Naslovna » Izlasci » Sport » Srbija na Olimpijskim igrama 2021: Ko ide u Tokio
Olimpijske igre - Tokio 2020: Srbija - ko ide u Japan
Olimpijske igre - Tokio 2020: Srbija - ko ide u Japan

Srbija na Olimpijskim igrama 2021: Ko ide u Tokio

Srbija na Olimpijskim igrama 2021 u Tokiju imaće 85 sportista koji su izborili plasman postignutim rezultatima ili preko kvalifikacionih turnira.

XXXII Letnje olimpijske igre biće održane, dakle, u glavnom gradu Japana, u Tokiju, od 23. jula do 8. avgusta. U ovom gradu Olimpijada se održava po drugi put (prvi put 1964), a četvrti put u Japanu (ZOI 1972. u Saporu i 1998. u Naganu).

Dnevne najave i rezultate naših sportista objavljivaćemo na OVOM LINKU.

Olimpijske igre nosiće naziv „Tokio 2020“ jer je održavanje pomereno za godinu dana zbog pandemije virusa korona, a da bi se uštedelo na dizajnu pa i zbog originalnosti, zadržana je prethodna godina u nazivu.

Neće biti dozvoljeno prisustvo publike ni na jednom sportskom događaju tokom trajanja Olimpijskih igara u Tokiju. Na teritorijama na kojima nije proglašeno vanredno stanje, lokalne vlasti će doneti odluku o gledaocima baziranu na epidemiološkoj situaciji koja bude vladala u datom momentu.

Zanimljivo je da će se pojedina sportska olimpijska takmičenja održavaju van japanske prestonice:

  • trka u drumskom biciklizmu – u Ojami;
  • maratonska trka i brzo hodanje – u Saporu;
  • prve utakmice u bejzbolu i softbolu – u Fukušimi;
  • fudbalske utakmice – širom Japana.

Na Olimpijskim igrama u Tokiju biće održana takmičenja u rekordna trideset tri sporta. Vraćaju se bejzbol i softbol, a po prvi put će se održati takmičenja u karateu, sportskom penjanju, surfovanju, skejtbordu, kao i basket 3×3, ali i medison i freestyle BMX (biciklistička takmičenja). Mešovite muško-ženske kategorije su uvedene u atletici, plivanju, stonom tenisu, streljaštvu, triatlonu i džudou.

Severna Koreja neće učestvovati, navodno, zbog pandemije virusa korona, a ruski sportisti će učestvovati (zbog doping afera) pod imenom „OKR“ (eng. ROC), zastavom svog olimpijskog komiteta i kompozicijom Čajkovskog u svojstvu himne.

Učestvuje (po drugi put) Olimpijski izbeglički tim, dok Severna Makedonija debituje na Olimpijadi pod tim imenom.

Srpski tim u Tokiju

SportImePrezimeDisciplinaNormaOstvaren rezultatStatus sportiste
DžudoMilicaNikolić-48kgIJF olimpijska rang listaOsvojena kvota
AtletikaIvanaŠpanovićSkok u dalj6.82Dijamantska liga 2019- 7.02Ispunjena norma
AtletikaArminSinančevićKugla21.10SP 2019 – 21.51Ispunjena norma
RvanjeMihailKajalaGrčko-rimski (-97kg)SP 2019 – 3.mestoOsvojena kvota
RvanjeZurabDatunašviliGrčko-rimski (-87kg)Olimpijske kvalifikacijeOsvojena kvota
RvanjeMateNemešGrčko-rimski (-67kg)SP 2019 – 3.mestoOsvojena kvota
KarateJovanaPrekovićKumite (-61kg)WKF rang listaKvalifikovana
BoksNinaRadovanovićMuva (48 do 51kg)Realokacija kvoteOsvojena kvota
KajakStrahinjaStefanovićK1 200SP 2019-2.mestoOsvojena kvota
KajakMilicaNovakovićK1 500SP 2019 – 4.mestoOsvojena kvota
KajakBojanZdelarK1 1000Realokacija kvoteOsvojena kvota
VeslanjeMilošVasićM2- dvojac bez kormilaraSP 2019 – 7. mestoOsvojena kvota
VeslanjeMartinMačkovićM2- dvojac bez kormilaraSP 2019 – 7. mestoOsvojena kvota
VeslanjeJovanaArsićW1x- skifEvropska regata 2021 – 3. mestoOsvojena kvota
Basket 3×3Muška 3×3 ekipaFIBA 3×3 rang lista 2019 – 1. mestoKvalifikovan
Stoni tenisMuška stonoteniska ekipaITTF svetske ekipne kva.2020Osvojena kvota
VaterpoloMuška vaterpolo reprezentacijaSL 2019-1.mestoKvalifikovan
OdbojkaŽenska odbojkaška reprezentacijaOlimpijske kvalifikacije 2019 – 1. mestoKvalifikovan
KošarkaŽenska košarkaška reprezentacijaFIBA OQT – 2. mestoKvalifikovan
AtletikaAsmirKolašinacKugla21.1021.31Ispunjena norma
PlivanjeČabaSilađi100m prsno“A” 00:59,930:59.40A norma kvalifikovan
PlivanjeVelimirStjepanović200m slobodno“A” 01:47,021:46,99A norma kvalifikovan
PlivanjeVukČelić800m slobodno“A” 07:54,317:53,76A norma kvalifikovan
PlivanjeAnjaCrevar400m mešovito“A” 04:38,5304:37,70A norma kvalifikovan
PlivanjeAndrejBarna100m slobodno„A“ 48,5748,17A norma kvalifikovan
PlivanjeUrošNikolićŠtafeta 4×100 slob.FINA rang lista štafetaKvalifikovan
PlivanjeNikolaAćinŠtafeta 4×100 slob.Fina rang lista štafetaKvalifikovan
StreljaštvoZoranaArunovićpištoljSP 2018- 2.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoDamirMikecPištoljI.SK 2019- 2.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoMilutinStefanovićPuškaVI.SK 2019- 8.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoAndreaArsovićPuškaEP 2020 – 3.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoSanjaVukašinovićPuškaEvropske igre 2019 -4.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoJasminaMilovanovićPuškaVIII.SK 2019- 3.mestoOsvojena kvota
StreljaštvoMilenkoSebićPuškaEP 2021.  5. mestoOsvojena kvota
TekvondoMilicaMandić+67kgWT Olimpijska rang lista5.mestoIspunjena norma
TekvondoTijanaBogdanović-49kgWT Olimpijska rang lista5.mestoIspunjena norma
DžudoAleksandarKukolj-100kgIJF olimpijska rang listaOsvojena kvota
DžudoNemanjaMajdov-90kgIJF olimpijska rang listaOsvojena kvota
DžudoAnjaObradović-63kgIJF olimpijska rang listaOsvojena kvota
DžudoMaricaPerišić-57kgIJF olimpijska rang listaOsvojena kvota
TenisNovakĐokovićPojedinačnoKvalifikovan na osnovu ATP listeKvalifikovan
TenisMomirKecmanovićPojedinačnoKvalifikovan na osnovu ATP listeKvalifikovan
TenisNinaStojanovićPojedinačnoRealokacija kvoteKvalifikovana
TenisIvanaJorovićPojedinačnoRealokacija kvoteKvalifikovana
AtletikaDraganaTomaševićDiskRangiranje na IAAF listiKvalifikovana
AtletikaMarijaVučenovićKopljeRangiranje na IAAF listiKvalifikovana
RvanjeStevan AndrijaMicićSlobodni stil (-57kg)SP 2019 – 5. mestoOsvojena kvota

loading...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.