subota,  
26. april 2025.  
 

Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate

Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate (foto: Pixabay) Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate (foto: Pixabay)
Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate (foto: Pixabay)

Ako se opredelite na putovanje od Beograda do Slovenije, bez obzira na razlog (turistički obilazak, poslovno…), pročitajte šta bi trebalo da znate.

Imajte na umu da ćete uživati u prirodi, zelenilu, kulturnim i istorijskim tačkama tokom čitavog puta.

Pre polaska na put, ovih nekoliko saveta mogu da vam ulepšaju, olakšaju i učine doživljaj nezaboravnim.

Lična dokumentacija

Pre bilo kakvog putovanja na prvom mestu je provera dokumenata. Ono što vam u Srbiji predstavlja lična karta, to u velikom broju ostalih zemalja, među kojima je i Slovenija, predstavlja pasoš: naravno, mora biti važeći.

Bitno je napomenuti da kada posećujete Sloveniju imate pravo da ostanete tri meseca bez boravišne ili radne vize, i s tim u vezi pasoš mora biti važeći najmanje tri meseca od datuma planiranog povratka.

Ako putujete sa decom, pripremite dokumentaciju u zavisnosti od toga da li su prisutna oba roditelja. Ako je starateljstvo nad decom podeljeno u obavezi ste da imate saglasnost drugog roditelja da bi deca mogla da pređu granicu.

Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate (foto: Pixabay)
Ljubljana (foto: Pixabay)

Preporučujemo da, za svaki slučaj, slikate sve važne dokumente ili da ih iskopirate, dok ćete originale čuvati na sigurnom mestu.

Vinjeta je jedan od najvažnijih dokumenata koje morate posedovati ukoliko želite da putujete automobilom u Sloveniju i koristite njihove puteve i tunele. Pre nešto više od godinu dana, Republika Slovenija uvela je e-vinjete, koje su sada dostupne na samo jedan klik od vas.

Digitalna vinjeta za Sloveniju može da se kupi i aktivira pre polaska na put preko telefona ili računara, a ono što vam je jedino potrebno je konekcija sa internetom i kartica za plaćanje.

Postoje tri vrste digitalnih vinjeta za Sloveniju, a to su: nedeljna, mesečna i godišnja.

Takođe, postoji i opcija kupovine vinjete na benzinskim pumpama, koju dobijate u vidu fiskalnog računa, na kome se nalazi bar-kod povezan sa vašim brojem registarskih oznaka, međutim, ovaj metod nije preporučljiv jer lako možete za zagubite taj papir, a tu su i gužve koje se mogu stvoriti na pumpama, pogotovo tokom sezone.

Saobraćajni propisi na putevima Slovenije

Pravila i zakonitosti prilikom ulaska u bilo koju zemlju trebalo bi da se poznaju, pa Slovenija po tom pitanju ne predstavlja izuzetak.

Slovenija je država Evropske unije tako da su kazne za nedozvoljeno ponašanje u saobraćaju stroge i visokobudžetne. Kao i u Srbiji, i u Sloveniji je obavezna upotreba svetala danju i ne postoji izuzetak u korišćenju istih.

Dozvoljena brzina u naseljenim mestima je 50 km/h, dok se izvan gradova na regionalnim putevima kreće od 70 do 90 km/h, a na brzim putevima 110 km/h i auto-putevima 130 km/h.

Teretna vozila sa težinom iznad 7,5 tona ne smeju da se voze nedeljom i državnim praznicima od 8.00 do 21.00.

Takođe, nije dozvoljeno upravljanje vozilom pod uticajem alkohola, a gornja granica je 0,5% promila. Sve preko tog ograničenja je strogo kažnjivo.

Kulturni duh Slovenije u odnosu na Srbiju

Put od Beograda do Slovenije: Šta bi trebalo da znate (foto: Pixabay)
Uzbudljiva Slovenija (foto: Pixabay)

Iako Srbija i Slovenija dele istoriju, postoje vidljive razlike. Počećemo od one najočiglednije, a to je jezik. Iako su slični u nekim segmentima, govorimo o dva različita jezika, ali to ne bi trebalo da vas brine ukoliko makar malo govorite engleski jezik: Slovenci uglavnom dobro govore engleski.

Dok je Srbija poznata po različitim ukusima rakije, Slovenija se ističe svojim vinskim područjima i vinarijama, tako ćete tokom boravka u Sloveniji biti u mogućnosti da probate najrazličitije ukuse vina.

Bogatstvo Slovenije koje ne smete zaobići:

Radovljica – ukoliko ste ljubitelj mira i tišine ovaj šarmantni stari grad će biti vaša nezaobilazna stanica. Ljubitelji istorije, sjajno očuvane arhitekture, po kome je ovaj gradić poznat, ovde mogu pronaći svoj mir. U ovom gradiću se nalazi i jedan spomenik čokolade, pa za Radovljicu kažu da je „najslađi gradić u Sloveniji“.

Ljubljana – ako ste pak onaj živahniji tip, preporuka je svakako predivna prestonica. Uživajte u predivnom Prešernovom trgu, gde uvek sve vrvi od ljudi, Mesarskom mostu, parku Tivoli. Možete prošetati i uz reku Ljubljanicu, Trubarjevom ulicom i mnogim drugim mestima.

Katedrala Svetog Đorđa – sa ove katedrale u Piranu pruža se predivan pogled na čitav grad i Jadransko more. Ovde možete videti originalne ostatke starih zidina crkve, uske uličice i tvrđavu.

Tolminska korita – jedinstveni park prirodnih atrakcija, savršeno mesto za uživanje u netaknutoj prirodi, u dolini Soče. Boravak u parku se plaća pet evra, dobijate mapu koju pratite tokom obilaska čitavog parka.

Vaša avantura u Sloveniji će svakako biti nezaboravna, koji god deo ove divne zemlje odlučite da posetite. Uživaćete u divnoj kulturi, otmenim ljudima – koji izuzetno cene lepe manire, uživaćete u divnoj kuhinji, slatkišima i vinima.

Budite obazrivi sa dokumentima i propisima u Sloveniji. Ako pođete dobro raspoloženi, bićete još bolje dočekani u ovoj zemlji jezera i šuma. (danubeogradu.rs)