Četvrtak,  
13. novembar 2025.  
 

Vraćen spomenik „Putujući glumac“ u Skadarskoj

Spomenik PUTUJUĆI GLUMAC (foto: beograd.rs) Spomenik PUTUJUĆI GLUMAC (foto: beograd.rs)
Spomenik PUTUJUĆI GLUMAC (foto: beograd.rs)

Stručna služba Zavoda za zaštitu spomenika kulture izvršila je uvid u stanje spomenika „Putujući glumac“ tokom izvođenja radova na Starom gradu.

To je urađeno prilikom rekonstrukcije ulica Skadarske i Gospodar Jevremove, kada je i izrađen plan o konzervatorsko-restauratorskim tretmanima koje je bilo potrebno izvesti.

Kako je saopšteno iz Zavoda, spomenik je ove godine vraćen na svoju poziciju, nakon što su izvedeni svi neophodni radovi na spomeniku i modifikaciji postojećeg postamenta, kako bi se na što bolji način obezbedila njegova stabilnost i sigurnost.

Javni spomenik „Putujući glumac“ se nalazi u okviru kulturnog dobra „Skadarlija“, koje je utvrđeno za prostornu kulturno-istorijsku celinu rešenjem Zavoda 1967. godine.

Autor drvenog spomenika je vajar Jovo Petonijević, a na uglu Skadarske i Gospodar Jevremove ulice podignut je 1989. godine u čast istaknutog pisca, pozorišnog stvaraoca i učitelja stranih jezika Joakima Vujića.

Radove na konzervaciji i restauraciji javnog spomenika „Putujući glumac“ ispratio je i podržao autor Jovo Petonijević. (Beoinfo)