Legat Josipa Slavenskog otvoren je 8. decembra 1983. kao memorijalna soba koja sadrži biblioteku, nototeku, instrumente, lične predmete, pisma i rukopise.
Sav materijal nekada se nalazio u kompozitorovoj radnoj sobi u Svetosavskoj 33 u Beogradu.
Osnivanje Legata ima za cilj da očuva njegovo stvaralaštvo brigom o zaostavštini, izdavanjem kompakt diskova i organizovanjem koncerata i tribina. Najveći deo bogate zaostavštine jugoslovenskog kompozitora Josipa Štolcera Slavenskog (1896-1955) poveren je Sokoju – organizaciji muzičkih autora Srbije i smešten u prostorije na Trgu Nikole Pašića 1 u Beogradu u stanu na petom spratu.
Lični predmeti iz originalne radne sobe Josipa Slavenskog odražavaju njegovo interesovanje za kulturu i običaje Balkana. U Legatu se mogu videti pirotski ćilimi obojeni prirodnim bojama, garnitura bosanskih stočića iz Konjica izrađena u duborezu, ručno izradene autentične crnogorske drvene stolice i različiti narodni instrumenti kao što su darabuka, daire, gusle…
Tokom 1997. godine pristupilo se osnivanju novog pravnog lica, Muzičkog informativnog centra (MIC) koji je bio zadužen za odnose sa javnošću i međunarodnu saradnju ali je bio zadužen i za brigu o Legatu.
U tom periodu, u Legatu su se sprovodile sledeće aktivnosti…
Izdavan je časopis „Novi zvuk“ u kome su, publikovane i muzikološki određene studije o Slavenskom i njegovom muzičkom opusu. Dalje 90-tih godina, redovno je izlazio Muzički bilten, kasnije Ton, koji je distribuiran i drugim muzičkim centrima u svetu.
Kupovale su se i razmenjivale sa drugim institucijama stručne knjige, note, publikacije i časopisi, koje su popisane i bile su uvek na raspolaganju studentima, stručnoj muzičkoj i zainteresovanoj javnosti.
U okviru izdavačke delatnosti izdato je šest autorskih diskova – Savremena srpska muzika krajem 20. veka, među kojima posebno izdanje predstavlja CD Slavenski.
U okviru koncertnih aktivnosti u Legatu su održavani brojni koncerti domaće savremene muzike, jedanput mesečno održavani su skupovi pod nazivom „Tribina nova dela“, na kojima je dat muzikološki prikaz u predstavljanju novih dela muzičkih autora.

Svake godine organizovini su koncerti, povodom obeležavanja godišnjice od rođenja i smrti Slavenskog. Organizovane su i brojne muzičke radionice za različite uzraste.
Pored gorenavedenih aktivnosti, Legat je imao i veoma aktivnu međunarodnu aktivnost (2002. predmeti iz spomen sobe Slavenskog bili su izloženi u našem Kulturnom centru u Parizu, gde je organizovana izložba ličnih rukopisa Josipa Slavenskog, koncerti i predavanja. Za studente i profesore Nacionalnog muzičkog konzervatorijuma u Parizu, prof. Vesna Mikić održala je predavanje o radu Josipa Slavenskog), gostovanja inostranih muzikologa, organizacija međunarodnog skupa Simpozijum duhovne horske muzike itd.
Ono što je posebno važno je koncertna sala koja je bila važan prostor u gradu sa brojnim kontinuiranim programima.
U periodu od kada Legat nije dostupan javnosti, odnosno od kad je Muzičko informativni centar prestao sa radom (od 2008. godine) pa do proleća 2021. godine, od kako ponovo radi, došlo je do velikih društvenih, socioloških, tehnoloških i kulturoloških promena koje bi znatno mogle da utiču na „novi početak“ i obnavljanje rada ovog prostora.
Pre svega, ponovno otvaranje tj. aktiviranje ovog prostora i organizovanog rada koji obuhvata jasne programske smernice podiže se vidljivost Sokoja i delatnosti koju obavlja kroz Fond za kulturna davanja. S druge strane, posebno je važno naglasiti da Legat Slavenskog predstavlja kulturnu baštinu ali bavljenje navedenim Legatom je mnogo zahtevnije od legata drugih vrsta umetnosti jer se briga o ovim prostorima ne svodi samo na čuvanje i puko izlaganje već se svodi i na korišćenje građe koju on ima.
(danubeogradu.rs)

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić – Ah Neša.