Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » 50. Bitef od 24. septembra do 2. oktobra

50. Bitef od 24. septembra do 2. oktobra

Jubilarni 50. Bitef, od 24. septembra do 2. oktobra, pod sloganom „Na leđima mahnitog bika“ biće epicentar pozorišne umetnosti i kulture, i okupić stotine učesnika sa gotovo svih kontinenata, od Japana do Argentine.

Selektorka Anja Suša predstavila je predstave sa repertoara ovogodišnjeg, bez sumnje više nego značajnog izdanja Bitef festivala, za čiju selekciju u najkraćim crtama kaže da je „bila ogroman izazov – jer je teško posle 50 godina Bitefa ponuditi nešto svečanije od nekog prethodnog izdanja festivala“.

Dodala je da je „ovaj festival uvek predstavljao presek najrelevantnijeg u teatru. Na Bitefu se moglo videti sve što se nalazi u teatarskim enciklopedijama, što je beležilo istoriju savremenog pozorišta“.

Anja Suša je ovom prilikom potvrdila svoju odluku o završetku rada na Bitefu:
– Ovogodišnji Bitef je, naime, poslednji Bitef na kom sam angažovana kao selektorka. Ovo je, ujedno i moj mali jubilej unutar velikog jubileja ovog festivala koji ove godine obeležavamo.

50. Bitef i katastrofa izbeglica…50. Bitef

I ove godine program Bitefa se sastoji od glavnog programa i pratećeg programa festivala uz brojne druge sadržaje koje će Bitef ponuditi svojoj publici.

U godini velikog jubileja Bitef festival prevazilazi evropski okvir koji je dominirao na festivalu poslednjih godina, i vraća se svom izvornom međunarodnom karakteru. U septembru mesecu zahvaljujući Bitefu, brojnim predstavama iz celog sveta, kao i učesnicima pratećeg programa, Beograd će biti prestonica svetskog pozorišta.

– Problemsko tematska linija 50. Bitef-a tematizovaće katastrofu izbeglica, zatvaranje granica, podizanje zidova, evropski izolacionizam, vrstu postkolonijalnog odnosa koji imamo prema vanevropskim kulturama – rekao je Ivan Medenica, umetnički direktor.

Na ovogodišnjem Bitefu u okviru glavnog programa nas očekuje dvanaest predstava, u devet dana, i to iz celog sveta. Iz pomenutih vanevropskih zemalja Kine, Singapura, Libana, afričkih zemalja i naravno evropskih zemalja kao što su Nemačka, Austrija, Poljska, Francuska, Hrvatska i Srbija.

Važan doprinos ovom zaista međunarodnom kontekstu, kako je istakao Ivan Medenica, pruža i činjenica da će prestižna Talija nagrada Međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara (IATC), čiji se 28. kongres dešava u okviru ovogodišnjeg Bitefa, biti svečano dodeljena Femiju Osofisanu iz Nigerije, jednom od vodećih afričkih dramskih pisaca, reditelja i teoretičara.

Nova imena, nova lica, nove pozorišne tendencije

Na Bitefu će u glavnom programu biti projekata iz oblasti dramskog pozorišta, savremenog plesa, dokumentarnog teatra, predavanje-performans, video instalacija…

Zanimljivo je da se na ovogodišnjem Bitefu neće predstaviti nijedan reditelj niti koreograf koji su već nastupali na festivalu, a to znači da se „nove pozorišne tendencije“ svode i na – nova imena, odnosno nova lica.

Termini izvođenja predstava su od 19.30 i 21.30. Predstave igrane u ova dva termina su potpuno ravnopravne u izboru žirija.

Podela na osnovu termina uvedena je samo zarad lakše orijentacije gledalaca (i pravljenja izbora), jer one od 19.30 pripadaju velikoj festivalskoj i/ili repertoarskoj produkciji, iza njih stoje poznati teatri, trupe i/ili umetnici, ovenčane su visokim priznanjima ili su gostovale na vodećim svetskim festivalima, dok su one od 21.30 nešto kamernije, više eksperimentalne i otkrivaju nam, bar u ovoj sredini, manje poznate autore i trupe. Ova podela je, međutim, uslovna, tako da ima i slučajeva „ukrštanja“ kriterijuma.

Bitef 2016: Urnebesna tama (foto: Jose Caldeira)
Bitef 2016: Urnebesna tama (foto: Jose Caldeira)

Bitef polifonija, filmovi, konferencije, žurke…

U okviru pratećeg programa festivala organizovaće se tradicionalno Bitef polifonija, Bitef na filmu, 28. Kongres međunarodne asocijacije pozorišnih kritičara, međunarodna konferencija Bitef i kulturna diplomatija: pozorište i geopolitika kojom će predsedavati Milena Dragićević Šešić, koja bi trebalo da pokaže, između ostalog, koliki je bio doprinos Bitefa, konkretno rada Mire Trailović i Jovana Ćirilova, na polju koje će kasnije biti teorijski definisano kao „kulturna diplomatija“, konferencija Autobiografija kao performans, Cirkobalkana – festival savremenog cirkusa, Bitef amfiteatar i After Ten žurke.

Prodaja karata

Prodaja karata počinje 1. septembra na blagajni Bitef festivala koja je smeštena na Pozorištu na Terazijama (Terazije 29), dok se ulaznice mogu rezervisati od 15. do 31. avgusta putem mail adrese blagajna@bitef.rs i telefonom 069/8992-400. (danubeogradu.rs)

50. Bitef – glavni program

24.09.21:30trajanje:1h 20’Bitef teatarTeatr Polski Bidgošč, PoljskaKANTOR DOWNTOWNAutori: Jolanta Janičak, Joana Krakovska, Magda Mošijevič i Viktor Rubin
25.09.19:30trajanje:1h 25’

(sa pauzom)

Narodno pozorište u BeograduVelika scenaPlesno pozorište TAO, Peking, Kina6 & 7Koreografija: Tao Je
26.09.19:30trajanje:2h

(sa pauzom)

Jugoslovensko dramsko pozorišteScena „Ljuba Tadić”Burg teatar, Beč, AustrijaVolfram LocURNEBESNA TAMA

Režija: Dušan David Paržižek

27.09.19:30trajanje:1h 45’Atelje 212Scena „Mira Trailović“Šaubine am Leniner Plac, Berlin, NemačkaSAOSEĆANJE. POVEST O MAŠINKAMAAutor i reditelj: Milo Rau
27.09.21:30trajanje:1h 50’Dom omladine BeogradaVelika salaProdukcija Gintersdorfer/Klasen, Berlin, NemačkaAMBASADOR: NEMAČKO-ZAPADNOAFRIČKI KOMAD SA PEVANJEMRežija: Gintersdorfer/Klasen
28.09.21:30trajanje:1h 40’

(sa pauzom)

Narodno pozorište u BeograduScena „Raša Plaović”Produkcija Čoja Kafaija, Nemačka/SingapurSOFTMACHINE: Rianto + Sijao Ke x CihanRežija: Čoj Kafai
28.09.01.10.21:30Bitef teatarBITEF, Beograd, SrbijaSLOBODA JE NAJSKUPLJA KAPITALISTIČKA REČAutorke: Maja Pelević i Olga Dimitrijević
29.09.19:30trajanje:1h 25’Pozorište na TerazijamaEšel 1:1, Pariz, FrancuskaSVITA BR. 2 Koncept: kolektiv „Enciklopedija reči“ i Žoris Lakost

Kompozitor i reditelj: Žoris Lakost

29.09.21:30trajanje:50’Bitef teatarStanica Servis za savremeni ples, Beograd, SrbijaSAMO MOJEAutori: Ana Dubljević i Igor Koruga
30.09.21:30trajanje:1h 05’Narodno pozorište u BeograduScena „Raša Plaović”Produkcija Rabija Mruea, Bejrut, LibanJAŠUĆI OBLAKAutor i reditelj: Rabi Mrue
01.10.19:30trajanje:1h 35’Narodno pozorište u BeograduVelika scenaNarodno pozorište u Beogradu, SrbijaJovan Sterije PopovićRODOLJUPCI

Režija: Andraš Urban

02.10.19:30trajanje:1h 45’MadlenianumVelika scenaHNK Ivana pl. Zajca, Rijeka, HrvatskaSebastijan Horvat i Milan Marković MatisNAD GROBOM GLUPE EUROPE

Režija: Sebastijan Horvat

 

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.