Gradonačelniku Beograda Draganu Đilasu uručena je peticija odborničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije za promenu Statuta grada Beograda. Peticija podrazumeva decentralizaciju Beograda, formiranje funkcionalnih mesnih zajednica i osnivanje novih gradskih opština i za tri meseca potpisalo ju je više od 128.000 Beograđana.
Inicijativu je detaljnije predstavio predsednik URS Mlađan Dinkić, a ona u najkraćem znači formiranje novih opština Dunavski venac, Posavski venac, Avalski venac, Kaluđerica, Batajnica, Bežanija i Resnik.
– Predlog se ne bavi samo granicama opština, već je dosta kompleksniji. Oko mnogih stvari u ovoj peticiji postoji saglasnost. Svesni smo činjenice da ima nekoliko opština koje su izuzetno velike i geografski pripadaju dvema zonama, te da bi bilo dobro da građani neposrednije biraju svoje predstavnike i da imaju direktniji kontakt sa izabranim funkcionerima. Procedura je sledeća: posle inicijative, zakazuje se sednica Skupštine grada, na kojoj će se formirati radna grupa za promenu statuta. Ona bi se oformila i bez ove inicijative, jer su novim zakonom o svojini lokalnim samoupravama vraćena pojedina prava. U radnoj grupi biće predstavnici svih najvećih stranaka u gradskoj skupštini, nakon čega će se izraditi i formalna verzija novog statuta, o čemu će odlučivati nov saziv Skupštine grada. Svaka inicijativa građana podržana ovako velikim brojem potpisa ima težinu i zahteva i odgovor gradskih vlasti. U isto vreme, važno je da se potrudimo da formiranje novih opština ne znači povećanje administracije. Sve će to biti tema koju će regulisati nov statut, koji će biti i na javnoj raspravi. Verujem da ćemo zajedno doći do najboljeg rešenja – rekao je Đilas.
Gradonačelnik je istakao da će, kao i do sada, ekonomske studije pokazati opravdanost formiranja novih gradskih opština, a za pojedine od njih ima razloga da to budu.
– Među njima su Batajnica, zatim leva obala Dunava, koja će zahvaljujući mostu Zemun–Borča imati realan ekonomski i drugi razvoj, a siguran sam i da Kaluđerica treba da bude odvojena od Grocke – naglasio je Dragan Đilas i dodao da što se tiče ostalih predloga, ako je većina građana za to i postoji ekonomska opravdanost, nema razloga da se oni i ne prihvate.
Mlađan Dinkić je pojasnio da se inicijativa sastoji iz dva dela, od kojih se jedan tiče formiranja sedam novih gradskih opština, a drugi osnivanja funkcionalnih mesnih zajednica. Primera radi, na levoj obali Dunava nema kvalitetnih uslova za život kao što postoje u ostalim delovima Palilule, tačnije nema kanalizacije, adekvatnog doma zdravlja i drugo. Slična situacija je i u ostalim delovima grada za koje je predloženo da dobiju status opština.
– Mesne zajednice ne treba da budu samo na papiru, već „ljudi iz komšiluka“ treba da izaberu najboljeg među njima da bude predsednik, ostali da budu članovi saveta, i da zajedno sa predsednicima skupština stanara samostalno utvrđuju prioritete razvoja – istakao je Dinkić.
Inicijativa podrazumeva i da grad godišnje izdvaja najmanje pet odsto budžeta za finansiranje svih mesnih zajednica, i to prema dva kriterijuma: broju stanovnika i stepenu izgrađenosti infrastrukture. Takođe, URS predlaže i da se u svim opštinama formira i veće mesnih zajednica, u kojem će biti predsednici mesnih zajednica, kako bi mogli direktno da lobiraju i da se bore za interese svog komšiluka.
Miroslav Čučković, član Gradskog veća, istakao je da ova inicijativa može da dovede do bržeg i ravnomernijeg razvoja Beograda. On je naveo primer opštine Surčin, koja je posle samo četiri godine postojanja postala jedna od najrazvijenih opština u privrednom smislu, gde su najveće plate, uvodi se kanalizacija, gradi dom zdravlja, izgrađena je Dobanovačka petlja, formirana industrijska zona, uređena obala Save i nautičko selo. Formiranje novih opština i tri stotine mesnih zajednica omogućiće da ovakvu budućnost imaju i ostali građani.
U inicijativi URS-a navodi se da bi u skladu sa evropskim standardima na teritorijama velikih opština sa preko 100.000 stanovnika trebalo uspostaviti nove, funkcionalnije i efikasnije opštine koje bi bile bliže Beograđanima, dok bi mesne zajednice trebalo da samostalno određuju prioritete svog razvoja. (Beoinfo)