Prvi maj je dan koji se tradicionalno slavi kao Praznik rada, ali u poslednjih nekoliko decenija postao je sinonim za praznik roštilja.
Ljudi iskoriste ovaj praznik kako bi se opustili u prirodi i, naravno, uživali u roštiljanju. Miris pečenog mesa pomešanog sa dimom je neodoljiv! Iako se pečenje roštilja čini kao jednostavna stvar, postoje neki trikovi koji su ključni za dobijanje sočnog i ukusnog mesa.
U nastavku ćemo sa vama podeliti nekoliko saveta koji će vam pomoći da pripremite najbolji roštilj ikada ovog Prvog maja.
Vodite računa o tome gde kupujete meso
Naši stari su govorili da hrana treba da se kupuje tamo gde je gužva. Ovo je posebno važno kada je reč o sirovom mesu jer se ono brzo kvari.
Izaberite prodavnice i mesare koje nabavljaju sveže meso svakodnevno, poput Plus Cash&Carry-ja, koji se nalazi u Tržnom centru Zmaj u Zemunu.
Budite sigurni da kupovinom mesa u Plus Cash&Carry prodavnici kupujete sveže meso koje nije zamrzavano i nije stajalo duže od jednog dana.
Prava marinada je zlata vredna
Velika je razlika između mesa koje je stajalo u marinadi i onog koje nije. Iako mnogi vole med u kombinaciji sa pečenim mesom, izbegavajte slatke sastojke poput meda, šećera i drugih kada pripremate marinadu za roštilj jer će meso brže izgoreti.
Umesto toga, preporučujemo kombinaciju ulja, soli, sušenih začina i belog luka. Ostavite meso u marinadi najmanje dva sata kako bi upilo ukuse i mirise. Ako može, idealno bi bilo da meso prenoći u marinadi, ali i dva sata će biti dovoljno ukoliko nemate vremena.
Temperatura je ključna
Za savršeno pečeno meso ključna je i dobra temperatura, prilagođena vrsti mesa koju pečete.
Kako biste bili sigurni da je roštilj dovoljno zagrejan, možete ga proveriti svojim dlanom. Držite dlan oko 15 cm iznad rešetke i ako možete da izdržite 12 sekundi, to znači da je vatra slaba, odnosno da ima oko 150 stepeni.
Ako izdržite 10 sekundi, vatra je srednje jaka, oko 165 stepeni. Ako možete da držite šaku iznad srednje jake vatre od oko 200 stepeni samo pet sekundi, a kod vrlo zagrejanog roštilja od 260 stepeni samo tri sekunde, znači da je vatra jaka.
Dužina pečenja zavisi od debljine i vrste mesa
Prilagodite temperaturu i dužinu pečenja debljini i teksturi mesa, kako biste dobili savršeni roštilj. Tanki komadi mesa, riblji fileti, ražnjići, ćevapi ili povrće treba da se peku na jačoj vatri i kraće, dok veći i deblji komadi mesa zahtevaju više strpljenja i peku se na slabijoj vatri kako bi se sredina mesa dobro ispekla.
Ukoliko ste pažljivo ispratili savete koje smo podelili sa vama, ove godine ćete spremini najbolji roštilj za Prvi maj. Srećno roštiljanje!
(danubeogradu.rs)