subota,  
22. mart 2025.  
 

Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete

Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete
Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete

Auto sedišta u vozilu treba deci da pruže bezbednost i sigurnu vožnju. Da bi imalo maksimalnu funkcionalnost, pogotovo u slučaju eventualnog sudara, mora biti adekvatno instalirano, po uputstvima proizvođača, a mali putnik ispravno smešten i vezan.

Povrede nastale u saobraćajnim nezgodama čine jedan od pet najčešćih uzročnika smrtnog stradanja mališana u svetu danas. Na svaka četiri minuta na putevima diljem planete jedno dete izgubi život. Neuporedivo veći broj zadobije povrede, često i takve koje ih trajno onesposobe. Brojne analize o saobraćaju sprovode se godinama i imaju zadatak da usmere atkivnosti svih subjekata ka unapređenju bezbednosti. Nažalost, statistika pokazuje da su deca posebno ugrožena i predstavljaju jednu od najranjivijih kategorija učesnika u saobraćaju. Bezbednost dece u saobraćaju mora se unaprediti.

Tokom 11 meseci 2024. saobraćajna policija u našoj zemlji otkrila je više od 4.600 prekršaja vezanih za nepropisan prevoz dece. Broj stradalih u saobraćajnim nezgodama na putevima u Srbiji prošle godine je preko 400. A, među njima je 11 dece koja su bila putnici. Poražavaju podaci!

Deca u saobraćaju najčešće stradaju u svojstvu putnika, a njihova bezbednost zavisi isključivo od odraslih. Zbog toga je važno apelovati na odrasle da više vode računa o bezbednosti malih putnika u vožnji, korišćenjem sigurnosnih pojaseva i sedišta namenjenih deci.

Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije (ABS) sprovodi kampanju o bezbednosti dece u saobraćaju, a cilj je da broj stradalih bude nula! Svako bi trebalo da doprinese unapređenju bezbednosti dece u saobraćaju. ABS će nastaviti aktivnosti usmerene na podizanje svesti o bezbednom prevozu dece, kao i distribuciju besplatnih auto sedišta. A roditelji treba da poštuju zakon, voze oprezno, budu strpljivi i trude se da smanje rizik od potencijalnih grešaka pri upotrebi auto sedišta za decu. Za poslednje pomenuto – trebalo bi poštovati nekoliko osnovnih načela.

Pre neko što ukažemo na najčešće greške pri ubotrebi dečijeg sedišta, podsetićemo vas na propise.

Zakon o bezbednosti saobraćaja

Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete

Verujemo da ste upoznati sa zakonom o prevozu dece, a u Srbiji on kaže da dete do 12. godine mora da se vozi na zadnjem sedištu. I, obavezno mora biti vezano sigurnosnim pojasem. Izuzeta su deca do 3 godine, koja se mogu prevoziti na prednjem suvozačevom mestu, u svom sedištu okrenutom u suprotnom smeru od kretanja vozila. Tada, na suvozačevom mestu mora biti isključen bezbednosni vazdušni jastuk.

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima propisuje način prevoženja dece u bezbednosnom sedištu i uslove koje ono mora da ispunjava. U Srbiji (kao i u celoj Evropi) to znači da dečije auto sedište ispunjava standard ECE R129 i-Size ili ECE R44/04. Dovoljno je da to proverite na atestu (onoj nalepnici obično naranđžaste boje na poleđini auto sedišta). Inače, skraćenica UN/ECE znači Economic Commission for Europe of the United Nations. To je telo koje izdaje odredbe u vezi sa homolagacijom auto sedišta.

Ako nemate odgovarajuće dečije sedište, suočavate se sa kaznama, ali što je mnogo važnije – mogli biste da dovedete svog malog putnika u opasnost. Zato, kada kupujete sedište za dete, bezbednost mora da bude na prvom mestu.

Pravilno korišćenje auto sedišta za dete

Mnogi roditelji provode dosta vremena birajući odgovarajuće auto sedište za svoje mališane. Sa dobrim razlogom! Ocene bezbednosti, kompatibilnost sa automobilom, nivo udobnosti i, naravno, cena – sve to utiče i ima veoma važnu ulogu u donošenja odluka. Ali ni najbolje auto sedište neće u potpunosti zaštititi vaše dete, ako se sa njim nepravilno rukuje.

Često roditelji nemaju odgovarajuće informacije i nisu svesni svojih grešaka ili posledica koje one imaju na zaštitne sposobnosti sedišta. Da bismo pomogli i popunili ovu eventualnu prazninu, sastavili smo listu koja ističe najčešće greške u vezi sa auto sedištima za decu, kako biste ih izbegli i zaštitili svoje mališane tokom vožnje.

Šta znači pravilno korišćenje auto sedišta? Treba obratiti pažnju da su ispunjeni sledeći uslovi:

  • auto sedište odgovara fizičkom uzrastu detetu;
  • auto sedište mora biti pravilno postavljeno;
  • dete mora biti pravilno vezano.

Kompatibilnost – auto sedište odgovara detetu

Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete

Pre postavljanja dečijeg sedišta, potrebno je da se uverite da je ispravno, kao i da mu nije istekao rok upotrebe. Zatim, ne samo da mora da bude kompatibilno sa vašim vozilom, nego treba pre svega da bude prilagođeno mališanu, odgovara njegovom uzrastu, visini, težini.

Od nosiljki za bebe do bustera, postoji mnogo različitih tipova dečijih auto sedišta. Svako je dizajnirano da zaštiti decu u određenoj razvojnoj fazi. Ako niste sigurni kakvo auto sedišta je potrebno vašem mlađanom putniku, prvo se vodite time da sedište mora da odgovara njegovoj visini i/ili težini. Zato su sedišta podeljena po određenim kategorijama.

Pažljivo čitajte uputstvo za upotrebu sedišta

Uputstva za upotrebu i priručnici su prilično dosadno i suvoparno štivo. Gotovo niko ne voli da ih čita. Međutim oni su izuzetno korisni. Auto sedište treba da je postavljeno u skladu sa uputstvima proizvođača auto sedišta i proizvođača vozila. Loše postavljeno dečije sedište će smanjiti, ako ne i poništiti njegov zaštitni efekat u slučaju nezgode ili čak i pri naglom kočenju. Od pogrešno vođenih sigurnosnih pojaseva do toga da uopšte nisu pričvršćeni na svom mestu, greške pri postavljanju predstavljaju ozbiljan bezbednosni rizik za vaše dete.

Da biste bili sigurni da je auto sedište pravilno postavljeno, vežbajte svaki korak dok prolazite kroz uputstvo. Posebno ako vam je to prvi pokušaj. Na ovaj način će biti lakše zapamtiti, a i proces instalacije postaje instinktivniji. U slučaju da vam je nešto nejasno, dvoumite se ili imate bilo kakvo pitanje, uvek se za pomoć obratite stručnjaku za bezbednost dece – bilo da je to vaš pouzdani prodavac, savetnik za auto sedišta ili proizvođač. Nije sramota pitati i nijedno pitanje nije glupo!

Zategnuti pojasevi

Labavo pričvršćeni pojasevi su među najčešćim, ali opasnim greškama koje viđamo sa sigurnosnim sedištima za decu. Razumemo da može biti teško znati koliko treba da budu čvrste trake za auto sedišta, kao i da vašem mališanu treba da bude udobno u vozilu. Ali zategnuti pojas je ono što drži vaše dete na mestu i ograničava silu na njegovo telo u slučaju sudara.

Kod sedišta postavljenih suprotno od smera kretanja vozila, trake pojasa leže u visini ramena ili malo ispod. Kod sedišta postavljenih napred (u pravcu kretanja vozila), trake pojasa leže u visini ramena ili malo iznad. Kod sedišta u kom se dete vezuje direktno pojasom vozila, pojas leži nisko preko stomaka (gornji deo butina) i preko sredine ramena.

Trake pojasa moraju uvek biti ravne i nezavrnute. Kod svih auto sedišta bez obzira na položaj u odnosu na pravac kretanja vozila, trake pojasa su zategnute tako da između deteta i pojasa kod ključne kosti/prsa ima prostora širine samo jednog prsta. Pojasevi moraju biti toliko zategnuti da nije moguće pojas sa gornje strane „uštinuti“ sa dva prsta.

Pojas vozila mora da odgovara auto sedištu (obratiti pažnju na dužinu pojasa), i provučen je kroz otvore prema uputstvima proizvođača i dovoljno zategnut. U delu gde je provučen pojas, sedište ne može da se pomeri više od 2 cm levo-desno. Ništa se ne podmeće ispod deteta ili između pojasa auto sedišta i deteta.

Zategnite pojaseve dok se čvrsto ne uklapaju oko gornjeg dela butina i grudi vašeg mališana. Takođe, ne zaboravite da proverite da li u predelu kukova postoji skrivena opuštenost i uklonite je!

Proverite da li je pojas dovoljno zategnut na vašem detetu pomoću testa štipanjem. Pokušajte da uhvatite traku sa dva prsta, pa ako skliznu – možete krenuti.

Inače, dete je dovoljno veliko za samostalno vezivanje pojasom bez korišćenja auto sedišta kada: ima 36 kg ili 150 cm; može da sedi celim leđima uz naslon sedišta, sa nogama presavijenim preko ivice sedišta; donji deo pojasa leži nisko preko karlice (ne preko stomaka); gornji deo pojasa leži preko sredine ramena (ne preko vrata); i može da izdrži u ovom položaju tokom celog putovanja.

Odgovarajuća garderoba

Najčešće greške pri upotrebi auto sedišta za dete

Ma koliko da je lepo biti ušuškan u kaput ili perjanu jaknu kada je temperatura ispod nule, debeli odevni predmeti nisu odgovarajuća garderoba za decu u njihovim sedištima tokom putovanja. Jednostavno – glomazni slojevi odeće ne mogu im pružiti bezbednost. Ako mali putnik na sebi ima skafander ili „naduvanu“ odeću, to će uticati na labavost pojaseva, pa neće ispuniti svoju osnovnu funkciju i sigurna vožnja biće ugrožena. Svaki debeli sloj koji odvaja dete od sedišta ili pojasa stvara prostor (labavost) koji odlaže efekat bezbednosnog sistema za dete povećavajući energiju udara na telo tokom udesa.

Svima je cilj da i kad je hladno napolju putovanje bude ugodno, udobno, ali pre svega – sigurno. A, bezbedne vožnje su moguće uz malo truda i pažnje. I sami se možete uveriti u to, evo jednostavnog testa. Prvo vežite dete bez jakne, pa zatim u njoj. Uporedite dužinu pojasa koja vam je neophodna za prvi i drugi slučaj. Za vezivanje u jakni potrebno je znatno veća dužina pojasa. Ujedno to potvrđuje da pojas nije dovoljno zategnut i neće kako je predviđeno zadržati vaše dete u sedištu kada to bude bilo potrebno. Kada je reč o šuškavcima, sam materijal omogućuje da pojas klizi po njemu, što može biti opasno.

Kako onda da dete putuju kada temperature zahtevaju toplije oblačenje, a da to ne bude opasno po bezbednost? Da biste smanjili bezbednosne rizike, ali da ne izlažete mališana da se prehladi, jednostavno zamenite dečiju zimsku jaknu pokrivačem za noge, a mogu se koristiti i specijalni skafanderi, namenjeni upravo za ovakve prilike u auto sedištima. Imate i druge opcije – pošto dete smestite u njegovo sedište koristite obično ćebe kojim ćete ga prekriti. Isto možete učiniti i sa jaknom, koju će pošto izađe iz sedišta odenuti kada krene napolje. Kada dete smestite u njegovo sedište i vežete ga, tek onda mu obucite jaknu. Mnogi bi rekli naopako, jer leđni deo je sada napred i ide preko kaiševa sedišta. Na taj način malom putniku biće toplo, ušuškan debelom garderobom, a biće sigurno postavljen. Takođe, možete mališanu odenuti vunenu garderobu – grejaće ga a neće stvarati vazduh između pojasa i odeće. Bezbedne vožnje su moguće – jer su deca pravilno vezana.

Naslon sedišta i naslon za glavu

Naslon auto sedišta za bebe (nosiljke ili kako ih mnogi zovu „jajeta“) mora da je pod uglom od 45º u odnosu na pod automobila. Zadnjica, trup, vrat i glava deteta moraju da budu u istoj ravni, uz naslon. Pojasevi sedišta su nezavrnuti, u ravni ili malo ispod ramena, dovoljno zategnuti između pojasa i ključne kosti sme da stane samo jedan prst. Ukoliko se postavlja na prednje sedište, vazdušni jastuk obavezno isključen.

Glava i vrat su najugroženija područja deteta koje raste. Uverite se da su dobro zaštićeni naslonom za glavu. Ako niste sigurni gde bi on tačno trebalo da bude na bezbednosnom sedištu vašeg deteta, podesite ga tako da bočne pregrade budu sa strane središta glave mališana. I, da možete da stavite oko dva prsta u širinu između donjeg dela naslona za glavu i vrha ramena mlađanog putnika.

Neki modeli imaju integrisani indikator nivoa očiju koji će pomoći da pronađete optimalnu poziciju naslona za glavu. Jednostavno poravnajte vizuelni vodič sa očima vašeg mališana i spremni ste za bezbednu i udobnu vožnju.

Što duže okrenuti „unazad“

Iako zakon ne nalaže, svaki stručnjak iz oblasti bezbednosti prevoza dece sugerisaće vam da što je duže moguće male putnike vozite u njihovim sedištima okrenute u suprotnom smeru od kretanja vozila, ili kako to obično kažemo „unazad“. To je za njihovo dobro, tako je najbezbednije, jer su najbolje zaštićene najosetljivije tačke – vrat i glava. Inače, vožnja „unazad“ je obavezna (samo) u prvih 15 meseci detetovog života, ali mi bismo preporučili da to bude bar do treće, četvrte godine.

Dete može da koristi auto sedište koje se postavlja prema napred tek ako zadovoljava sledeće uslove:

  • ima 10 kg i po visini između temena i vrha auto sedišta ima manje od 2 cm;
  • samostalno hoda;
  • ima 15 meseci.

Česta greška je prerano prebacivanje mališana u sledeću fazu auto sedišta. Preporučujemo da sačekate dok vaše dete ne dostigne jednu od gornjih granica svog trenutnog mesta pre nego što pređete na sledeću kategoriju sedišta. Da biste sebi olakšali montažu sedišta, možda bi bilo dobro da se odlučite za ona koja se instaliraju uz pomoć ISOFIX sistema. Njihova postavka je mnogo brža, jednostavnija i gotovo da ne može da dođe do greške.

Dodatna oprema

Od šarenih presvlaka sedišta i držača za čaše do plišanih jastuka i velikih igračaka – znamo da može biti veoma primamljivo dodati u auto sedište vašeg deteta. Međutim, svaki dodatni pribor i igračke mogu ometati zaštitne mogućnosti sedišta. Kao opšte pravilo, preporučujemo da koristite samo artikle koje je odobrio proizvođač sigurnosnog sedišta vašeg mališana. To znači da su testirani i da neće uticati na bezbednosne performanse sedišta.

Sa ovom listom, nadamo se da bismo mogli dodatno da istaknemo različite oblasti u kojima može doći do grešaka i pružimo rešenja koja će vam pomoći da ostvarite maksimalnu bezbednost svojim mališanima u saobraćaju.

Vozite bez stresa i uživajte sa svojom porodicom. SREĆAN PUT!