Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » 19. Festival nitratnog filma
Festival nitratnog filma - Algol; 1920.
Festival nitratnog filma - Algol; 1920.

19. Festival nitratnog filma

Od 6. do 16. juna u Kinoteci će biti održan 19. Festival nitratnog filma pod sloganom „Sjaj nitratnih zvezda“. Biće prikazano 46 filmova iz 30 arhiva sa tri kontinenta, iz Evrope, Azije i Amerike.

Na svečanom otvaranju, koje se po tradiciji organizuje na Dan kinoteke – 6. juna, biće prikazan program „Beograd između dva svetska rata“, sa tri dokumentarna ostvarenja digitalno restaurisana u Jugoslovenskoj kinoteci: „Beograd“ (1919), „Beograd, prestonica Kraljevine Jugoslavije“ (1932) i „Beograd“ (1932).

Inicijator i selektor festivala, upravnik Arhiva kinoteke Aleksandar Saša Erdeljanović, odabrao je reprezentativan program sa delima velikih autora, ali i nama do sada nepoznate materijale o Srbiji i Jugoslaviji iz arhiva Češke, Holandije i Švedske.

– Kao i ranijih godina vodilja Festivala je prikazivanje kvalitetnih filmova, među kojima su digitalnom restauracijom osveženi neki klasici svetske kinematografije, ali i mnoštvo retkih i zaboravljenih, pa ponovo otkrivenih bisera, koji će ovaj put imati beogradsku i srpsku premijeru – kaže Erdeljanović.

Moto festivala „Pod sjajem zapaljivih zvezda“ izvučen je kao ideja iz filma „Algol“ Hansa Verkmajstera, jednog od vrhunaca ovogodišnjeg programa.

Na programu u obe zgrade Kinoteke su i dela značajnih reditelja kao što su Maks Ofils, Fridrih Ermler, Žilijen Divivije, Raul Volš, Alberto Latuada, Lučijan Pintilije, Marsel Panjol, Vilhelm Diterle, Gustav Molander, Tomu Ucida, Žan Renoar, Branko Bauer i drugi.

Festival nitratnog filma - Beograd, prestonica Kraljevine Jugoslavije; 1932.
Festival nitratnog filma – Beograd, prestonica Kraljevine Jugoslavije; 1932.

Gosti, konferencija, prateći program, ulaznice

Festival će ugostiti više od 30 direktora kinoteka, upravnika arhiva i filmskih kolekcija, istoričara filma i filmskih arhivista, reditelja i filmskih kritičara iz petnaestak zemalja.

Od 11. do 13. juna biće održana druga Balkanska filmska konferencija, pod sloganom od „Nitratnog do digitalnog“.

Prateći program obuhvata promocije DVD izdanja i knjiga o filmu, tribine i razgovore o saradnji na čuvanju i spasavanju filmske baštine, kao i koncert filmske muzike u džez aranžmanima u izvođenju pevačice Katarine Kačunković.

Festival nitratnog filma osnovan je 1999. godine, a program se zasnivao na Nitratnom razdoblju filmske trake (1896-1953). Od 17. izdanja koncept je proširen i na filmove iz šeste i sedme decenije 20. veka, po ugledu na verovatno najznačajniji festival arhivskog filma u svetu – Il Cinema Ritrovato (Povratak filmu) u Bolonji.

Cena ulaznice za filmove u Svečanoj sali u Uzun Mirkovoj 1 je 200 RSD, za projekciju u Kosovskoj 11 je 150 RSD, a studenti filmskih škola mogu na obe lokacije da uđu besplatno uz indeks. (danubeogradu.rs)

19. Festival nitratnog filma – program

Utorak, 6. jun    

Uzun Mirkova 1

18:00     Zbogom mladosti

ADDIO GIOVINEZZA (IT, 1918)

R: Augusto Genina

Ul: Maria Jacobini, Lido Manetti

 

20:00     Svečano otvaranje 19. Festivala nitratnog filma

“Pod sjajem zapaljivih zvezda“

Programom filmova “Beograd između dva svetska rata”

/Film program “Belgrade between two World Wars“/

Beograd (1919)

F: D.W. Ivanoff, W. Matusevitsch

Beograd, prestonica Kraljevine Jugoslavije (1932)

R: Vojin M. Đorđević

Beograd (1932)

R: Julius Schmitt, Lavoslav Reichl

 

 

Sreda, 7. jun

Kosovska 11

17:00     Opao je tanani cvet

DEJA S’ENVOLE LA FLEUR MAIGRE (BE, 1959)

R: Paul Meyer

Ul: Domenico Mescolini, Valentino Gentili

 

19:00     Manja: Priča o radnici u fabrici cigareta

MANIA. DIE GESCHICHTE EINER ZIGARETTENARBEITERIN (GE, 1919)

R: Eugen Illes

Ul: Pola Negri, Arthur Schroder

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Cezar

CESAR (FR, 1936)

R: Marcel Pagnol

Ul: Raimu, Pierre Fresnay

 

 

Četvrtak, 8. jun

Kosovska 11

17:00     Žena na ivici

MULHERES DA BEIRA (PT, 1923)

R: Rino Lupo

Ul: Brunilde Judice, Mario Santos

 

19:00     Ita Rina – filmska zvezda, koja je odbila Holivud

ITA RINA – FILMSKA ZVEZDA, KI JE ZAVRNILA HOLLYWOOD (SLO, 2016)

R: Marta Frelih

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Danton

DANTON (GE, 1930/31)

R: Hans Behrendt

Ul: Fritz Kortner, Lucie Mannheim

 

 

Petak, 9. jun

Kosovska 11

17:00     Kozački bič

THE COSSACK WHIP (US, 1916)

R: John H. Collins

Ul: Viola Dana, Grace Williams

 

19:00     Plamenovi nitrata

NITRATE FLAMES / LLAMES DE NITRATO (NO/AG, 2014)

R: Mirko Stopar

Ul: Irene Molnar, German Baudino

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Svačija gospođa

LA SIGNORA DI TUTTI (IT, 1934)

R: Max Ophuls

Ul: Isa Miranda, Memo Benassi

 

 

Subota, 10. jun

Kosovska 11

16:30     Filmovi Aj Film instituta iz Amsterdama – Program filmova iz

Desmet kolekcije: ”Kada je zemlja zadrhtala

EYE film institute, Amsterdam – Desmet

program: When the Earth trembled

 

18:30     Pred sudom istorije

PERED SUDOM ISTORII (SU, 1965) 96’

R: Fridrih Ermler

Ul: Vasilij Šul’gin, Fedor Petrov

 

Uzun Mirkova 1

20:30     Lice žene

En kvinnas ansikte (SE, 1938)

R: Gustaf Molander

Ul: Ingrid Bergman, Anders Henrikson

 

22:30     Džez koncert filmske muzike

vokal: Katarina Kačunković

klavir: Vladan Milenković; saksofon: Aleksandar Jaćimović

kontrabas: Branko Marković; bubnjevi: Dušan Ivanišević

 

 

Nedelja, 11. jun

Kosovska 11

17:00     Mala Veronika / Nevinost

DIE KLEINE VERONIKA/UNSCHULD (AT/GE, 1930)

R: Robert Land

Ul: Kathe von Nagy, Maly Delschaft

 

19:00     TRI ANE (YU, 1959)

R: Branko Bauer

Ul: Dušan Stefanović, Svetlana Mišković

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Vučica

LA LUPA (IT, 1953)

R: Alberto Lattuada

Ul: Kerima, Ettore Manni

 

 

Ponedeljak, 12. jun

Kosovska 11

17:00     Mala poslastičarka

BUDAI CUKRASZDA (HU, 1935)

R: Bela Gaal

Ul: Zita Perczel, Anni Dobos

 

19:00     David Golder

DAVID GOLDER (FR, 1931)

R: Julien Duvivier

Ul: Harry Baur, Jackie Monnier

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Rekonstrukcija

RECONSTITUIREA (RO, 1968)

R: Lucian Pintilie

Ul: George Constantin, Emil Botta

 

 

Utorak, 13. jun

Kosovska 11

17:00     Zaljubljeni Mačiste

MACISTE INNAMORATO (IT, 1919)

R: Luigi Romano Borgnetto

Ul: Bartolomeo Pagano, Linda Moglia

 

19:00     Program filmova o Srbiji i Jugoslaviji

Film program about Serbia and Yugoslavia

 

Uzun Mirkova 1

21:30     Algol – Tragedija moći

ALGOL – TRAGODIE DER MACHT (GE, 1920)

R: Hans Werckmeister

Ul: Emil Jannings, Ernst Hofmann

 

 

Sreda, 14. jun

Kosovska 11

17:00     Odstupanje

OTKLONENIE (BG, 1967)

R: Griša Ostrovski, Todor Stojanov

Ul: Nevena Kokanova, Ivan Andonov

 

19:00     Divlja devojka

WILD GIRL (US, 1932)

R: Raoul Walsh

Ul: Charles Farrell, Joan Bennett

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Zemlja

TSUCHI (JP, 1939)

R: Tomu Uchida

Ul: Isamu Kosugi, Akiko Kazami

 

 

Četvrtak, 15. jun

Kosovska 11

17:00     Žene Niskavuorija

NISKAVUOREN NAISET (FI, 1938)

R: Valentin Vaala

Ul: Olga Tainio, Tauno Palo

 

19:00     Ulični anđeo

MALU TIANSHI (CN, 1937)

R: Yuan Muzhi

Ul: Zhou Xuan, Zhao Huisen

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Carev ađutant

DER ADJUTANT DES ZAREN (GE, 1929)

R: Vladimir Strizhevsky

Ul: Ivan Mozhukhin, Eugen Burg

 

 

Petak, 16. jun

Kosovska 11

17:00     Dnevnik jedne sobarice

THE DIARY OF A CHAMBERMAID (US, 1945)

R: Jean Renoir

Ul: Paulette Goddard, Burgess Meredith

Projekcija sa zapaljive (nitratne) kopije

 

19:00     Seks u lancima

GESCHLECHT IN FESSELN (GE, 1929)

R: Wilhelm Dieterle

Ul: Wilhelm Dieterle, Gunnar Tolnaes

 

Uzun Mirkova 1

21:00     Iza vrata

BEHIND THE DOOR (US, 1919)

R: Irvin V. Willat

Ul: Hobart Bosworth, Jane Novak

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.