Naslovna » BG špijun » Svetske prestonice » Sofija je najjeftiniji grad za turiste u Evropi

Sofija je najjeftiniji grad za turiste u Evropi

Za jednodnevni boravak u bugarskoj prestonici potrebno je izdvojiti 23,71 američkih dolara. I prošle godine Sofija je bila na prvom mestu, a za dan bilo je potrebno 22,28 $.

Po listi koju je uradio američki portal „Price of Travel“ na osnovu Evropskog indeksa za niskobudžetski turizam, iza Sofije je poljski grad Krakov – sa 23,83 dolara potrebnih za jednodnevni boravak i mađarska prestonica Budimpešta, sa 30,05 dolara dnevno.

(Međutim, na istom portalu postoji i lista najjeftinijih gradova koje vredi posetiti zbog znamenitosti, kulture, noćnog života itd. Na toj listi uopšte nema Sofije, a na prvom mestu je Krakov. Slede Budimpešta, Istanbul, Prag i Briž.)

Od četvrtog do osmog mesta nalaze se Varšava (31,52 $), Bukurešt (31,79 $), Istanbul (38,19 $), Sankt Peterburg (39,49 $) i Prag (43,61 $). Na devetoj poziciji je Zagreb sa 43,64 dolara neophodnih jednom turisti za jedan dan, a u prvih deset je i Moskva (44,80 $).

Po listi američkog portala, najskuplji gradovi u Evropi za turiste su Cirih – 118,78 dolara, Oslo sa 103,51 dolara i Stokholm – 96,37 dolara.

Evropski indeks za niskobudžetni turizam za 2012. godinu obuhvata jedno spavanje u najjeftinijem hotelu sa dobrim položajem, i za 24 sata dva putovanja gradskim saobraćajem, posetu jednoj atrakciji, tri ekonomska obroka i tri jeftina lokalna piva ili vina.

Beograd i drugi srpski gradovi očigledno nisu obuhvaćeni ovim istraživanjem. (danubeogradu.rs)