Zimski raspust 2019. produžen je do 24. februara, pa će osnovne i srednje škole u Srbiji početi sa radom – u ponedeljak, 25. februara.
Vlada Srbije produžila je zimski raspust od 18. do 24. februara na današnjoj sednici po preporuci Ministarstva zdravlja zbog smanjenja rizika i izloženosti đaka virusu gripa.
Epidemiolozi procenjuju da će u narednom periodu biti još više obolelih od gripa a među pacijentima je do sada bilo najviše dece – pa je i logičan korak da se zimski raspust produži.
Po podacima Instituta za javno zdravlje „Batut“ do sada je obolelo oko 105.000 pacijenata, a umrlo je 29 pacijenata čija se smrt može dovesti u vezu sa gripom.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar pojasnio je da je većina pacijenata koji su umrli imala udružene bolesti: hronične bolesti, dijabetes, povišeni pritisak.
Epidemiološka situacija, objasnio je ministar, u skladu je sa kretanjem oboljenja za ovo doba godine i da se ranijih godina dešavalo da od gripa u sezoni umre od 250 do 300 ljudi u Srbiji.