Naslovna » Izlasci » Muzika » Klasika » Međunarodna tribina kompozitora, serija besplatnih koncerata
Svečani koncert na zatvaranju prošlogodišnje, 25. Međunarodne tribine kompozitora
Svečani koncert na zatvaranju prošlogodišnje, 25. Međunarodne tribine kompozitora

Međunarodna tribina kompozitora, serija besplatnih koncerata

Od četvrtka 5. do utorka 10. oktobra u Beogradu se održava 26. Međunarodna tribina kompozitora, jedinstven festival savremene umetničke muzike, otvoren za publiku.

Na festivalu će biti predstavljena dela stvaralaca iz 19 zemalja od Japana do Argentine i od Finske do Kine. Od 400 partitura pristiglih na konkurs, kompozitorka Branka Popović, kao selektor, za program je odabrala 55 ostvarenja koja će zastupati vreme muzike danas, njegovu inovativnost, provokativnost, njegove strukture, iluminacije, refleksije, aluzije…

Pored besplatnih koncerata u nekoliko gradskih sala, najavljeni su i drugi događaji i susreti.Za dž

Program

Četvrtak, 5. oktobar
18.00
Sala Udruženja kompozitora Srbije
Tribina u Tribini: Pomeranje formalnih i strukturalnih granica
O delima Patersona, Vasksa, Sariaho, Berija i Rževskog govore dr Biljana Leković, muzikolog i Milan Milojković, muzikolog
20.00
Studentski kulturni centar, velika sala
Svečano otvaranje festivala
Dodela Nagrade „Mokranjac“ 
Akademski hor Collegium Musicum, Dragana Jovanović, dirigent, Saša Mirković, viola, Srđan Sretenović, violončelo
Nataša Bogojević (Srbija/SAD) – Oče premudri, Svetitelju Savo za hor i violončelo
Dragana S. Jovanović (Srbija) – Svita in De za violu
Aleksandra Vrebalov (Srbija/SAD)  – Spell No. 7 za violu
Milana Stojadinović Milić (Srbija) – Molitva za ženski hor
Katharina Roth (Nemačka)  – caché za ženski hor
Zoran Erić (Srbija) – Spisak br. 1
Draško Adžić (Srbija) – Study No. 4 za violu
Ivan Brkljačić (Srbija) – Sun King za ženski hor

Petak,  6. oktobar
18.00
Studentski kulturni centar, velika sala
Provokativnost novih izražajnih sredstava, Nataša Penezić, klavir
Pjer Bulez (Francuska) – Dvanaest notacija (1945)
Lučano Berio (Italija) – Sonata za klavir solo (2001)
Frederik Rževski  (SAD) – Brak, iz ciklusa Put  roman za klavir (1995-2003)
(doktorski umetnički projekat)
20.00
Hor Radio-televizije Srbije za Tribinu kompozitora
Dirigenti: Olga Milićević i Bojan Suđić Solisti: Radmila Vladetić Ivanišević, sopran i Vanja Biserčić, tenor
Damjan Jovičin – Slovo ljubve
Draško Adžić – Glas Gospodenj
Ivana Stefanović – Ako neće Gospod
Minta Aleksinački – Psalam 139
Svetislav Božić – Četa Patrijarha Pavla
Rajko Maksimović – Hamlet
Srđan Hofman – Šta sam to rekao
Mirjana Živković – Kap u moru
Milan Mihajlović – More
Aleksandar S. Vujić – Zareko se, poreko se

Subota, 7. oktobar
18.00
Studentski kulturni centar, velika sala
Fragmentacije Muzika za harfu i elektroniku, Milana Zarić, akustična i električna harfa Richard Barrett, elektronika, k.g.
Kaija Saariaho (Finska) – Fall, za harfu i reverb
Takayuki Rai (Japan) – Transparency, za harfu i traku
Richard Barrett (Velika Britanija) – šuma, duet za harfu i elektroniku
Sylvano Bussotti (Italija) – Fragmentations za akustičnu i električnu harfu
20:00
Strukture, boje, atmosfere. Ansambl za novu muziku Gradilište Ivan Marković, dirigent
Mihaela Vosganian (Rumunija) – Symmetries III za obou, klarinet, fagot, udaraljke, klavir, violinu, violončelo i procesor zvuka
Anton Svetlichny (Rusija) – Looney tunes season I za flautu, violinu i klavir
Srđan Hofman (Srbija) – Bez jave – u potrazi za Pjeroom Arnolda Šenberga  za flautu, klarinet, violinu, violončelo, mecosopran, klavir i elektroniku
Nemanja Radivojević (Srbija / Švajcarska) – And the Angel Saw the Black Swan za flautu, obou, bas klarinet, hornu, udaraljke, gudački kvartet
Elmir Nizamov (Rusija) – Sun Moon True za obou, violinu, violu i klavir
Zesses Seglias (Grčka) – sonnet98_frgaments za sopran, bas klarinet i udaraljke
Vladan Radovanović (Srbija) – Instella za flautu, klarinet, trombon, udaraljke, klavir, violu, violončelo i elektroniku

Nedelja, 8. oktobar
18.00
Studentski kulturni centar, velika sala
Iluminacije. Festivalski ansambli – Ansambl Metamorfozis Ivan Marković, dirigent Dragana Tomić, klavir
Ivan Jevtić (Srbija/Francuska) – Atmosphères za klavir
Jasna Veljanović (Srbija) – Threnody za violu i harmoniku
Sonja Mutić (Srbija) – Weiss za violinu, violončelo, harmoniku i klavir
Dalibor Đukić (Republika Srpska) – Prvi duvački kvintet
Petra Strahovnik (Slovenija) – Attraction za flautu, klarinet, trombon, violu, violončelo, klavir i udaraljke

Darija Andovska (Makedonija) – Illuminations za gudački kvartet, I stav
Mirjana Živković (Srbija) – Balada o Dositeju za bariton i klavir
Lazar Đorđević (Srbija) – Jednom sam negde čuo… za klarinet, harmoniku i gudački kvartet
20.00
Strukture i atmosfere
Ansambl za novu muziku Gradilište Ivana Pavlović, Milena Stanišić – harfe Slobodan Gerić, kontrabas Katarina Jovanović, sopran Milica Ilić, klavir Mirjana Nešković, violina
Aleksandar Perunović (Crna Gora)- Mozart schtirbt za violinu, violončelo i klavir
Ljubomir Nikolić (Srbija) – Arche I i III za flautu
Tatjana Milošević (Srbija) – Adonis i Galateja mini-opera za mecosopran, bariton, violončelo i klavir
Paul Patterson (Velika Britanija) – Scorpions za dve harfe
Ivana Stefanović (Srbija) – Tišina za violinu, glas i klavir
Peteris Vasks (Letonija) – Bass trip za kontrabas
Svetlana Savić (Srbija)- O vukovima i vozovima za mecosopran, električno violončelo i živu elektroniku

Ponedeljak, 9. oktobar
18.00
Centar lepih umetnosti Gvarnerijus
Dodela Nagrade Pavle Stefanović za muzičku kritiku i esejistiku
Refleksije. Ansambl za novu muziku Gradilište Rade Pejčić, dirigent Ivan Vukosavljević, električna gitara
Justina Repeckaite (Litvanija) Tapisserie za ansambl (flauta, klarinet, violina, violončelo i klavir)
Ada Gentile (Italija) – Un Suono Lontano za flautu, violinu, violončelo i klavir
Ivan Vukosavljević (Srbija/Holandija) – Trills, spills & bellyaches za električnu gitaru
Branka Popović (Srbija) – Four Darks in Red – impressions of Rothko za klarinet, violinu i klavir
Stanislava Gajić (Srbija) – Pokajnička za glas, falutu i gudački kvintet
Dragan Latinčić  (Srbija) – Fragmenti plavog za flautu, violinu, violončelo i klavir
Vladimir Korać (Srbija) – Reflections za flautu, klarinet, tenor saksofon, violinu, violončelo, kontrabas i klavir – premijerno izvođenje
20.00
Udah – Izdah Nada Kolundžija – Mala antologija muzike za klavir (1914-2014)
O izdanju koje sadrži 3CD-a i knjigu govore Zorica Premate, Ana Kotevska, Ivana Miladinović Prica i Zorica Kojić, koncertni deo izvodi Nada Kolundžija

Utorak 10. oktobar
18.00
Studentski kulturni centar, velika sala
Kamerni orkestar Concertante Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu Milena Injac, dirigent Anđela Bratić, flauta Jovanka Kerković Aranđelović, klavir
Božo Banović (Srbija) – Preludijum za gudače
Nikos Harizanos (Grčka) – Night without moonlight za solo flautu, gudače i glokenšpil
Dragan Tomić (Srbija) – Konstantinova fuga za gudače
Vuk Kulenović (Srbija/SAD) – Mehanički Orfej za gudače
Claudia Montero (Argentina) – Concerto en blanco y negro, koncert za klavir i gudače
20.00
Kolarčeva zadužbina
Dodela Nagrade Aleksandar Pavlović za promotere srpske muzike Simfonijski orkestar Radio-televizije Srbije Bojan Suđić, dirigent Vladimir Cvijić, klavir
Jug Marković (Srbija) – Vokativ za orkestar
Isidora Žebeljan (Srbija)- Zujte strune… metamorfoza na teme iz Mocartove Čarobne frule za orkestar
Stanko Simić (Srbija) – Viewing the Skies za orkestar
Vladimir Tošić (Srbija) – MOTUS, koncert za klavir i orkestar, treći stav
Wenhui Xie (Kina) – When the Sun-rays Come za orkestar
Jugoslav Bošnjak (Srbija) – Veliki prasak za orkestar

(danubeogradu.rs)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.