Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Festivali » Festival nitratnog filma 2019 – 70 godina Jugoslovenske kinoteke
Festival nitratnog filma 2019: Druga strana vetra (foto: YT screenshot)
Festival nitratnog filma 2019: Druga strana vetra (foto: YT screenshot)

Festival nitratnog filma 2019 – 70 godina Jugoslovenske kinoteke

Od 6. do 16. juna, u salama Jugoslovenske kinoteke, biće održan Festival nitratnog filma 2019.

Festival tradicionalno počinje 6. juna na dan održavanja prve filmska projekcije u Srbiji i na Balkanu, što je ujedno i Dan Jugoslovenske kinoteke koja proslavlja sedamdeset godina postojanja.

Tokom deset dana festivala, do 16. juna, publika će videti ostvarenja iz trideset svetskih filmskih arhiva, kinoteka i srodnih institucija i ugostiti pedeset uglednih gostiju.

Program će obilovati različitim žanrovima, od postanka kinematografije do kraja šezdesetih godina prošloga veka, a otvoriće ga film Orsona Velsa „Druga strana vetra“ koji je premijeru imao na nedavnom Bijenalu u Veneciji.

Na Festivalu posvećenom ostvarenjima na zapaljivoj filmskoj traci zastupljena su dela, između ostalih, Ernsta Lubiča, Viljema Diterlea, Georga Vilhelma Pabsta.

Projekcije će se održavati u obe sale Jugoslovenske kinoteke, prepodnevne u Kosovskoj 11, a večernje u Uzun Mirkovoj 1. (danubeogradu.rs)

21. Festival nitratnog filma – program

Četvrtak, 6. jun 2019.

Uzun Mirkova
20.00… Svečano otvaranje

20.00… Slobodan Jovanović – cca 1930-1935 ‘3

LUJO VAJSMAN SVIRA (1940) ‘4
R: Miodrag Mika Đorđević

Druga strana vetra
THE OTHER SIDE OF THE WIND (US, 2018) ‘122
R: Orson Welles

Petak, 7. jun 2019.

Kosovska
16.00… Berba grožđa u okolini Nišacca 1930-1935 ‘5

Ljubimac br. 13 ‘89
LJUBIMEC 13 (BG, 1958)
R: Vladimir Jančev
Ul: Apostol Karamitev, Ginka Stančeva, Ljubomir Bobčevski

18.00… Restoran-Kupatilo Smiljevo u Beogradu – cca 1928-1933 ‘6

Tajna večera ‘76
L’ULTIMA CENA (IT, 1948)
R: Luigi M. Giachino
Ul: Bruno Barnabo, Gino Del Signore, David Pee

Uzun Mirkova
20.00… Geca Kon – cca 1930-1935 ‘2

Adelhajd ‘99
ADELHEID (CS, 1969)
R: František Vlačil
Ul: Petr Čepek, Emma Černa, Jan Vostrčil

22.00… Druga strana vetra
THE OTHER SIDE OF THE WIND (US, 2018) ‘122
R: Orson Welles

Subota, 8. jun 2019.

Kosovska
17.00… Framova polarna ekspedicija na Južni pol (1910-1912) ‘21
FRAM’S SOUTH POLAR EXPEDITION (1910-1912) (NO, 1912)
R: Roald Amundsen

Samo jedan život – priča o Fridtjofu Nansenu‘89
BARE ET LIV – HISTORIEN OM FRIDTJOF NANSEN (NO, SU,1968)
Ul: Knut Wigert, Veslemoy Haslund, Sverre Wilberg

19.00… PROGRAM FILMOVA O SRBIJI I JUGOSLAVIJI

Rat 1914/1915/1916: Srpska vojska nastavlja put u otadžbinu ‘4,30
GUERRE 1914/1915/1916: L’ARMEE SERBE REPREND LE CHEMIN DE LA PATRIE (FR,1916)
Pp/Pc. Chambre syndicale francaise de la cinématographie

Pobeda Istočne armije ‘17
VICTOIRE DECISIVE DE L’ARMEE D’ORIENT (FR, 1918)
Pp/PC. Section cinematographique de l’armee

Jugoslavija ‘19
YUGOSLAVIA (FR, cc 1926)
Pp/PC. Paris Consortium cinema

Od Save do Vardara ‘30
DE LA SAVE AU VARDAR (BE, 1931)

PROSLAVA OSLOBOĐENJA SKOPLJA (JUG, 1941) ‘3

SVEČANA POSETA NJ.V. KRALJA ALEKSANDRA I i NJ. V. KRALJICE MARIJE CRNOJ GORI I DALMACIJI (JUG, 1925) 42’

Uzun Mirkova
21.15… Malombra/Sablast ‘135
MALOMBRA (IT, 1942)
R: Mario Soldati
Ul: Isa Miranda, Andrea Checchi, Gualtiero Tumiati

Nedelja, 9. jun 2019.

Kosovska
17.00… Split 1933 ‘ 7

Stvaranje serpentina 2’
CREATION DE LA SERPENTINE (FR, 1908)
R: Segundo de Chomon
Ul: Loie Fuller, Max Linder

Wiener Bilderbogen Nr. 1 (AT, 1925) ‘5
R: Luis Seel

Mandarin ’61
DER MANDARIN (AT, 1918)
R: Fritz Freisler
Ul: Harry Walden, Karl Götz, Gretel Ruth

19.00… Isidora Sekulić – Izlet na Stražilovo cca 1928-1932 ‘2

Meandri 90’
MEANDRE (RO, 1966)
R: Mircea Saucan
Ul: Margareta Pogonat, Mihai Paladescu

Uzun Mirkova
21.00… Fado, istorija jedne pevačice ‘108
FADO, HISTORIA D’UMA CANTADEIRA (PT, 1948)
R: Perdigao Queiroga
Ul: Amalia Rodrigues, Virgilio Teixeira, Vasco Santana

Ponedeljak, 10. jun 2019.

Kosovska
17.00… Osvećenje ruske spomen kosturnice na Novom groblju u Beogradu 1935 ‘3

Robija / U starom Sibiru ‘67
KATORGA (SU, 1928)
R: Julij Rajzman
Ul: Andrej Žilinski, Pavel Tamm, Vladimir Popov

19.00… Trke na Hipodromu – cca 1934-1938 ‘1

Neka Džordž to učini! 82‘
LET GEORGE DO IT! (GB, 1940)
R: Marcel Varnel
Ul: George Formby, Phyllis Calvert, Garry Marsh

Uzun Mirkova
21.00… Stari zakon 107‘
DAS ALTE GESETZ (GE, 1923)
R: Ewald Andre Dupont
Ul: Ernst Deutsch, Henny Porten, Ruth Weyher

Utorak, 11. jun 2019.

Kosovska
17.00… Sahrana vojvode Stepe Stepanovića 1929 ‘3

UZ KLAVIRSKU PRATNJU

Lase Manson iz Skana / Neumorna srca ‘79
LASSE MÅNSSON FRA SKAANE (DK, 1923)
R: Anders Wilhelm Sandberg
Ul: Poul Reumert, Frederik Jacobsen, Marie Dinesen

19.00… Tajna Abea X / Iza oltara ’97
DAS GEHEIMNIS DES ABBE X (GE, 1927)
R: Wilhelm Dieterle
Ul: Wilhelm Dieterle, Marcella Albani, Alfred Gerasch

Uzun Mirkova
21.00… Čudovišta ‘121
I MOSTRI (IT, 1963)
R: Dino Risi
Ul: Ugo Tognazzi, Vittorio Gassman
+ dodatak
I Mostri, epizode koje nisu ušle u film:
Il cerbero domestico ‘4
L’attore ‘30

Sreda, 12. jun 2019.

Kosovska
17.00… Koštana (Staro Vranje) – cca 1928-1932 ‘2

PROGRAM FILMOVA MORISA MARIJOA
Sumrak srca ‘38
LE CREPUSCULE DU COEUR (FR, 1916)
R: Maurice Mariaud
Ul: Berthe Jalabert, Yvonne Mario, Madeleine Ramey

Galebovi ‘48
LES MOUETTES (FR, 1917)
R: Maurice Mariaud
Ul: Paul Vermoyal, Yvonne Sergyl, Julien Clément

19.00… Dragoljub Aleksić na Aero-mitingu – cca 1935-1938 ‘1

Nebo ‘87
OURANOS (GR, 1962)
R: Takis Kanellopoulos
Ul: Aimilia Pitta, Takis Emmanouil, Nikos Tsachiridis

Uzun Mirkova
21.00… Sahrana patrijarha Dimitrija 1930 ‘2

Zabranjeni raj ’83
FORBIDDEN PARADISE (US, 1924)
R: Ernst Lubitsch
Ul: Pola Negri, Rod La Rocque, Adolphe Menjou

Četvrtak, 13. jun 2019.

Uzun Mirkova
17.00… Tajanstvene dubine 104‘
GEHEIMNISVOLLE TIEFE (AT, 1949)
R: Georg Wilhelm Pabst
Ul: Paul Hubschmid, Ilse Werner, Stefan Skodler

19.00… Izgradnja Pančevačkog mosta 1928-1935 ‘7

PROGRAM RANIH FILMOVA IZ ŠVEDSKOG FILMSKOG INSTITUTA
1. Kako prevariti carinike
COMMENT ON FRAUDE A LA FRONTIERE (FR, 1908) 9’

2. Rut i Boaz
RUTH ET BOAZ (FR, 1910) 10’

3. Fatalna ruka
THE FATAL HAND (GB, 1907) 6’

4. Izlet u jaruge Edmund Klana u Švajcarskoj Saksoniji
EXCURSION DANS LA RAVINE D’EDMUNDS KLAMM EN SUISSE SAXONNE (GE, 1911) 5’

5. Kalino pokušava da izvrši samoubistvo
CALINO VEUT SE SUICIDER (FR, 1910) 6’

6. Đavolski plamenovi
LES FLAMMES DIABOLIQUES (FR, 1907) 4’

7. Luksor i Teba
LOUQSOR ET THEBES (FR, 1911) 5’

8. Astrolog
L’ASTROLOGUE (FR, 1907) 3’

9. Rad Žaka Servala
L’OUEVRE DE JACQUES SERVAL (FR, 1909) ’11

21.00… Izlet u Pančevo o Duhovima (kolor film) 1939 ‘2

Osenin sunovrat 90’
ORIZURU OSEN (JP, 1935)
R: Kenji Mizoguchi
Ul: Isuzu Yamada, Daijiro Natsukawa, Shin Shibata

Petak, 14. jun 2019.

Kosovska
16.00… Prenos posmrtnih ostataka branilaca Beograda na Novo groblje 1934 ‘1

Perika 100’
DIE PERÜCKE (GE, 1925)
R: Berthold Viertel
Ul: Otto Gebuhr, Jenny Hasselqvist, Henry Stuart

18.00… Godišnjica revolucije 121’
GODOVŠČINA REVOLJUCJII (SU, 1918)
R: Dziga Vertov

Uzun Mirkova
21.00… Tajne dinastije Ćing ‘120
QING GONG MI SHI (CN, 1948)
R: Shilin Zhu
Ul: Ping Chang, Po Hung, Fong Pau, Shi Shu

Subota, 15. jun 2019.

Kosovska
15.00… Muškarac u našoj kući 160’
FI BAYTINA RAGOUL (EG, 1960)
R: Henry Barakat
Ul: Omar Sharif, Hassan Youssef, Rushdi Abaza

18.00… Sahrana kralja Aleksandra 1934 ‘2

Pozajmljeni zamak 85’
A KOLCSONKERT KASTELY (HU, 1937)
R: Laszlo Vajda
Ul: Gyula Kabos, Klari Tolnay, Ida Turay

Uzun Mirkova
20.00… Vojno skijaško prvenstvo na Jahorini – cca 1935-1937 ‘7

Život u senkama 77‘
VIDA EN SOMBRAS (ES, 1949)
R: Lorenzo Llobet Gracia
Ul: Fernando Fernán Gómez, MarIa Dolores Pradera, Isabel de Pomes

21.30… Dečji četnički odred – cca 1942-1944 ‘2

Tajne 90’
SECRETS (US, 1924)
R: Frank Borzage
Ul: Norma Talmadge, Patterson Dial, Emily Fitzroy, Eugene O’Brien

Nedelja, 16. jun 2019.

Kosovska
15.00… Tijao Medonjo / Napad na poštanski voz 99’
TIAO MEDONHO / ASSALTO AO TREM PAGADOR (BR, 1962)
R: Roberto Farias
Ul: Eliezer Gomes, Reginaldo Faria, Jorge Doria

17.00… Zapad 120’
L’OCCIDENT (FR, 1928)
R: Henri Fescourt
Ul: Claudia Victrix, Andrée Rolane, Jaque-Catelain

Uzun Mirkova
19.30… Hazarderi 135’
SZALENCY (PL, 1928)
R: Leonard Buczkowski
Ul: Marian Czauski, Irena Gawecka, Aleksander Starża

22.00… Beograd – centar grada – cca 1930-1935 ‘2

Svetla starog Brodveja 72’
LIGHTS OF OLD BROADWAY (US, 1925)
R: Monta Bell
Ul: Marion Davies, Conrad Nagel, Frank Currier

(danubeogradu.rs)

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.