subota,  
19. april 2025.  
 

Kreativni centar: Aleks Džordž – Za bolji dan

Kreativni centar: Aleks Džordž - Za bolji dan Kreativni centar: Aleks Džordž - Za bolji dan
Kreativni centar: Aleks Džordž - Za bolji dan

U priručniku Kreativnog centra Za bolji dan Aleksa Džordža nalaze se korisni saveti koji će pomoći deci i mladima da brinu o svom mentalnom zdravlju.

„Volim da razmišljam o životu kao o putovanju, jer svako ima uspone, padove, zaobilazne puteve i pogrešna skretanja. Ali uvek postoji mogućnost da se život usmeri u dobrom pravcu, da se vidi ono što je pozitivno i sa optimizmom gleda u budućnost. Kada naiđem na prepreku, često sebi kažem: Samo napred! Jer ma koliko da je trenutno loše, uvek postoji nada da će doći bolji dan“, ističe autor Aleks Džordž, lekar i ambasador za mentalno zdravlje mladih u okviru projekta Ministarstva obrazovanja Velike Britanije.

Autor je u knjizi predstavio čitav niz praktičnih tehnika i „pojaseva za spasavanje“ zahvaljujući kojima se mogu savladati i naizgled najnepremostiviji izazovi u odrastanju. Bilo da je reč o problemima u odnosu s roditeljima, vršnjačkom pritisku, anksioznosti, stresu zbog škole, bilo o usamljenosti, posle čitanja ove knjige deca i mladi će imati na raspolaganju korisne „alate“ za razrešavanje problema. Moći će da gledaju ka budućnosti sa samopouzdanjem i čvrstim uverenjem da će, bez obzira na sve – uvek doći bolji dan.

Ljudi uglavnom povezuju mentalno zdravlje samo s problemima ili lečenjem. I ova knjiga govori o mentalnom zdravlju, ali o mislima, osećanjima i aktivnostima koje nam pomažu da razumemo sebe i svet oko sebe. Autor naglašava da mentalno zdravlje podrazumeva uspostavljanje veze sa onim što se dešava u našem umu. A da bismo tu vezu uspostavili, da bismo bili mentalno jaki i izborili se sa svim onim što nam život donosi, postoje vežbe koje možemo da radimo. Mentalna snaga se ogleda u prepoznavanju i stavljanju pod kontrolu svih osećanja koja doživljavamo, u traženju pomoći kad nam je potrebna, kao i u pružanju pomoći i podrške drugima.

Vodeći nas kroz um, autor nudi mnoštvo saveta za suočavanje s najrazličitijim izazovima, uz veoma konkretne i živopisne primere i duhovite ilustracije. U ovoj knjizi čitaoci će naći mentalne vežbe za otklanjanje stresa, tehnike za savladavanje brige i anksioznosti, savete za borbu s depresijom, usamljenošću i lošim osećanjima koje izaziva gubitak (prijateljstva, ljubavi, bliske osobe), kao i korisne savete o tome kako da odnosi s članovima porodice i prijateljima budu što bolji. Pored toga, autor naglašava da mentalnom zdravlju u velikoj meri doprinose i negovanje telesnog zdravlja, način ishrane i dobre navike u vezi sa spavanjem.

Takođe, čitaoci će saznati i kako kreativne aktivnosti i društvene mreže (ako se koriste na pravi način) mogu ojačati mentalno zdravlje.

Generalni savet, koji se provlači kroz ceo priručnik, jeste da je neophodno razgovarati o osećanjima – moramo biti otvoreni za iskazivanje sopstvenih osećanja, ali i spremni da saslušamo druge. Ne treba čekati krizu da bismo se otvorili, jer ako o osećanjima svakodnevno razgovaramo, verovatnije je da ćemo neke manje brige otkloniti pre no što prerastu u mnogo veće. Ako do krize ipak dođe, autor upućuje čitaoce gde treba da zatraže konkretnu pomoć.

Priručnik je namenjen mladim čitaocima od 10 do 16 godina, ali dobro bi bilo da se i roditelji zainteresuju i zavire u ovu knjigu. Tako će i sami bolje razumeti važnost brige o mentalnom zdravlju svog deteta (ako nisu u dovoljnoj meri bili svesni toga), bolje razumeti i samo dete i pružiti mu podršku na izazovnom putu odrastanja.
(danubeogradu.rs)