Predstojećg vikenda, 2. i 3. marta 2024, u Beogradu će biti održana 17. izložba autohtonih sireva Balkana, Balkan Cheese Festival.
Svoje sireve i delikatese izložiće 50 izlagača iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Francuske i Švajcarske.
Posetioci će na izložbi moći da vide i probaju retke i neobične vrste više od stotinu sireva malih mlekara, zanatskih proizvođača, koji se uobičajeno ne mogu naći u prodavnicama.
Lokacija održavanja je atrijum tržnog centra BEO Shopping Center, na uglu ulica Vojislava Ilića i Mis Irbijeve.
Radno vreme je od 10.00 do 22.00, a ulaz sa sve posetioce je besplatan.
Balkan Cheese Festival – zanimljivosti i jedinstvenosti

»»» Najbolje sireve po kategorijama proglasiće nakon ocenjivanja petočlana komisija sačinjena od akademskih eksperata sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, iz oblasti: Senzorne analize hrane, Tehnologije mleka, Upravljanja bezbednošću i kvalitetom hrane.
»»» Sa Kosova i Metohije, sa obronaka Šar-planine, stiže čuveni Šarski sir, koji se jeo još na dvorovima srednjovekovne Srbije.
»»» Posebno mesto zauzeće sirevi koje prave monasi iz manastira Sukovo na Staroj planini.
»»» Nastavnici i učenici Mlekarske škole „Dr Obren Pejić“ iz Pirota prikazaće proces parenja pirotskog kačkavalja.
»»» Na izložbi će u nedelju u 18.00 biti dodeljena priznanja za: najlepši štand, najlepši tanjir sireva, kao i najbolje predstavljanje sireva.
»»» Predsednik Asocijacije autentičnih hedonista, dodeliće i Priznanja za inovaciju.
(danubeogradu.rs)

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić – Ah Neša.