Upoznajmo konje, saznajmo koliko je jahanje zdravo i lepo, posetimo hipodrom, podržimo konjički sport u Beogradu…
Tu, pored nas, u samom centru grada, počinje još jedna sezona na Beogradskom hipodromu.
Proteklih godina pažnju su privlačile vesti o velikim problemima sa kojima se suočava najstariji sportski objekat u Beogradu. Dobrih novosti, čini se, u poslednje vreme ima, pa je pravi trenutak da se uključimo, i doprinesemo njegovom opstanku.
Beograd je svetski, dok ima hipodrom
Hajdemo na hipodrom, svi! Poštovaoci srpske istorije i tradicije, pristalice evropskih vrednosti, arapskih investicija, političari i birači, predstavnici gradske vlasti i opozicije, ljubitelji fensi provoda, fitnes instruktori i vežbači, terapeuti i osobe pod stresom…
Neka nam zajednički jezik bude ljubav prema konjima, nepravedno zanemarenim, plemenitim životinjama, i odnos prema atraktivnoj ponudi, koju mnogi veliki gradovi žele i formiraju, a Beograd već poseduje.
Na hipodromu se može šetati, jahati, naučiti streličarstvo, posmatrati neka od trka u jedanaest takmičarskih dana, sve do kraja oktobra… Predlažemo da to bude što pre.
Jahanje za zdravlje
Znate li da rekreativno jahanje ima niz koristi za organizam, pa se praktikuje širom sveta, posebno u krajevima gde su veštine na konju deo folklora, i obeležje kulturnog, pa i nacionalnog identiteta? Evo nekoliko najvažnijih.
Jahanje jača osnovne mišiće koji doprinose stabilnosti tela – trbušne, leđne i karlične. Nije u pitanju samo snaga, već i sinhronizacija pokreta sa pokretima konja.
Tonus i fleksibilnost drugih mišića, posebno unutrašnjih mišića butina i karlice, takođe se značajno unapređuje, pošto jahač često mora da održava položaj čučnja.
Prilikom jahanja formira se svest o sopstvenom telu, držanje u sedlu se postepeno usavršava i utiče na držanje uopšte, što je posebno korisno za mlade.
„Upravljanje“ velikom i moćnom životinjom, koja ima snagu pokreta i volju, u nekim situacijama vas stavlja u situaciju da brzo razmišljate, a u drugim da postanete svesni vežbe mišića zanemarenih u drugim vrstama planiranog treninga.
Koordinacija više pokreta u jednom trenutku je svakako osnovna prednost jahanja, zbog čega se preporučuje i kao terapija kod specifičnih stanja i problema.
Kada zavolite konje i počnete da se družite sa njima, sigurno ćete poželeti da im posvetite pažnju i radite u štali, što je dodatna rekreacija i interesantno iskustvo, ukoliko ga niste imali.
Dokazani su blagotvorni efekti jahanja na mentalno zdravlje – meditativno fokusiranje na održavanje u sedlu i spokojstvo posle treninga su na prvom mestu, a potom i korist od veze sa životinjom, sličneonoj koju uspostavljate sa kućnim ljubimcem.
Podsećamo da se na Beogradskom hipodromu od 2009. godine organizuje i hiporehabilitacija – specijalan program terapeutskog jahanja za osobe sa zdravstvenim problemima.
Početak 94. sezone trka
U nedelju, 17. aprila, prvog trkačkog dana u 94. sezoni trka, ulaz na Beogradski hipodrom je besplatan. Početak preponskih utakmica je u 12.30, a početak galopskih trka u 15.30.
Na programu je pet galopskih trka i veliki šampionat u preponskom jahanju – prva etapa takmičenja. Sezona se tradicionalno, po 80. put, otvara trkom „Careva ćuprija“.
U nedeljnom programu učestvuje više od 60 konja i biće veoma neizvesno izabrati svog favorita. Između trka, deca i odrasli moći će da jašu ponije i velike konje i da se oprobaju u besplatnom kratkom kursu streličarstva. (danubeogradu.rs)

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić – Ah Neša.