Izdavačka kuća Kreativni centar nedavno je objavila autobiografski grafički roman Hrabrost autorke Rejne Telgemajer, koji je prevela Marija Ilić.
U pitanju je istinita priča o desetogodišnjoj devojčici koja je zabrinuta zbog vršnjačkog nasilja, uzdrmanog prijateljstva, zbog lošeg uspeha u školi, kao i promena koje donosi pubertet. Njenu svakodnevicu naprasno će preplaviti još jedan veliki strah. Kako će Rejna skupiti hrabrost da povrati kontrolu nad svojim životom – pročitaćete u ovoj mudroj i duhovitoj priči o odrastanju.
Rejnina porodica živi u maloj kući u kojoj nema mnogo prostora za privatnost. Ona misli da su njeni roditelji i mlađi sestra i brat sasvim uvrnuti jer stalno jedu istu hranu za večeru. Rejna mnogo voli da čita stripove. Crta ih i sama, posebno kada želi da izrazi svoje brige i strahove. Nekada kroz crtež ili strip rešava i kontrolne zadatke, što ne prolazi baš najbolje kod nastavnika.
Nakon preležanog stomačnog virusa povratak u školu za Rejnu postaje veliki izazov. Iako je ozdravila, stomačni problemi se nastavljaju, a zastrašujuće misli neprestano je opterećuju. Strah od povraćanja remeti njene navike u ishrani, odnose s vršnjacima i porodicom, odražava se na njen uspeh u školi…
Rejni se čini da više ne može da povrati kontrolu nad svojim životom.
Hrabrost govori o periodu puberteta koji je svakako skopčan s brojnim teškoćama, ali kada se u sve uključi i suočavanje sa specifičnim mentalnim problemom – emetofobijom (strahom od povraćanja), kao i anksioznošću koja uvek prati ovaj strah, odrastanje postaje još komplikovanije.
Teškoće i brige s kojima se suočava glavna junakinja – strah od ismevanja, strah od javnog nastupa, od gubitka prijatelja, od pubertetskih promena, i na kraju, strah od povraćanja – u priči su povezane sa strahom od gubitka kontrole. Iako naizgled svakodnevne i ne toliko dramatične, autorka ove pojave tretira sa ozbiljnošću, razumevanjem i empatijom, dok humorističan ton, izražen kroz tekst i sliku, daje priči dominantne note nežnosti i optimizma.
Ovaj grafički roman, koji je veoma brzo stekao svetsku popularnost, govori o odgovornom odnosu prema mentalnom zdravlju, o važnosti komunikacije s roditeljima i prijateljima, o poverenju u psihoterapijske procese i o presudnom značaju pravovremene reakcije okoline. Rejnin problem jeste specifičan, ali njena priča je univerzalna jer govori o strahovima (a njih svi imamo) i o hrabrosti koja prati naše napore da se suočimo s njima.
Iz beleške autorke:
Želim da vi, čitaoci, znate da je ovo moja lična priča. Možda se suočavate s problemima koji su slični mojima, a možda su vaši sasvim drugačiji. Možda ne osećate ni fizički ni emocionalni stres. Ako osećate stres ili neki nerazumljiv bol, molim vas da popričate sa odraslom osobom koju volite i kojoj verujete. Srećom, uvek sam imala pored sebe ljude koji su me podržavali i pomagali mi da nađem način kako da se osećam bolje.
Na kraju, želim da vas ohrabrim da pričate o tome kako se osećate. Možete to i da zapišete, da nacrtate sliku ili strip, komponujete muziku ili napravite pozorišnu predstavu. Ili se jednostavno poverite svojim drugovima i drugaricama – recite im kako se zaista osećate. Za to treba skupiti hrabrost, ali oni će vas verovatno shvatiti. Uostalom, nećete znati ako ne probate!
***
U pripremi su još dva grafička romana ove autorke koje će objaviti Kreativni centar – Osmeh i Klub bebisiterki (prema istoimenom romanu En M. Martin).
Rejna Telgemajer višestruka je dobitnica prestižne Ajznerove nagrade za strip. Napisala je „Osmeh“ i „Sestre“, grafičke memoare o svom detinjstvu, kao i „Duhove“ i „Dramu“. Adaptirala je i ilustrovala četiri grafička romana u okviru serijala „Klub bebisiterki“.
Njena dela bila su na listi bestselera Njujork tajmsa. Živi u San Francisku. Više podataka o Rejni naći ćete na njenoj stranici: www.goraina.com.
(danubeogradu.rs)