Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » Svečano zatvoren 62. BFDKF
BFDKF - dodela nagrada
BFDKF - dodela nagrada

Svečano zatvoren 62. BFDKF

Ceremonijom svečanog zatvaranja i dodelom nagrada u Dvorani Doma sindikata zatvoren je 62. BFDKF – Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma.

Dodela nagrada je održana posle premijere filma „Svetislav Pešić – Više od trenera“, Željka Mirkovića, kojoj su prisustvovali, pored Svetislava Pešića, i naši poznati košarkaši Saša Đorđević, Dejan Bodiroga, Žarko Čabarkapa, Dejan Tomašević, kao i istaknuti sportski funkcioneri Žarko Varajić i Žarko Zečević.

– Festival se u velikom stilu vratio na domaću i regionalnu scenu. To možemo videti po relevantnom programu koji je prikazan, punim salama u udarnim terminima od 20.00, domaćim i stranim autorima koji su bili gosti festivala, ali ljudima iz profesije koji su dodelili nagrade – izjavio je umetnički direktor festivala Mladen Matičević.

Programima BFDKF-a prisustvovalo je više od 7.500 ljudi, dok je Festival od 23. do 29. marta posetilo više od 50 gostiju iz regiona, Evrope i sveta, kao i veliki broj domaćih autora. Dom sindikata bio je tokom trajanja Festivala mesto okupljanja i druženja dokumentarista sa publikom.

Nagrade su dodelili poznati filmski autori i javne ličnosti, uključujući i Andreju Mladenovića, zamenika gradonačelnika Beograda i predsednika Odbora Festivala, i šefa delegacije Evropske unije u Srbiji Majkla Davenporta. (danubeogradu.rs)

Spisak nagrađenih

Domaća selekcija – Dvorište:

1. Najbolji dugometražni dokumentarni film – „Logbook_Serbistan“ – Želimir Žilnik
2. Najbolji srednjemetražni dokumentarni film – „U mraku“ – Goran Stanković
3. Najbolji kratkometražni igrani film – „Crtani“ – Dušan Babić
4. Najbolji kratkometražni dokumentarni film – „Koreni zla“ – Želimir Gvardiol
5. Najbolji kratkometražni animirani film – „Joy & Joy“ – Giuseppe Bellavia
6. Najbolji kratkometražni studentski film – „If i had it my way i would never live“ – Marko Grba Singh
7. Najbolji kratkometražni eksperimentalni film – „Veče uz radio“ – Miloš Tomić

Strukovne nagrade:

1. Režija – „Drugo ime za slobodu“ – Slađana Topalović Nestorović
2. Scenario – „Restart“ – Dejan Petrović
3. Montaža – „Okean“ – Nikola Dragović, Milan Jakonić, Tamara Drakulić
4. Fotografija – „Gadan sapun“ – Miladin Čolaković
5. Produkcija –“ Cveće zla“ – Sabolč Tolnai
6. Dizajn zvuka – „Anplagd“ – Aleksandar Protić
7. Muzika – „Marijina epizoda“ – Aleksandar Rančić

Regionalna selekcija – Vidici:

1. Najbolji dugometražni dokumentarni film – „Potrošeni“, reditelja Boruta Šeparovića
2. Najbolji srednjemetražni dokumentarni film – „Pravi čovek za kapitalizam“, reditelja Dušana Moraveca.
3. Najbolji kratkometražni dokumentarni film – „Eoha“, reditelja Vladimira Perovića
4. Najbolji kratkometražni igrani film – „Šetač“, reditelja Filipa Mojzeša
5. Najbolji kratkometražni animirani film – „Levitacija“, reditelja Marka Meštrovića
6. Najbolji kratkometražni studentski film – „Neki od nas“, rediteljke Anje Kavić
7. Najbolji kratkometražni eksperimentalni film – „Amnezijak na plaži“, reditelja Dalibora Barića

Strukovne nagrade:

Najbolja režija – „Goli“, Tiha Klara Gudac
Najbolji scenario – „Ljubavna odiseja“, Tatjana Božić i Aleksander Goekjian
Najbolja montaža – „Naslovnica“ i „Rakijaški dnevnik“, Damir Čučić
Najbolja fotografija – „Rakijaški dnevnik“ i „Autofokus“, Boris Poljak
Najbolja produkcija – „Goli“, „Prolaz za Stelu“ i „Ljubavna odiseja“; Nenad Puhovski
Najbolji dizajn zvuka – „Amnezijak na plaži“, Tomislav Babić
Najbolja muzika – „Rakijaški dnevnik“, Goran Štrbac

Međunarodna selekcija debitantskih dugometražnih filmova – Reflektor
Nagrada za najbolji film – „15 ćoškova sveta“ (Zuzanna Solakiewicz)

Specijalna priznanja Žirija
Reflektor: Specijalno priznanje žirija za film „Vreme za dremku“
Vidici: Specijalno priznanje žirija za produkciju Veri Robić Škarici i Hrvatskom filmskom savezu
Dvorište: Specijalno priznanje žirija Puriši Đorđeviću za film ‘Čedo, oženi me!’

Žiri je radio u sastavu…

Dvorište: Goran Radovanović, Milan Vlajčić i Nevena Matović
Vidici: Dubravka Lakić, Mladen Đorđević i Snežana Ivanović
Reflektor: Andrea Reiter, Goran Terzić i Vladan Petković

Nagrade su novčane: za najbolji dugometražni film u sve tri kategorije iznosi 200.000 dinara, za srednjemetražni 150.000 dinara, a za kratkometražni 75.000 dinara, koliko iznose i sve strukovne nagrađeni filmovi. Nagradu publike, vrednu 100.000 dinara, osvojio je film „Goli“ rediteljke Tihe Klare Gudac.

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.