Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » 20. Festival nitratnog filma
20. Festival nitratnog filma
20. Festival nitratnog filma

20. Festival nitratnog filma

Od 6. do 16. juna u salama Jugoslovenske kinoteke biće održan 20. Festival nitratnog filma.

Jubilarno izdanje ove manifestacije u Uzun Mirkovoj i Kosovskoj, u trideset dva termina, donosi četrdeset filmova iz čak trideset tri arhiva i srodnih institucija. Tako će biti oboren rekord po broju učesnika.

Na festivalu će biti prikazani filmovi iz evropskih arhiva i filmovi s drugih kontinenata, iz Sjedinjenih Američkih Država, Meksika, Kine i Japana. Festival će kao gosti pratiti i više od trideset direktora kinoteka i arhiva, direktora srodnih festivala, arhivista, istoričara filma i filmskih kritičara.

Direktor i selektor festivala Aleksandar Saša Erdeljanović kaže:

– Ove godine bićemo svedoci najneverovatnijih filmskih priča iz najrazličitijih žanrova. Videćemo prvog Šerloka Holmsa, dela koja su godinama ležala u bunkeru, ostvarenja koja su se decenijama vodila kao izgubljena, a sada su ipak pronađena, dela vezana za obeležavanje Prvog svetskog rata, neviđene filmove o Srbiji, Jugoslaviji i Balkanu, digitalne restauracije iz Arhiva Jugolovenske kinoteke…

Dan početka Nitratnog festivala, 6. jun, jeste i dan kada Jugoslovenska kinoteka slavi svoj praznik, sto dvadeset dve godine od prve filmske projekcije u Srbiji i na Balkanu, koja se dogodila 1896. u kafani „Zlatan krst“.

Biće to još jedna prilika za sećanja na prošlost, ali i sadašnje uživanje u radosti gledanja filma, koji je još uvek za običnog čoveka najlepše bežanje od često teške stvarnosti koja ga okružuje. Zato vas pozivamo da nam se u jedanaest toplih junskih dana pridružite i upoznate bisere filmske umetnosti koje zasigurno niste imali prilike da vidite do sada.

20. Festival nitratnog filma otvara film „Stranputica“ iz 1928. a zatvara pomenuti prvi film o Šerloku Holmsu iz 1916. godine.

Karte se kupuju na blagajnama Kinoteke.

20. Festival nitratnog filma – program

Sreda, 6. jun

17,00
PUTOVANjE NA KAVKAZ I U PERSIJU/PUTOVANjE KAVKAZOM I PERSIJOM
PUTOVANjE PO KAVKAZU I PERSIJI (27’)
(IT, 1910)
Viaggio In Caucaso e Perisa
Režija: Mario Piacenza

VUKOVI (53′)
(PT, 1923)
OS lobos
Uloge: Branca de Oliveira, Joaquim Almada
Režija: Rino Lupo

20,15
Svečano otvaranje 20. Festivala nitratnog filma

21,00
STRANPUTICA (98′)
(GE, 1928)
Abwege
Uloge: Gustav Diessl, Brigitte Helm
Režija: Georg Wilhelm Pabst

Četvrtak, 7. jun

17,00
KINO PRAVDA 1 -11 (113′)
(SU, 1922)
Kino-Pravda, NO. 1-11
Režija: Dziga Vertov

19,00
BUDALE NA PLANINI (96′)
(NO, 1957)
Fjols Til Fjelis
Uloge: Unni Bernhoft, Leif Juster
Režija: Edith Carlmar

21,00
GRAD BEZ JEVREJA (80′)
(AU, 1924)
Die Stadt ohne Juden
Uloge: Johannes Riemann, Hans Moser
Režija: Hans Karl Breslauer

Petak, 8. jun

17,00
KONAČNO ODREDIŠTE (74′)
(PL, 1939)
U Kresu Drogi
Uloge: Kazimierz Junosza-Stepowski, Irena Malkiewicz-Domanska
Režija: Michal Waszynski

19,00
PESMA PŠENIČNIH POLjA (81′)
(HU, 1947)
Enek a Buzamezokrol
Uloge: Alice Szellay, Janos Gorbe
Režija: Istvan Szots

21,00
PUCANjE – ČOVEK SA PET BALONA (85’)
(IT-FR, 1967)
Break up- L’uomo dei Cinque Palloni
Uloge: Marcello Mastroianni, Catherine Spaak
Režija: Marco Ferreri

Subota, 9. jun

17,00
POTKOVICA (8′)
(FR, 1909)
Le Fer a Cheval
Režija: Camille de Morlhon

UKROĆENI LAV (40′)
(IT, 1919)
Il Leone mansueto
Uloge: Giovanni Raicevich, Mimi
Režija: Enrique Santos

19,00
BUĐENjE PROLEĆA (95′)
(G, 1929)
Fruhlings erwachen. Eine Kindertragodie
Uloge: Carl Balhaus, Rolf von Goth
Režija: Richard Oswald

21,00
BITKA NA BREGALNICI (7′)
(FR, 1913)
/Die Schlacht an der Bregalnitza am 6.7 und 8.7. 1913/Bataile de la Bregalnitza
PP. Pathe freres

MESTEROV NEDELjNIK (11,37′)
(G, 1915)
Messter – Woche 1915
PP. Messter film

PROGRAM NOVIH RESTAURISANIH FILMOVA JUGOSLOVENSKE KINOTEKE:

LEPA NAŠA OTADžBINA
(J, 1932)
PP. Jugoslovenski prosvetni film
Režija: Josip Novak

JUGOSLAVIJA DIVNA ZEMLjA SUNCA I KONTRASTA
(J, 1938)
PP. Zadruga za privredni film

Nedelja, 10. jun

17,00
ZORA (91′)
(UK, 1928)
Dawn
Uloge: Sybil Thorndike, Ada Bodart
Režija: Herbert Wilcox

19,00
KORZIKANSKA BRAĆA (110′)
(US, 1941)
THE Corsican Brothers
Uloge: Douglas Fairbanks Jr., Ruth Warrick
Režija: Gregory Ratoff

21,00
AVANTURISTKINjA (101′)
(MX, 1950)
Aventurera
Uloge: Ninon Sevilla, Tito Junco
Režija: Alberto Gout

Ponedeljak, 11. jun

17,00
PRIVEZANI BALON (98′)
(BG, 1967)
Priv´rzanijat Balon
Uloge: Georgi Kalojančev, Grigor Vačkov
Režija: Binka Željazkova

19,00
OVAJ MOJ ŽIVOT/ŽIVOT PEKINŠKOG POLICAJCA (109′)
(CN, 1950)
Wo Zhe Yi Bei Zi
Uloge: Shi Hui, Wei Heling
Režija: Shi Hui

21,00
TRANSATLANTIK (78′)
(US, 1931)
Transatlantik
Uloge: Edmund Lowe, Lois Moran
Režija: William K. Howard

Utorak, 12. jun

17,00
GABRIJEL, VRATI SE (80′)
(FI, 1951)
Gabriel, Tule Takaisin
Uloge: Tarmo Manni, Emma Vaananen
Režija: Valentin Vaala

19,00
MALDONE (102′)
(FR, 1928)
Maldone
Uloge: Charles Dullin, Marcelle Charles Dullin
Režija: Jean Gremillon

21,00
SLUČAJ ZA NEISKUSNOG DžELATA (102′)
(CS, 1969)
Pripad Pro Začinajiciho Kata
Uloge: Lubomir Kostelka, Pavel Landovsky
Režija: Pavel Juraček

Sreda, 13. jun

17,00
BROD PROKLETIH ŽENA (92’)
(IT, 1953)
La Nave delle Donne Maledette
Uloge: May Britt, Ettore Manni,
Režija: Raffaello Matarazzo

19,00
NOĆ OSVETE (100′)
(DK, 1916)
Haevnens Nat
Uloge: Benjamin Christensen, Karen Caspersen
Režija: Benjamin Christensen

21,00
BAUK/BOG PODZEMLjA (103′)
(GR, 1956)
O Drakos
Uloge: Dinos Illiopoulos, Margarita Papageorgiou
Režija: Nikos Koundouros

Četvrtak, 14. jun

17,00
ČLAN PARLAMENTA (65′)
(SU,1919)
Člen Parlamenta
Uloge: Natal’ja Lisenko, Ivan Mozžuhin
Režija: Jakov Protazanov

19,00
PROGRAM DRUGI O NAMA:
DUNAV OD IZVORA DO UŠĆA
(GE, cca 1913/1914)
Die Donau von der Quelle bis zur Mundung
PP. Zent. f.wissen v. schulkinemat.g.m.b.h. Berlin

PUTOVANjE PO JUGOSLAVIJI, NOVOJ EVROPSKOJ KRALjEVINI
(US, cca 1931-1932)
Un Voyage en Yugoslavie le Royaume le Plus Nouveau
D’Europe
F. Horace Ashton F.R.G.S. Explorers Club, New York

KLIVLEND, OHAJO (11′)
(J, 1930)
Cleveland Ohio dom 30.000 Slovencev
Režija: Božidar Jakac

GALIČNIK
(J, 1940)
Galičnik
F. Sifrid Miladinov

21,00
IRIS I PORUČNIK (89′)
(SW, 1946)
Iris Och Lojtnantshjarta
Uloge: Mai Zetterling, Alf Kjellin
Režija: Alf Sjoberg

Petak, 15. jun

17,00
KNjIGOVOĐA KREMKE
(G, 1930)
Lohnbuchhalter Kremke
Uloge: Hermann Vallentin, Anna Sten
Režija: Marie Harder

19,00
NOVI GULIVER (75′)
(SU, 1935)
Novyj Gulliver
Uloge: Vladimir Konstantinov, Ivan Judin
Režija: Aleksandr Ptuško

21,00
NEOGRANIČENO NAPREDOVANjE (77′)
(JP, 1937)
Kagirinaki Zenshin
Uloge: Isamu Kosugi, Hisako Takihana
Režija: Tomu Uchida

Subota, 16. jun

17,00
REKONSTRUKCIJA (59′)
(RM, 1960)
Reconstituirea
Uloge: Gheorghe Enoiu, Alexandru Ioanid
Režija: Virgil Calotescu

19,00
POTKAZIVAČ (83′)
(UK, 1929)
Informer
Uloge: Lya de Putti, Lars Hanson
Režija: Arthur Robison

21,00
ŠERLOK HOLMS (116′)
(US, 1916)
Sherlock Holmes
Uloge: William Gillette, Ernest Maupain
Režija: Arthur Berthelet

(danubeogradu.rs)

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.