Naslovna » Turizam » Volim Beograd » Zanimljivosti o Beogradu koje sigurno niste znali
Zanimljivosti o Beogradu koje sigurno niste znali (foto obezbedio 4zida.rs)
Zanimljivosti o Beogradu koje sigurno niste znali (foto obezbedio 4zida.rs)

Zanimljivosti o Beogradu koje sigurno niste znali

Šarm i lepota našeg glavnog grada nadaleko su poznati. Bogata istorija, jedinstvena arhitektura i živ noćni život samo su neki od kvaliteta naše prestonice zbog kojih se mnogi odlučuju za kupovinu nekretnine u Beogradu.

Beograd, grad koji leži na ušću Save u Dunav, bio je poprište burnih istorijskih događaja, koji ga čine jedinstvenim spomenikom i tihim svedokom prošlosti. Beograd čuva mnoge tajne i zanimljivosti koje nisu opštepoznate. Za vas smo izdvojili neke od najintrigantnijih.

Kafana kao beogradski „brend“

Najstarija sačuvana kafana u Beogradu je čuvena kafana „?“ (Znak pitanja).

Njeno zdanje jedna je od najstarijih kuća, sada zaštićeni spomenik kulture star čitavih 200 godina.

Zanimljiv je način na koji je kafana „Znak pitanja“ dobila ime – iako je pre toga imala nekoliko naziva, njen poslednji naziv „Kod Saborne crkve“ tadašnje vlasti smatrale su uvredljivim, te je vlasnik, u znak protesta, ali i kao privremeno rešenje do kraja spora, za naziv postavio samo znak pitanja. Taj naziv očuvao se do dan-danas.

Ipak, „Znak pitanja“ nije bio prva kafana u Beogradu i Evropi. Prva kafana je navodno otvorena 1522. godine na Dorćolu. Iako danas nemamo mnogo sačuvanih izvora o ovoj kafani, ostao je poznat podatak da se u ovoj kafani služila crna kafa.

Terazijska česma bez Terazija

Terazijska česma je prešla dug put do današnje namene i lokacije.

Osmišljena je i napravljena kao spomenik u čast kneza Miloša Obrenovića, te podignuta 1860. godine. O tome nam svedoče i inicijali M. O. i godina 1860, urezani na samoj česmi.

Terazijska česma najpre je stajala nasred Terazija, na mestu gde je danas kolovoz, a 1911. godine je zbog preuređenja ovog dela grada prenesena u portu Topčiderske crkve, gde je provela više od 60 narednih godina. Na današnju lokaciju je vraćena tek 1975. godine.

Beograd ima mumiju

Beograd je dobio svoju mumiju još davne 1888. godine, kada je mecena Hadži Pavle Riđički tokom putovanja po Egiptu kupio mumiju koju je poklonio Narodnom muzeju.

Do nedavno se ova mumija čuvala u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta u Beogradu, a od pre četiri godine trajno je izložena u Narodnom muzeju, gde ju je moguće videti.

Selidba Pobednika

Pobednik (foto: 4zida.rs)
Foto: 4zida.rs

Dobro poznata panorama Beograda nezamisliva je bez jednog od njegovih glavnih simbola – spomenika Pobedniku na Kalemegdanu.

Čini se da je njegova pozicija savršena – gledajući ponosno na ušće Save u Dunav, njegova lepota još više dolazi do izražaja. Međutim, malo je poznato da je čuveni Meštrovićev spomenik prvobitno trebalo da bude postavljen na Terazijama.

Beogradska javnost u to vreme smatrala je potpuno neprikladnim da nag čovek stoji nasred centra grada, te su spomenik postavili na današnju poziciju, okrenut ka vodi. Pobednik u desnoj ruci drži mač, koji je simbol mira, a u levoj ruci mu se nalazi soko, simbol nepobedivosti.

Groblje i kafana „Zeleni venac“

Malo je poznato da se na mestu današnjeg Zelenog venca nalazilo najstarije srpsko groblje. Ovo groblje je početkom 19. veka preneto na Tašmajdan, u blizini Crkve Svetog Marka.

Međutim, na mestu današnjeg Mek Donaldsa na Zelenom vencu nalazila se mala „grobljanska“ kafana, koja je umesto naziva imala samo tablu sa nacrtanim vencem zelene boje. Tako je ova kafana dobila ime Zeleni venac, po vencima koji su se nosili na groblje. Njeno ime nasledila je pijaca koja je otvorena početkom dvadesetog veka, a danas po njoj naziv nosi i čitav taj deo grada.

Pećine u srcu grada

Da li ste znali da se ispod Crkve Svetog Marka, na dubini od 28 metara nalazi čak sedam pećina, za koje se pretpostavlja da su stare između šest i osam miliona godina? Neke od ovih pećina su prirodne, dok su ostale iskopali Rimljani i Turci.

U rimsko doba iz ove pećine se vadio kamen korišćen za pravljenje sarkofaga. Beograđani su u novijoj istoriji ove pećine koristili kao sklonište od bombardovanja.

Pitamo se koliko li se stanova u Beogradu nalazi iznad tajnih pećina i prolaza, jer i najobičnija šetnja ulicama Beograda može predstavljati šetnju po ostacima pećina ili nekadašnjeg rimskog grada koji potiče iz 1. veka nove ere, a nalazi se ispod temelja prestonice.

Prvi srpski kabare

Verovali ili ne, čuveni bioskop Balkan bio je prvobitno mesto održavanja prvog kabarea u Srbiji.

Nakon oslobođenja Beograda 1867. godine u Srbiji su se dešavale velike promene, te se tako javila i potreba za novim vidovima zabave. Ovo je bio jedan od prvih pokušaja da se Srbija približi Zapadu, a kabare je nosio naziv Bulevar. Kabare je bio izuzetno posećen i popularan sve do 1907. godine, kada se u zgradi prikazuju prvi filmovi, a 1928. godine i konačno postaje bioskop Balkan.

Beograd je grad bogate istorije, dinamičan i bogat kulturom. Priče o njegovoj prošlosti i danas su aktuelne i zanimljive, te se i obična šetnja njegovim ulicama može pretvoriti u pravu avanturu.

Nadamo se da smo vam u tome makar malo pomogli.

Uređuje: Dan u Beogradu

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić - Ah Neša.