U utorak, 21. oktobra 2025. od 19.00, na sceni Bel Etage u Madlenianumu, biće održan koncert „Jevrejska solo pesma“, muzički omaž autorima jevrejskog porekla.
Ovim programom obeležava se 80 godina od završetka Drugog svetskog rata i stradanja jevrejskog naroda, kroz dela koja spajaju istorijsko sećanje, poeziju i muziku kao univerzalni jezik nade.
Na sceni će nastupiti mecosopran Jelena Končar, prvakinja opere Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, i pijanistkinja Dina Šuklar Wiesike, renomirana umetnica i pedagoškinja sa bogatom međunarodnom karijerom.
Pesme Gustava Malera, jednog od najznačajnijih kompozitora jevrejskog porekla, predstavljaju vrhunac vokalne lirike i poetskog nadahnuća kasnog romantizma. U izboru koji obuhvata cikluse Rückert-Lieder, Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit i pesme iz Des Knaben Wunderhorn, publika će imati priliku da doživi Malerovu duboku ljudskost i lirsku introspekciju, u kojima se smenjuju čežnja, mir, tuga i spokoj.

Drugi deo koncerta donosi delo „Lonina pisma“ R. Korpa, zasnovano na istinitoj priči Loni Rabl Frenkl, Jevrejke iz Berlina koja je, bežeći od nacizma, otvorila Café de Paris u Amsterdamu – mesto okupljanja evropskih Jevreja uoči rata. Njena potresna pisma unuku Piteru, pisana između 1939. i 1944. godine, pronađena su decenijama kasnije, a kompozitor Korp ih je pretočio u ciklus pesama za glas i klavir.
Ova ispovest pretočena u tonove nije samo sećanje na jednu baku i njenu ljubav, već svedočanstvo o snazi čovekovog duha i veri u svetlost i kada svet tone u mrak.
Jelena Končar, mecosopran – prvakinja opere SNP-a, višestruko nagrađivana umetnica čije izvođenje krasi jedinstvena toplina glasa i dubina izraza. Nastupala je širom Evrope i Azije, a njen repertoar obuhvata vodeće uloge svetskog operskog i koncertnog repertoara.
Dina Šuklar Wiesike, klavir – istaknuta pijanistkinja i predavač, čije umetničko delovanje obuhvata brojne koncerte u Evropi, SAD i Izraelu. Kao kamerni muzičar i saradnik, poznata je po senzibilnom pristupu vokalnoj literaturi i pedagoškoj posvećenosti.
Ovaj koncert nije samo umetnički događaj – on je zvuk sećanja, molitva za mir i podsećanje da umetnost ostaje najtrajniji svedok ljudskog dostojanstva. (danubeogradu.rs)

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić – Ah Neša.