Do 30. septembra na Savskom šetalištu (plato kod Beton hale) biće otvorena izložba autora Đorđa S. Kostića „Podunavljem Srbije sa Feliksom Kanicom“.
Realizovana u okviru manifestacije Dunavfest, postavka na otvorenom rezultat je uspešne saradnje Narodnog muzeja, Društva Feliks Kanic i JP „Beogradska tvrđava“. Predstavljena je vekovna povezanost Beograda i reke, te sve ono što je Dunavom dolazilo, menjajući i oblikujući naš grad.
Iako veliki zaljubljenik u ove prostore Kanic je, tokom druge polovine 19. veka, bio u prilici da Srbiju sagleda očima nepristrasnog putnika. Mnogi njegovi crteži, objavljeni u brojnim publikacijama, danas predstavljaju jedino vizuelno svedočanstvo o pojedinim starim građevinama, narodnim običajima ali i o nama nepoznatim ljudima koje je sretao na svojim putovanjima.
Danas njegovi radovi predstavljaju dragoceni izvor saznanja, iz kojeg je svaka generacija naučnika crpela novu snagu za još dublja i značajnija istraživanja i proučavanja kulturnog nasleđa ovih prostora. Zahvaljujući Kanicovim tekstovima, preuzetim iz knjige „Srbija. Zemlja i stanovništvo od rimskog doba do kraja XIX veka, 1-2“ i vizuelnom materijalu koji takođe potiče iz pera talentovanog Feliksa Kanica, posetioci izložbe u prilici su da saznaju kako je izgledalo naše Podunavlje krajem pretprošlog veka.
U više navrata putujući po Srbiji, Kanic je vešto uočavao promene, opisujući ih rečima i slikom. Putujući, od Beograda do Radujevca, desnom obalom Dunava, saznao je mnoštvo interesantnih pojedinosti o dinamičnom razvitku podunavskih gradova, značaju Dunava i zajedničkom kulturnom nasleđu. (DuB)