Jubilarni, 35. Beogradski maraton, biće održan, u nedelju, 15. maja 2022. godine na Međunarodni dan porodice, pod sloganom „Prijateljstvo na duge staze“.
Kao i svi drugi događaji u organizaciji Beogradskog maratona, i ovaj će, biti posvećen izuzetno važnim i aktuelnim društvenim temama, a to su promocija značaja bavljenja fizičkom aktivnošću, promocija značaja zaštite životne sredine i pomoć i podrška osobama sa invaliditetom, kao i njihovo uključivanje u redovne tokove rekreacije, sporta i života.
U svakoj od ovih tema, kao i uvek, Beogradski maraton priprema, zajedno sa bitnim i dokazanim organizatorima iz ovih oblasti i konkretne primere dobre prakse, kako bi ovakav događaj mogao da budu dobra prilika za društveno odgovorno delovanje.
Jubileji su obično i dobre prilike da se podsetimo kako i na koji način su nastali neki događaji, da se osvrnemo na bogatu i burnu istoriju Beogradskog maratona. Biće ovo prilika da se bogatstvom programskih aktivnosti, od izuzetno važnih skupova i poseta tokom održavanja 35. Beogradskog maratona, do organizovanja međunarodne Stručne tribine, sprovođenja humanitarnih kampanja i drugih važnih događaja – napravi retrospektiva prethodnih izdanja, koja su, svako za sebe, bila specifična i ostavila trag i vrednosti koje su utkane u sportski i društveni život Beograda i Srbije.
Prvi Beogradski maraton održan je u maju 1988. godine i jedan je od najstarijih međunarodnih tradicionalnih događaja u Srbiji i uzor je drugima u regionu kada su u pitanju mnogi elementi organizacije ovakvih događaja. Jedini je sportski događaj (i ne samo sportski) koji je zadržao međunarodni status u vreme sankcija međunarodne zajednice prema SR Jugoslaviji.
Beogradski maraton je realizovan i razvijan u vanrednim i otežanim uslovima, u vreme društvenih, ekonomskih, i političkih kriza u vreme rata na prostoru bivše SFRJ, tokom rekordne inflacije i za vreme bombardovanja Beograda i Srbije 1999. godine.
Beogradski maraton je, čak i u uslovima aktuelne globalne pandemije COVID-19, pokazao veliku fleksibilnost i prilagodio se specifičnim uslovima organizacije ovog događaja, kako za domaće i strane učesnike, tako i za učesnike u organizaciji – što je bilo izuzetno značajno, pogotovo prilikom organizacije 34. Beogradskog maratona 2021. godine, kada je događaj pod sloganom „Bez barijera“ organizovan na bezbedan i odgovoran način.
Odlukom Skupštine grada Beograda iz 2003. godine, Beogradski maraton je proglašen za događaj od posebnog značaja za grad Beograd. Beogradski maraton je i najveći, najmasovniji i najznačajniji tradicionalni sportski događaj u Srbiji.
35. Beogradski maraton – informacije
- Naziv događaja: 35. Beogradski maraton
- Organizator: Beogradski maraton
- Vreme održavanja takmičenja: nedelja, 15. maj 2022. (8.00-14.00)
- Discipline: 5 km; 21,1 km; 42,195 km.
Trka zadovoljstva (5 km)
Trka je manifestacionog karaktera, bez prijavljivanja, pobednika i plasmana. Pravo učešća imaju svi koji to žele. Start trke je u 8.1, na raskrsnici ulica Kneza Miloša i Trg Nikole Pašića (ispred Narodne skupštine Republike Srbije) i trči se ulicama: Bulevar kralja Aleksandra – Branka Krsmanovića – žička – Cara Nikolaja II (14. decembra) – Mekenzijeva – Trg Slavija – Kralja Milana. Cilj je na Terazijama.
Polumaraton (21,1 km)
Pravo učešća imaju svi građani, a deca od 14 do 18 godina moraju da imaju pisanu saglasnost roditelja. Start trke je u 8.00, na raskrsnici ulica Bulevar kralja Aleksandra i Resavske i trči se ulicama: Bulevar kralja Aleksandra – Beogradska – Slavija – Nemanjina – Balkanska – Gavrila Principa – Brankova – Bulevar Nikole Tesle – Džona Kenedija – Bulevar Mihajla Pupina – Bulevar umetnosti – Bulevar Milutina Milankovića – Antifašističke borbe – Most na Adi – Antifašističke borbe – Bulevar Milutina Milankovića – Milentija Popovića – Bulevar Mihajla Pupina – Brankova – Kraljice Natalije – Kneza Miloša – Kralja Milana – Terazije. Cilj je ispred hotela „Moskva“.
Kategorije:
- apsolutni plasman (muškarci – žene)
Maraton (42,195 km)
Pravo učešća imaju svi građani stariji od 18 godina. Start trke je u 8.00 na raskrsnici ulica Bulevar kralja Aleksandra i Resavske i trči se ulicama: Bulevar kralja Aleksandra – Beogradska – Slavija – Nemanjina – Balkanska – Gavrila Principa – Brankova – Bulevar Nikole Tesle – Džona Kenedija – Bulevar Mihajla Pupina – Bulevar umetnosti – Bulevar Milutina Milankovića – Antifašističke borbe – Most na Adi – Antifašističke borbe – Bulevar Milutina Milankovića – Milentija Popovića – Bulevar Mihajla Pupina – Bulevar Nikole Tesle – Karađorđeva – Glavna – Bežanijska – Tošin bunar – Pariske komune – Bulevar maršala Tolbuhina – Otona Župančiča – Narodnih heroja – Bulevar Milutina Milankovića – Tošin bunar – Zemunska – Vojvođanska – Dr Ivana Ribara – Jurija Gagarina – Dušana Vukasovića – Evropska – Gandijeva – Jurija Gagarina – Omladinskih brigada – Đorđa Stanojevića – Bulevar Crvene armije – Jurija Gagarina – Bulevar Milutina Milankovića – Milentija Popovića – Bulevar Mihajla Pupina – Brankova – Kraljice Natalije – Kneza Miloša – Kralja Milana – Terazije. Cilj je ispred hotela „Moskva“.
Kategorije:
- apsolutni plasman (muškarci – žene)
Takmičenje se održava po pravilima IAAF.
(danubeogradu.rs)

Novinar iz Beograda od 1992. godine, osnivač je i glavni i odgovorni urednik portala Dan u Beogradu.