sreda,  
26. mart 2025.  
 

Manifestacija STAZAMA USTANIKA u Ostružnici

Manifestacija STAZAMA USTANIKA u Ostružnici (detalj sa plakata) Manifestacija STAZAMA USTANIKA u Ostružnici (detalj sa plakata)
Manifestacija STAZAMA USTANIKA u Ostružnici (detalj sa plakata)

U sredu, 22. maja 2024, Hram Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja i Gradska opština Čukarica organizuju manifestaciju pod nazivom „Stazama ustanika“.

Povod je hramovna slava i obeležavanje 220 godina od Prve ustaničke Skupštine u Ostružnici. Manifestacija će početi svetom arhijerejskom liturgijom u 9.00 u Hramu Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja u Ostružnici.

Na sabranju u ostružničkoj porti okupljeni će se prisetiti značaja koji je ovaj svetitelj imao, a u njegovu slavu i povodom obeležavanja 220 godina od Prve narodne skupštine koja je održana u Ostružnici, sa početkom u 18.00 biće priređen bogat kulturno-umetnički program.

U programu učestvuju:

  • Hor Hrama Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja,
  • Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“,
  • KUD „Milorad Pantić“ iz Ostružnice,
  • melod i pojac Hadži Nikola Mijović,
  • glumci Ivan Vučković i Aleksandar Dunjić,
  • učenici OŠ „Karađorđe“ iz Ostružnice,
  • vokalni solisti lena Marković i Olivera Lukić.

Crkva Svetog Nikole u Ostružnici, podignuta između 1831. i 1833. godine kao zadužbina kneza Miloša Obrenovića, zaštićeno je kulturno dobro. Sagrađena je u centru naselja u kome je održana Prva narodna skupština za vreme Prvog srpskog ustanka, koju je krajem aprila/početkom maja 1804. godine sazvao Karađorđe.

Na njoj su se okupili svi narodni prvaci za vreme Prvog srpskog ustanka na čelu sa Karađorđem, Stanojem Glavašom, Vasom Čarapićem, protom Matejom Nenadovićem i drugim istaknutim srpskim junacima.

Srpski ustanici su na Ostružničkoj skupštini usaglasili zahteve za oslobođenje Srbije koji su postali ciljevi Prvog srpskog ustanka na čelu s voždom Karađorđem. Iz tih razloga, u istoriji Srbije Ostružnica se veže za početak parlamentarizma, a 1805. godine je otvorenai prva škola u tadašnjoj Srbiji, koja danas nosi naziv OŠ „Karađorđe“. (danubeogradu.rs)