Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » 24. Međunarodna tribina kompozitora: Muzička kutija
Međunarodna tribina kompozitora: Themus Ensemble
Themus Ensemble

24. Međunarodna tribina kompozitora: Muzička kutija

Od 24. do 30. septembra u Beogradu će biti organizovana 24. Međunarodna tribina kompozitora.

Ovogodišnja manifestacija odvijaće se pod nazivom „Muzička kutija“.

Za program Festivala birane su kompozicije inspirisane specifičnim zvukom muzičkih kutija, njihovim mehanizmom, specifičnom strukturom njihovog muzičkog sadržaja koji je zasnovan na ponavljanju i usporavanju, kao i one u kojima je u prvom planu bilo dostizanje inovativne zvučnosti, kako u okviru akustičnih ansambala, tako i u kombinaciji akustičnih instrumenata sa elektronikom.

Ovogodišnja Muzička kutija sadrži iznenađenja u vidu recentnih ostvarenja domaćih i inostranih autora, u interpretaciji izvođača posvećenih istraživanju savremene muzike.

Tribina će biti otvorena koncertom pijanistkinje Nade Kolundžije i ansambla Prerađivačka industrija muzičkog materijala koji će specifičnim instrumentarijumom, čiji je deo i napravljen za ovu priliku, prikazati dela sada već klasika XX veka, kao i nova dela savremenih kompozitora.

U okviru dva koncerta Ansambl za novu muziku Gradilište predstaviće dela za različite vrste kamernih sastava, dok će kompozicije namenjene gudačkom kvartetu i gudačkom orkestru izvesti Mešoviti gudački kvartet i ansambl Metamorfozis. U saradnji sa redakcijom Trećeg programa Radio Beograda i specijalizovanim televizijskim programom kulture i umetnosti – RTS 3, koncert Trija Pokret, na čijem programu se nalaze mahom najskorija dela domaćih kompozitora, biće istovremeno i deo serije koncerata u Studiju 6 i direktno će biti prenošen na kanalu RTS 3, kao i na Trećem programu Radio Beograda.

Očekuje vas takođe koncert Themus ansambla iz Švedske, pod nazivom The box, vid muzičkog teatra gde je osnovni instrument muzički sto na kome se ”svira” rukama i različitim predmetima, uz bodyart i povremenu upotrebu klasičnih instrumenata. Litvanski ansambl LEN i rumunski ansambl devotioModerna, predstaviće savremenu muzičku produkciju svojih zemalja.

Bonus program ovogodišnje Tribine biće promocija kompakt diska pijaniste Vladimira Gligorića, sa novim delima domaćih kompozitora, kao i predstavljanje rezultata istraživačkog projekta pod nazivom Psihologija i muzika: Kognicija i afekat u stvaranju savremene umetničke muzike dr Blanke Bogunović.

Selektori manifestacije su Branka Popović i Ivan Brkljačić. (danubeogradu.rs)

Međunarodna tribina kompozitora

24. Tribina kompozitora – program

Četvrtak 24.09.2015. u 20h, Narodno pozorište, scena „Raša Plaović“

Svečano otvaranje festivala – Dodela nagrade Mokranjac
Dobitnica Svetlana Savić za delo Zarobljena za ženski hor i elektroniku

Kaleidoskop (za decu i odrasle) Nade Kolundžije

Prerađivačka industrija muzičkog materijala
Nada Kolundžija, Irena Popović, Katarina Radovanović Jeremić, Jovana Đorđević, Darja Damjanović, Stevan Karanac

Skot Filding (SAD), režija
Milan Rore Popović, video radovi
Bojan Barić, animacija i elektronika
Miloš Milić, pantomima
Dragana Udovičić, kamera na sceni

  • Miloš Raičković (Srbija/SAD) – Preludijum, za 2 klavira igračke *
  • Janis Kiriakides (Kipar/Holandija) – Fofi&Michalis, za muzičku kutiju *
  • Miloš Raičković (Srbija/SAD) – Nađino kolo, za klavir igračku
  • Tobi Tvajning (SAD) – Satie Blues, za klavir i klavir igračku
  • Džon Kejdž (SAD) – Svita za klavir igračku, 1. i 2. stav
  • Katarina Miljković (Srbija/SAD) – Za Koni Džejn, za elektroniku **
  • Bojan Barić (Srbija/Finska) – Iz dečijeg ugla – Serenada za lutku, klavir, Debisija, mikrofon, Logic, dva zvučnika i teremin **
  • Džon Kejdž (SAD) – Svita za klavir igračku, 3. i 4. stav
  • Ričard Baret (Velika Britanija) – Trace, za 2 muzičke kutije * (snimak)
  • Luj Andrisen (Holandija) – Drugi koral, za muzičku kutiju (zbirka Uspomena ruža) *
  • Miroslav Savić (Srbija) – Verbatim, za neograničen broj programabilnih muzičkih kutija,kompjuterski softver i muzičku kutiju **
  • Ivan Elezović (Srbija/SAD) – Mehanička tema, za tenor, klavir i 2 muzičke kutije **
  • Luj Andrisen (Holandija) – Uspomena ruža iz istoimene zbirke, za klavir i klavir igračku
  • Janis Kiriakides (Kipar/Holandija) – mobylette, za dve muzičke kutije *
  • Irena Popović (Srbija) – Odbrojavam, za glasove i 3 muzičke kutije **
  • Tobi Tvajning (SAD) – Nightmare Rag, za klavir i klavir igračku

*srpska premijera
** svetska premijera

Petak 25.09.2015. u 18h, Sala Udruženja kompozitora Srbije

Prateći program

Psihologija i muzika: Kognicija i afekat u stvaranju savremene umetničke muzike
Rezultati istraživanja psihologa dr Blanke Bogunović bazirani na analizi upitnika za učesnike ovogodišnje Tribine

Petak 25.09.2015. u 20h, Hol Narodne banke Srbije

Ansambl Gradilište
Neda Hofman, klavir, Ivan Marjanović, udaraljke, Bojan Pešić, oboa, Marina Nenadović, flauta, Vladimir Gagić, klarinet, Mirjana Nešković, violina, Ljubomir Milanović, viola, Srđan Sretenović, violončelo

Subota 26.09.2015. u 17.30h, Hol Narodne banke Srbije:

Mešoviti gudački kvartet
Goran Uzelac, prva viloina, Selena Jakovljević, druga violina, Aleksandra Stanić, viola, Julijana Marković, violončelo, Bojan Pešić, oboa

  • Vuk Kulenović (Srbija/SAD) – Gudački kvartet br. 6
  • Ana Kazimić (Srbija) – Pirouettes of emerald za obou i gudački kvartet
  • Đuro Živković (Srbija/Švedska) – Psalm XIII za gudački kvartet
  • Hadi AyanBod (Iran/Poljska) – Tree of the knowledge of good and evil za obou i gudački kvartet
  • Man-Ching Yu (Hong Kong) – Head on Vortex za gudački kvartet

Subota 26.09.2015. u 20h, Hol Narodne banke Srbije

Ansambl devotioModerna (Bukurešt)
Ștefan Diaconu, flauta, Cristian Mancaş, klarinet, Dan Cavassi, violončelo, Mihai Murariu, klavir Ensemble coordinator & conductor: Carmen Cârneci

  • Tiberiu Olah (Rumunija) – Sonata za klarinet solo (1963)
  • Ulpiu Vlad (Rumunija) – Sonorities and „Forget-me-not” za flautu i klavir
  • Dejan Despić (Srbija) – Manchester trio, op.93 za klarinet, violončelo i klavir (1987)
  • Doina Rotaru (Rumunija) – Mithya I. za flautu solo (2007)
  • Adrian Jorgulesku (Rumunija) – Four inscriptions za klavir (1976)
  • Karmen Maria Karneći (Rumunija) – denn der Tag war noch ganz (as the day was still as a whole)za flautu, violončelo i klavir (2000 / 2013)
  • Stefan Nikulesku (Rumunija) – Triplum za klarinet, violončelo i klavir (1973)
  • Mihai Murariu (Rumunija) – apfelStrudel za flautu, klarinet, violončelo i klavir (2014)

Nedelja 27.09.2015. u 17.30h, Hol Narodne banke Srbije:

Ansambl Gradilište
Ana Radovanović, mecosopran, Vladimir Dinić, bariton, Bojan Pešić, oboa, Marina Nenadović, flauta, Veljko Klenkovski, klarinet, Mirjana Nešković, violina, Miljana Popović, violina, Srđan Sretenović, violončelo, Boban Stošić, kontrabas, Ivan Marjanović, udaraljke, Neda Hofman, klavir, Vladimir Blagojević, harmonika

  • Aleksandar Vujić (Srbija) – Trag, za sopran, klarinet i klavir
  • Ana Gnjatović (Srbija) – Phyllody. Quiescence. za flautu, klavir, harmoniku, violončelo i kontrabas
  • Ante Grgin (Srbija) – Kaprićo za solo klarinet
  • Ivana Ognjanović (Srbija) – Wreck of Silence za mecosopran, bariton, violončelo, klavir i elektroniku
  • Božo Banović (Srbija) – Odmrzavanje za 2 violine i klavir
  • Jasna Veljanović (Srbija) – I do not love you – except because I love you… za sopran i flautu
  • Miloš Zatkalik (Srbija) – Buka u unutrašnjoj tišini za flautu, obou, klarinet, udaraljke i klavir
  • Nina Perović (Crna Gora) – Klanjalica za mecosopran, violončelo, klavir i elektroniku

Nedelja 27.09.2015. u 20.00h, Velika sala Doma omladine Beograda

Themus Ensemble (Švedska, Geteborg)
Tony Blomdahl, Andreas Hall i Mansoor Hosseini

The Box

Ponedeljak, 28.09.2015. u 20.00h, Svečana sala Skupštine grada Beograda

Prateći program

Koncert pijaniste Vladimira Gligorića sa promocijom diska
Govori: Biljana Leković

Ponedeljak, 28.09.2015. u 21h, Studio 6 Radio Beograda

Trio Pokret
Madlen Stokić Vasiljević, violina, Miloš Nikolić, klarinet i Maja Mihić, klavir

  • Ada Gentile (Italija) – Come un Ricordo, za violinu, klarinet i klavir
  • Vladimir Tošić (Srbija) – Rondeau za violinu, klarinet i klavir
  • Srđan Hofman (Srbija) – Kroz kutije zvuka za violinu, klarinet i klavir
  • Ivan Božičević (Srbija/Hrvatska) – Shaken from a Crane’s Bill za violinu, klarinet i klavir
  • Tatjana Milošević (Srbija) – Šetnja sa Rinom za violinu, klarinet i klavir
  • Svetlana Savić (Srbija) – Tempo mobile za violinu, klarinet i klavir

Utorak, 29.09.2015. u 20.00h, Hol Narodne banke Srbije:

LENsemble (Lithuanian Ensemble Network, Litvanija, Vilnius)
Rusnė Mataitytė, violina, Edmundas Kulikauskas, violončelo, Albina Šikšniūtė, klavir, Raimondas Sviackevičius, harmonika

Sreda 30.09.2015. u 20h, Hol Narodne banke Srbije:

Ansambl Metamorfosis
Saša Mirković umetnički vođa
Violine: Aleksandra Milanović, Ivana Matejić, Jelena Matović, Milica Žugić, Milana Bjelibaba, Šerin Mansouri, Natalija Stošić, Katarina Miletić, Luna Kostadinović, Jelena Rajić
Viole: Saša Mirkovic, Ivana Uzelac, Aleksandra Stanić, Tijana Šilinger
Čela: Đordje Milošević, Julijana Marković, Tatjana Jovanović Mirković, Pavle Savić
Uroš Jovanović, bas

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.