Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » 11. Beldocs: 100 filmova, 100 gostiju…
Beldocs 2018: Znam da si tu
Beldocs 2018: Znam da si tu

11. Beldocs: 100 filmova, 100 gostiju…

Ovogodišnje 11. izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Beldocs domaćoj publici predstaviće čak 98 filmova u 14 programa, u 10 bioskopih sala sa više od 100 gostiju i bogatim programom namenjenim filmskim profesionalcima.

Beldocs festival biće održan od 7. do 14. maja u u sledećim dvoranama: Sava centar, Dom omladine Beograda, Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kombank dvorana (Dvorana Doma sindikata), Jugoslovenska kinoteka, Muzej jugoslovenske kinoteke, Muzej savremene umetnosti Beograda, bioskop Fontana, Centar za kulturu „Vlada Divljan“, Cineplexx Ušće SC.

Cene ulaznica po projekciji su: 150 RSD (Kinoteka, Kosovska), 200 RSD (Kinoteka, Uzun Mirkova), 250 RSD (CZK „Vlada Divljan“, DKCB, DOB), 400 RSD (SC).

Karte se mogu kupiti na blagajnama na mestima projekcija. Karte za projekcije u Sava centru se mogu kupiti i na prodajnim mestima Eventima.

Program pogledajte na OVOM LINKU.

Mladen Vušurović, osnivač i direktor festivala izjavio je ovim povodom:

– Beldocs se nastavlja, vođen velikom ambicijom, za novu viziju u ovih novih narednih 10 godina. Selektori su vredno radili nekoliko meseci, pogledali mnogo filmova, da bismo izabrali 98 filmova u 14 programa koji će biti prikazani na festivalu.

Selektori ovogodišnjeg Beldocs-a Marko Grba Singh i Igor Stanojević, pobrinuli su se za stilsku i tematsku raznovrsnost.

Predstavljajući programe ovogodišnjeg Festivala, Marko Grba Singh je izjavio sledeće:

– Međunarodni takmičarski program odlikuje raznovrsnost u tematici i stilskom pristupu, kao i savršen balans između velikih, dokazanih autora (Agnes Varda, Abel Ferrara, Claude Lanzmann) i talentovanih, mladih debitanata.

Srpski filmovi na Beldocs-u, retrospektiva, „Meteori“…

Beldocs 2018: 4 godine u 10 minuta
Beldocs 2018: 4 godine u 10 minuta

U srpskom takmičarskom programu učestvovaće devet filmova, od toga pet svetskih premijera, kao i domaća premijera filma „4 years in 10 minutes“ (Mladen Kovačević).

Program u staroj Kinoteci je podeljen na tri selekcije: „Front Page“ (političke i sociološke aktuelne teme), „Planet Earth“ (filmovi vezani za prirodu i antropologiju) i „Fireworks“ (filmovi o ushićujućim ili neverovatnim ljudima i događajima).

U programu retrospektiva, gosti festivala su austrijski reditelj Ulrih Zajdl i slovenački reditelj Vlado Skafar.

Radi povezivanja zajedničkog kulturnog prostora republika bivše Jugoslavije, ideja festivala je da svake godine jedna retrospektiva bude posvećena rediteljima iz tih zemalja.

Od ove godine uvedena je nova selekcija radikalnih dokumentaraca i hibridnih žanrova pod nazivom „Meteori / Meteors„, koja će se održati u video sali Muzeja savremene umetnosti i Novoj kinoteci.

Specijalni gost selekcije biće veliki portugalski reditelj Joao Pedro Rodrigues, poznat beogradskoj publici po filmu „Ornitolog“, prikazanom na FAFu 2016. godine.

… blokbasteri, gosti, „Planet Earth“, „Human Rights“…

Igor Stanojević ističe da su u koncipiranju selekcije celokupnog festivala, selektori bili vođeni željom da predstave celu raskošnu lepezu svetske dokumentaristike.

– Tu će biti globalnih blokbaster naslova poput filma „Kedi“ o istanbulskim mačkama, arthaus senzacije L. Cohen, kao i svega između. Glavni kriterijum bio je kvalitet. Premda je međunarodni takmičarski program ove godine izrazito jak, kao naročito zanimljiva tema koja prožima nekolicinu filmova nametnulo se odrastanje u filmovima „Of Fathers and Sons“ Talala Derkija, „Boli Bana“ Simona Gilara i „Brimstone & Glory“ Viktora Jakovleskog – odrastanje u plemenskom društvu, odrastanje u ISISu, odrastanje u malom mestu koje se bavi opasnom profesijom pravljenja vatrometa – odrastanja raštrkana po celom svetu koja su vrlo različita, ali na određeni način u svojoj suštini vrlo slična.

Gošća festivala i jedan od najvažnijih dokumentarista današnjice Rut Bekerman nakon pobede u Berlinu, donosi nam film „The Waldheim Waltz“ koja baca novo svetlo na zvaničnu istoriju Evrope. Pored filma „Bekerman“, u selekciji biografskih dokumentaraca biće predstavljeni naslovi o ljudima koji su već usmerili tok ljudskog društva kroz filmove poput filma „Westwood: Punk, Icon, Activist“ Lorne Taker koji će na Beldocs-u imati međunarodnu premijeru, ali i onih koji to još rade poput izraelskog pisca Etgara Kereta.

Program „Planet Earth“, koji za cilj ima predstavljanje raznolikosti života širom sveta, oličen je u malom filmom „Small Planets“ Dirka Mantija, koji će na ovogodišnjem Beldocsu imati svetsku premijeru i koji izuzetno efektnim konciznim vinjetama uspeva u tome da nam prenese kolorit svih mikrokosmosa Zemlje.

Programom „Human Rights“, Festival se pridružuje obeležavanju 70 godina od potpisivanja Deklaracije o ljudskim pravima.

Selektovani su filmovi koji tretiraju teme kao što su genocid, trgovina ljudima i smrtna kazna. Pored filmskih projekcija i razgovora sa autorima posle prikazivanja filmova, biće organizovane i tri moderirane panel diskusije na navedene teme.

Osnovni cilj ovog programa je da podstakne javnost na promišljanje, na zauzimanje kritičkog stava i spremnost pojedinca i drustva da zločin protiv čovečnosti prepozna i na njega reaguje.

… svečano otvaranje, Industry

Reditelj filma „Poslednja avantura Kaktus Bate“, Đorđe Marković, čiji film svečano otvara festival u Sava centru 7. maja, sa filmom „Slatko od Ništa“, Borisa Mitića, izjavio je:

– Izuzetno mi je drago da će moj film zajedno sa Borisovim otvoriti Beldocs festival. To je moj debitantski film. Tema filma je Drugi svetski rat i misteriozna sudbina jednog strip crtača iz tog vremena. Kroz narativ filma će nas voditi Aleksandar Zograf jedan od naših najbitnijih strip autora.

Ovogodišnji Industry program, kao i lane, okupiće brojna imena dokumentaristike, koji će u okviru Beldocs-a razmenjivati svoja profesionalna iskustva.

Šef ovogodišnjeg Industry programa je M. Đem Uztufekći koji kaže da će Beldocs in Progress biti najznačajniji deo ovog programa.

Beldocs in Progress je platforma za predstavljanje domaćih dokumentarnih filmova u fazi razvoja filmskim profesionalcima iz Srbije i inostranstva.

11. Beldocs po programskim celinama

Srpski takmičarski program

Savremeni srpski dokumentarizam obiluje originalnim naslova i stilski različitim, ali podjednako izazovnim ostvarenjima. Filmovi domaćih autora boriće se za tri nagrade: Najbolji film, najbolja kamera i najbolja montaža.

• Putovanje kroz crnu rupu, Aleksandar Nikolić, Srbija, Bosna, UK, 2017, 74 min
• 4 Years in 10 Minutes, Mladen Kovačević, Srbija 2018, 60 min
• Doći će žuti ljudi s istoka i piće vodu iz Morave, Tanja Brzaković, Srbija 72 min
• Dnevnik ozbiljnog prestupnika, Danilo Ceković, Srbija 2018, 120 min
• Poslednja avantura Kaktus Bate, Đorđe Marković, Srbija 2018, 65 min
• Okupirani bioskop, Senka Domanović, 2018, 100 min
• Kad svinje lete, Biljana Tutorov, Srbija 2017, 72 min
• Slatko od ništa, Boris Mitić, Srbija 2017, 78 min
• Čarobnjak iz Mutnja, Branko Lazić, Srbija, BH, 2017 56 min

Međunarodni takmičarski program

Program sačinjen od 12 izuzetnih naslova, precizno balansiran između filmova dokazanih autora koji bez sumnje već pripadaju istoriji filma i vrlo originalnih i stilski zrelih mlađih autora.

• Faces Places, Agnes Warda, France 2017, 100 min
• Human Flow, Ai Weiwei , Germany 2017, 140 min
• Piazza Vittorio, Abel Ferrara, Italia 2017, 75 min
• Brimstone & Glory, Victor Jakovleski, USA, Mexico, 2017, 67 min
• Vivre Riche, Joel Akafou, France, Burkina Faso, 2017, 60 min
• Meteors, Gurcan Keltek, Turkey, Netherland, 2017, 84 min
• Boli Bana, Simon Gillard, Belgium, France 2017, 60 min
• 14 Apples, Midi Z, Taiwan, Mianmar, 2018, 84 min
• Distant Constellation, Shevaun Mizrahi, Turkey Netherland, USA, 2017, 80 min
• Of Fathers and Sons, Talal Derki, Germany, Siria, Lebanon, 2017 98 min
• Happy Winter, Giovanni Totaro, Italia 2017, 91 min
• Napalm, Claude Lanzmann, France 2017, 100 min

Front page

Od pobune protiv diktature u DR Kongu do posledica Bregzita – selekcija Front Page predstavlja naslovna strana aktuelnih političkih i socioloških dešavanja u svetu koja približava publici probleme, nedoumice i slepe ulice kojima savremeno društvo tumara.

• Golden Dawn Girls, Havard Bustnes, Norway, Denmark, Finland, 2017, 95 m
• When the War Comes, Jan Gebert, Czech, Croatia, 2018, 80 min
• Brexittania, Timothy George Kelly, UK 2017, 80 min
• The Red Soul, Jessica Gorter, Netherland 2017, 90 min
• Moldovan Miracle, Stian Indrevoll, Moldova, Norvay, 2017 82 min
• Phoenixxx, Mihai Gavril Dragolea, Romania, 2017, 50 min
• Stories Our Cinema Did (Not) Tell, Fernanda Pesoa, Brazil 2017, 80 min
• Kinshasa Macambo, Dieudo Hamadi, Congo, Norway, Germany, CH, Qatar , 2018, 75 min
• Laila At The Bridge, Gulistan & Elizabeth Mirzae, Afganistan, Canada, 2018, 98 min

Planet Earth

Filmove iz ove selekcije odlikuje posvećen odnos prema prirodi, kao i antropološkim istraživanjima gusto naseljenih i gotovo potpuno nenaseljenih područja širom planete.

• Obscuro Barroco, Evangelia Kranioti, Greece France, 2018, 60 min
• Small Planets, Dirk Manthey, Germany 2018, 97 min
• Habaneros, Julien Temple, UK, 2017, 126 min
• Dusk Chorus – Based on Fragments of Extingtion, Nika Saravanja, Alessandro d’ Emilia, Italia, 2017, 62 min
• The Ancient Wood, Mindaugas Survila, Lithuania 2017, 85 min
• Loving Lorna, Jesica & Annika Karlsson, Ireland, Sweden , 2017, 61 min

Fireworks

Raznobojne filmske eksplozije sadržane u ovom programu pripovedaju nam o ushićujućim, neverovatnim ili dinamičnim ljudima i događajima, dokazujući da i naizgled male priče mogu u svojoj srži biti veličanstvene.

• Kedi, Ceyda Torun, Germany USA, Turkey, 2016, 79 min
• Prince of Nothingwood, Sonia Kronlund, France Germany, 2017, 85 min
• Nokia Mobile – We Were Connecting People, Arto Koskinen, Finland 2017, 92
• Avec L’Amour, Ilija Cvetkovski, Makedonija 2017, 66 min
• The Ugliest Car, Grzegorz Szczepaniak, Poland, 2017, 47 min
• A Modern Man, Eva Mulvuc, Danmark, Germany, 2017, 85 min
• Donkeyote, Chico Perreira, Spain, Germany UK, 2017, 86 min
• On the Edge of Freedom, Anita Mathal Hopland & Jens Lengerke, Demnark, Russia, Ukraina, 2017, 75 min
• Majči, Josip Lukić, Hrvatska 2018, 52 min
• The Lovetts, Igor Bezinović, Hrvatska 2018, 16 min

Meteors

Kao što meteorske kiše obasjavaju noćno nebo, tako i ovaj odabir radikalnih arthouse dokumentaraca, hibridnih žanrova i dokumentarno-igranih formi predstavlja neku vrstu svetionika koji gledaocu pruža uvid u raznovrsnost i slobodu koju filmski izraz može da poseduje.

• Gens Du Lac, Jean Marie Straub, Belgium, CH, 2018, 17 min
• L. Cohen, James Benning, USA 2018, 48 miN
• Our Beloved Month of August, Migel Gomes, Portugal, 2008, 150 min
• Mjesta (na kojima nisam bio), Dane Komljen, Srbija 2010, 22 min
• China, 87. The Others, Jean-Pierre Outers, Violaine de Villers, Belgium 2017, 60
• Babylon, Ala Eddine Slim, Ismael & Youssef Chebbi, Tunis 2012, 112 min
• Let the Summer Never Come Again, Aleksandre Koberidze, Georgia 2017, 202 min
• Where Do You Stand Now, Joao Pedro Rodrigues, Portugal, 2017, 21 min
• Last Time I Saw Makao, Joao Pedro Rodrigues & Joao Rui Guerra Damata, Portugal, 2012, 85 min

Retrospektiva: Ulrih Zajdl

Zajdl se u svom stvaralaštvu prevashodno bavi ljudima na margini i, kroz njihove pojedinačne priče, govori o mnoštvu. U okviru njegove retrospektive biće prikazano šest filmova, a sam autor uveličaće ovaj program svojim ličnim prisustvom.

• Der Ball, Austria, 1982, 50 min
• Good News, Austria, 1990, 130 min
• Loss is to be Expected, Austria, 1992, 118 min
• Animal Love, Austria, 1996, 120 min
• Jesus, You Know, Austria, 2003, 87 min
• In the Basement, Austria Germany, 2014, 81 min

Retrospektiva: Vlado Škafar

Kao jedan od najbitnijih autora sa prostora bivše Jugoslavije, Škafar svojim meditativnim i suptilnim nenarativnim filmova kroji svet u kojem je laž osudjena na propast. Reditelj sa dubokim osećajem za humanost ulazi u psihologizaciju likova i čak i reči postaju slike.

• A Girl and a Tree, Vlado Škafar, Slovenia, 2012, 83 min
• Letter to a Child, Vlado Škafar, Slovenia, 2009, 100 min
• Nighttime with Mojca, Vlado Škafar, Slovenia, 2012, 83 min

Fokus: Baltičke zemlje

Ove godine Litvanija, Letonija i Estonija slave 100 godina od prvog proglašenja nezavisnosti. U specijalnom programu posvećenom kinematografijama ovih zemalja biće prikazano 6 filmova koji predstavljaju vrh moderne dokumentaristike iz tih zemalja.

• Wonderful Losers: A Different World, Arunas Matelis, Lithuania, Italy, Switzerland, Belgium, Latvia, Northern Ireland – UK, Ireland, Spain, 2017, 72 min
• Paradise Gowns, Albina Griniute, Lithuania, Finland, 2016, 61 min
• One Ticket, Please, Matiss Kaža, Latvia, USA, 2017, 65 min
• Varpa – Promise Land, Bruno Aščuks, Latvia, 2017, 95 min
• Soviet Hippies, Terje Toomistu, Estonia, 2017, 75 min
• Rodeo, Raimo Joerand, Kiur Aarma, Estonia, Finland, 2018, 74 min

Beldocs Human Rights

Povodom obeležavanja 70 godina od potpisivanja Deklaracije o ljudskim pravima, Beldocs predstavlja ovaj program filmova i panel diskusija sa eminentnim stručnjacima na teme genocida, trgovine ljudima i smrtne kazne.

• Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction, Joe Berlinger, USA 2017, 115 min
• Hanaa, Giuseppe Carrieri, Italia, 2017, 87 min
• Tricked, John Keith Wasson, Jane Wells, USA Sweden, 2013, 76 min
• Mirsada, Danilo Marunović, Crna Gora 2017, 52 min
• The Penalty, Will Francome, Mark Pizzey , USA UK, 2017, 90 min

Biografski dokumentarci

• Born Just Now, Robert Adanto, USA 2018, 84 m
• The Waldheim Waltz, Ruth Beckermann, Austria 2018, 93 min
• Big Time, Kaspar Astrup Schroder, Denmark, 2017, 90 min
• Etgar Keret: Based on a True Story, Stephane Kaas, Izrael, Netherland,2017, 54
• Rezo, Leo Cabriadze, Georgia, Russia, 2017, 63 min
• Mapa puna snova, Danilo Lola Ilić, Hrvatska 2017, – Premijera u Centru za kulturu Vlada Divljan
• Westwood: Punk, Icon, Activist, Lorna Tuker, UK, 2018, 78 min

Muzički i plesni dokumentarci

• Bobbi Jene, Elvira Lind, Denmark,Sweden, 2017, 94 min
• Matangi/MAYA/M.I.A. , Steve Loveridge, Sri Lanka, UK, USA, 2018, 95 min
• Festiwal, Anna Gawlita, Tomasz Wolski, Poland 2017, 85 min
• The Potential of Noise: Conny Plank, Reto Caduff, Germany 2017, 92 min
• Alive in France, Abel Ferrara, France 2017, 79 min
• Capoeira, Jorge Itapua, Brazil 2017, 73 min

Special Screenings

• Hotel Jugoslavija, Nicolas Wagnieres, CH 2018, 78 min
• Blok 70, Zhi Wang, China Serbia, 2018 75 min
• Saraj’vo, Mustafa Mustafić, BH 2017, 70 min
• Our New President, Maxim Pozdorovkin, USA, Russia, 2018, 77 min
• Glasnije od oružja, Miroslav Sikavica, Hrvatska 2017, 86 min
• Road Movie, Dmitrii Kalashnikov, Belarus, Russia, Serbia, BH, Croatia, 2016, 67
• Hram cvijeća, Irena Škorić, Hrvatska, 2018, 56 min

(danubeogradu.rs)

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.