Izdvajamo
Naslovna » Izlasci » Sport » Evropsko prvenstvo u rukometu 2012.

Evropsko prvenstvo u rukometu 2012.

Srbija će biti domaćin 10. Evropskog prvenstva u rukometu koje će biti održano od 15. do 29. januara 2012. godine.

Utakmice će se igrati u pet dvorana u četiri grada – Beogradu (Pionir – kapacitet: 8.150 gledalaca, i Arena – 23.000), Novom Sadu (SPENS – 11.000), Nišu (SC Čair – 4.800) i u Vršcu (Centar Milenijum – 5.000). Srbija, kao domaćin, i Francuska, branilac titule iz 2010, direktno su se plasirale na prvenstvo, dok je ostalih 14 reprezentacija prošlo kvalifikacije: Mađarska, Hrvatska, Švedska, Danska, Rusija, Norveška, Nemačka, Slovačka, Španija, Češka, Makedonija, Poljska, Slovenija i Island.

Zvanični pehar EP u rukometu 2012
Zvanični pehar EP u rukometu 2012

Evropska rukometna prvenstva za muškarce održavaju se svake druge godine od 1994, a organizuje ih EHF (Evropska rukometna federacija). Na dosadašljim evropskim prvenstvima učestvovalo je 26 reprezentacija, a deset je osvajalo medalje. Samo pet reprezentacija je učestvovalo na svim dosadašnjim prvenstvima: Francuska, Hrvatska, Nemačka, Rusija i Španija. Četiri titule prvaka Evrope osvojila je Švedska (1994, 1998, 2000, 2002), Francuska je dva puta bila prva (2006, 2010), a pobednici su bili i Danska (2008), Rusija (1996) i Nemačka (2004).

Srbija (Jugoslavija i SCG) je učestvovala na šest turnira, uz napomenu da zbog sankcija nije mogla da se takmiči na prvom EP u Portugalu 1994. godine. Dve godine kasnije u Španiji osvojena je jedina – bronzana medalja, posle pobede nad Šveđanima (26:25). Reprezentacija je odigrala 35 mečeva na Evropskim prvenstvima (16 pobeda, 15 poraza i četiri nerešena ishoda). Ovo će biti prvo učešće naše reprezentacije pod imenom Srbija.

Šampion Evrope direktno će se plasirati na Olimpijski rukometni turnir u Londonu, a prvih nekoliko mesta donose učešće na Olimpijadi, ali i na Svetskom prvenstvu 2013. u Španiji. (danubeogradu.rs)

REZULTATI I TABELE

GRUPA A (Beograd, Hala Pionir)
Nedelja, 15. januar
(18.15) Poljska – Srbija  18:22 (7:11)(20.15) Danska – Slovačka  30:25 (15:12)

Utorak, 17. januar
(18.15) Slovačka – Poljska  24:41 (13:17); (20.15) Srbija – Danska  24:22 (10:12)

Četvrtak, 19. januar
(18.15) Poljska – Danska  27:26 (10:14); (20.15) Srbija – Slovačka  21:21 (13:6)

Tabela: (1) Srbija 5; (2) Poljska 4; (3) Danska 2; (4) Slovačka 1

GRUPA B (Niš, SC Čair)

Maskota EP 2012 Srbija, Tasa
Maskota EP 2012 Srbija, Tasa

Nedelja, 15. januar
(17.30)  24:27 (9:14); (19.30) Švedska – Makedonija  26:26 (14:13)

Utorak, 17. januar
(17.30) Makedonija – Nemačka  23:24 (12:12);(19.30) Češka – Švedska  29:33 (17:19)

Četvrtak, 19. januar
(17.30) Nemačka – Švedska  29:24 (20:15); (19.30) Češka – Makedonija  21:27 (12:12)

GRUPA C (Novi Sad, SPENS)

Ponedeljak, 16. januar
(18.15) Francuska – Španija  26:29 (13:15); (20.15) Mađarska – Rusija  31:31 (19:19)

Sreda, 18. januar
(18.15) Rusija – Francuska  24:28 (11:16); (20.15) Španija – Mađarska  24:24 (11:12)

Petak, 20. januar
(18.15) Španija – Rusija  30:27 (17:11); (20.15) Francuska – Mađarska  23:26 (14:12)

GRUPA D (Vršac, Centar Milenijum)

Ponedeljak, 16. januar
(18.10) Norveška – Slovenija  28:27 (14:14); (20.10) Hrvatska – Island  31:29 (14:15)

Sreda, 18. januar
(18.10) Slovenija – Hrvatska  29:31 (12:16); (20.10) Island – Norveška  24:32 (18:20)

Petak, 20. januar
(18.10) Island – Slovenija  32:34 (13:17); (20.10) Hrvatska – Norveška  26:20 (13:8)

*************
GRUPA I (Beogradska arena)

Subota, 21. januar
(16.15) Poljska – Švedska  29:29 (20:9)
(18.15) Danska – Makedonija  33:32 (16:19)
(20.15) Srbija – Nemačka  21:21 (12:7)

Ponedeljak, 23. januar
(16.20) Poljska – Makedonija  25:27 (12:18)
(18.20) Danska – Nemačka  28:26 (17:14)
(20.20) Srbija – Švedska  24:21 (14:11)

Sreda, 25. januar
(16.15) Poljska – Nemačka  33:32 (18:17)
(18.15) Danska – Švedska  31:24 (18:11)
(20.15) Srbija – Makedonija  19:22 (10:11)

Tabela: (1) Srbija 7 bodova, (2) Danska 6, (3) Makedonija 5, (4) Nemačka 5, (5) Poljska 5, (6) Švedska 2.

GRUPA II (Novi Sad, SPENS)

Nedelja, 22. januar
(16.10) Mađarska – Island  21:27 (10:14)
(18.10) Francuska – Slovenija  28:26 (14:15)
(20.10) Španija – Hrvatska  24:22 (11:14)

Utorak, 24. januar
(16.10) Španija – Island  31:26 (17:13)
(18.10) Francuska – Hrvatska  22:29 (12:11)
(20.10) Mađarska – Slovenija  30:32 (13:14)

Sreda, 25. januar
(16.10) Francuska – Island  29:29 (12:15)
(18.10) Španija – Slovenija  35:32 (15:15)
(20.10) Mađarska – Hrvatska  24:24 (13:12)

Tabela: (1) Španija 9 bodova; (2) Hrvatska 7; (3) Slovenija 4; (4) Mađarska 4; (5) Francuska 3; (6) Island 3.

***********************************************************************************************

Petak, 27. januar
(15.15) Makedonija – Slovenija (za 5. mesto) 28:27 (16:12)
(17.45) Danska – Španija (polufinale) 25:24 (12:10)
(20.15) Srbija – Hrvatska (polufinale) 26:22 (13:14)

Nedelja, 29. januar (14.30)
(za treće mesto) Španija – Hrvatska 27:31 (12:13)

Nedelja, 29. januar (17.00)
Finale: Srbija – Danska 19 : 21 (7:9)

Plasman…

1. Danska
2. SRBIJA
3. Hrvatska
4. Španija
5. Makedonija
6. Slovenija
7. Nemačka
8. Mađarska
9. Poljska
10. Island
11. Francuska
12. Švedska
13. Norveška
14. Češka
15. Rusija
16. Slovačka

loading...

2 comments

  1. srbia, srbia, srbia rukometasi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.