subota,  
15. mart 2025.  
 

Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2025. godinu

Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2021. godinu (foto: Pixabay) Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2021. godinu (foto: Pixabay)
Uplata prvog kvartala godišnjeg poreza na imovinu za 2021. godinu (foto: Pixabay)

Fizička lica, preduzetnici i pravna lica imaju obavezu da do 14. februara uplate prvi deo godišnjeg poreza na imovinu za 2025. godinu.

Porez na imovinu se plaća tromesečno, u roku od 45 dana od početka tromesečja, prema Zakonu o porezima na imovinu.

Za obveznike koji ne vode poslovne knjige – fizička lica, iznos poreske obaveze koju treba izmiriti na ime akontacije za prvi kvartal 2025. godine jednak je iznosu poreza za poslednji kvartal utvrđen rešenjem za 2024. godinu.

Redovnim i blagovremenim izmirivanjem poreza obveznici izbegavaju obračun i naplatu zakonom propisane kamate zbog kašnjenja u plaćanju, kao i pokretanje prekršajnog postupka.

Za dobijanje potrebnih informacija, obveznici se mogu javiti na brojeve telefona nadležnih opštinskih odeljenja Sekretarijata za javne prihode, koji su objavljeni na internet-stranici Grada Beograda ili obratiti nadležnim opštinskim odeljenjima Sekretarijata za javne prihode svakog radnog dana od 8.00 do 14.00, izuzev srede, kada je radno vreme sa strankama od 8.00 do 18.30.

Informacije i na portalu LPA

Građani mogu da provere svoja eventualna dugovanja na porez na imovinu i da izvrše neophodna plaćanja putem portala Lokalnih poreskih administracija (LPA).

Putem Portala LPA građanima je omogućen pregled svih utvrđenih poreskih obaveza za sve opštine i gradove na teritoriji zemlje, pregled stanja na poreskim računima i podnošenje prijave za utvrđivanje poreza na imovinu.

Privrednim subjektima je na ovom portalu omogućeno podnošenje prijave za utvrđivanje poreza na imovinu, podnošenje prijave za utvrđivanje lokalne komunalne takse za isticanje firme na poslovnom prostoru, podnošenje prijave za utvrđivanje naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine, kao i pregled utvrđenih poreskih obaveza i pregled stanja na računima.

Takođe, dostupna je i elektronska usluga eUverenje, koja pruža mogućnost da se elektronski dobije uverenje o izvršenim poreskim obavezama vezanim za porez na imovinu bez odlaska na šaltere.

Pristup Portalu LPA imaju svi eGrađani koji imaju otvoren nalog na Portalu eUprava, bez obzira na to da li koriste nalog i šifru, mobilnu aplikaciju ConsentID ili kvalifikovani elektronski sertifikat.

Kancelarija za IT i eUpravu svakodnevno unapređuje elektronske usluge javne uprave i olakšava pristup informacijama i uslugama građanima i privredi.

Uvođenjem Jedinstvenog informacionog sistema lokalnih poreskih administracija stvoreno je centralno mesto gde se sve informacije o porezu na imovinu mogu lako pronaći i elektronski koristiti mnoge usluge za koje su nekada građani morali da idu na šaltere.