Naslovna » Izlasci » Muzika » Klasika » Koncert klavirske muzike Vasilija Mokranjca povodom sto godina od kompozitorovog rođenja
Koncert klavirske muzike Vasilija Mokranjca: Ratimir Martinović (fotografiju obezbedio CEBEF)
Koncert klavirske muzike Vasilija Mokranjca: Ratimir Martinović (fotografiju obezbedio CEBEF)

Koncert klavirske muzike Vasilija Mokranjca povodom sto godina od kompozitorovog rođenja

Pijanista Ratimir Martinović održaće koncert klavirske muzike Vasilija Mokranjca u subotu, 9. decembra 2023. od 20.00, u Sali Beogradske filharmonije.

Povod je obeležavanje sto godina od kompozitorovog rođenja.

Stota godišnjica rođenja jednog od najznačajnijih srpskih kompozitora 20. veka, akademika Vasilija Mokranjca (1923-1984), prilika je da se podsetimo njegovog impresivnog stvaralaštva za solo klavir, koje će interpretirati renomirani pijanista Martinović, redovni profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Vasilije Mokranjac dao je svestran i trajan doprinos srpskoj muzičkoj umetnosti, kulturi i pedagogiji.

Rođen u porodici muzičara, rano je pokazao dar za muziku. Diplomirao je klavir (u klasi Emila Hajeka) i kompoziciju (u klasi Stanojla Rajičića) na Muzičkoj akademiji u Beogradu. Nakon pedagoškog rada u muzičkim školama „Josif Marinković“ i „Mokranjac“ u Beogradu, godine 1956. postaje docent na Muzičkoj akademiji; 1965. izabran je za vanrednog, a 1972. za redovnog profesora kompozicije. Od 1962. do 1965. bio je predsednik Udruženja kompozitora Srbije.

Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti izabran je 1967. godine, a za redovnog člana 1976. – iste godine kada je dobio i Sedmojulsku nagradu za životno delo.

Kompozitorski opus Vasilija Mokranjca obuhvata pet simfonija i druga dela za simfonijski orkestar, koncertantnu, kamernu i solističku muziku, kao i radio-drame i veliki broj partitura pozorišne i filmske muzike.

Kompozicije za solo klavir Vasilija Mokranjca nastajale su u dugom vremenskom periodu. U prvoj stvaralačkoj fazi nastaju Tema sa varijacijama (1947), Etide (1951-1952), Dve sonatine (1953-1954), Fragmenti (1956) i Šest igara (1950-1957).

U drugoj stvaralačkoj fazi (1958-1972), težište Mokranjčevog kompozitorskog rada je na simfonijskoj muzici, da bi se nakon petnaest godina pauze vratio solo klaviru u trećoj stvaralačkoj fazi (1972-1984), kada nastaju njegova značajna ostvarenja – ciklusi Intime (1973), Odjeci (1973), Pet preludijuma (1975) i poslednje dovršeno delo, Preludijum (1984).

Pijanista Ratimir Martinović je održao preko 700 koncerata i svirao sa šezdesetak orkestara u Evropi, Aziji, Južnoj i Severnoj Americi, u najprestižnijim muzičkim dvoranama.

Pored koncertne karijere, aktivan je i na polju muzičke pedagogije i organizacije muzičkog života. Osnivač je i direktor prestižnog festivala KotorArt i redovni profesor Akademije umetnosti Univerziteta umetnosti u Novom Sadu. Čest je gost žirija pijanističkih takmičenja, kao i voditelj majstorskih kurseva širom Evrope i sveta.

Ratimir Martinović gaji poseban afinitet prema klavirskom opusu Vasilija Mokranjca, koji je sa velikim uspehom izvodio na koncertima u zemlji i inostranstvu i snimio u celosti (Grand piano, 2019).

Ulaznice po ceni od 500 dinara mogu se nabaviti na prodajnim mestima Beogradske filharmonije (blagajna: Studentski trg 11 i onlajn).

Koncert partnerski realizuju Muzikološki institut SANU, Centar beogradskih festivala (CEBEF) i Fondacija „Vasilije Mokranjac“, uz podršku Grada Beograda i SOKOJ-a.

(danubeogradu.rs)

Uređuje: Dan u Beogradu

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić - Ah Neša.