aktivitet: 100 godina nadrealizma“ u Muzeju savremene umetnosti.

„Nadrealisti su različitost smatrali potencijalom a ne ograničenjem. Danas se i dalje borimo da ukažemo da biti drugačiji znači više ili jednako. Izvedbeno predavanje Dalibora Šandora Nešto veoma posebno otvara nam pogled osobe sa invaliditetom na društvo koje ga ne prihvata. Otvoreno nam govori o svojim stavovima i pogledima na sebe i druge. Nadamo se da ćemo, otvorivši vrata Muzeja savremene umetnosti umetnicima sa invaliditetom, doprineti njihovoj boljoj i ozbiljnijoj poziciji u svetu kulture i umetnosti“, dodala je Aleksandra Mirčić.

(danubeogradu.rs)

Uređuje: Dan u Beogradu

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić - Ah Neša.