Naslovna » BG svaštara » Za lepši dan u Beogradu » U prirodi ste, a nevreme počinje
Opasno letnje nevreme
Opasno letnje nevreme

U prirodi ste, a nevreme počinje

Nevreme sa grmljavinom i olujnim vetrom tema je o kojoj se često govori tokom letnjih meseci. Bezbednost ljudi i imovine ugrožena je na različite načine, a jedan od najteže predvidivih rizika je udar groma.

Znanje i pravovremena informisanost u ovoj oblasti spašavaju živote, pa evo nekoliko saveta stručnjaka za situaciju u kojoj se možete naći na samo par kilometara od centra grada. Isto važi, naravno, i ako ste daleko od naseljenog mesta, na pešačenju, planinarenju, kampovanju, u ribolovu…

Najpre, pročitajte osnovne podatke o gromovima – kako nastaju i koliko su opasni. Navodimo samo neke. Da li znate, na primer, da grom može da udari i na udaljenosti od četrdeset kilometara od centra nevremena? Da pražnjenje elektriciteta traje 1-2 mikrosekunde (milioniti delovi sekunde) i da je prosečna dužina snopa 3-4 kilometra? Podatak da je temperatura munje oko 20 hiljada stepeni Celzijusa, što je pet puta više nego na površini Sunca, zvuči zaista zastrašujuće, a vreo vazduh u okolini koji se naglo širi je ono što proizvodi grmljavinu…

O zaštiti mislite unapred

Prva preporuka, koja vam može uštedeti vreme i novac, smanjiti stres i neizvesnost i povećati sigurnost glasi – pratite vremensku prognozu. Stalne „pretnje“ i alarmantna upozorenja koje nam serviraju mediji iz dana u dan ponekad čine da čitav blok vesti ignorišemo. Poslušamo li ih, reći ćete, ovog  leta nećemo izlazi iz kuće… Meteorološki podaci, međutim, vaš su saveznik. Pronađite svoj izvor informacija o vremenskoj prognozi na internetu i odložite odlazak u prirodu ako se sprema nevreme.

Ukoliko ste, ipak, odlučili da odete van grada, a znate da može doći do nepogoda – raspitajte se gde je najbliži objekat od čvrstog materijala. Pitajte i lokano stanovništvo – dešava se da je na obodu neke šume, parka ili pored reke tek nedavno otvoren restoran, na primer. Boravak u zatvorenom najbolja je zaštita. Sklonite se čim se pojave prvi znakovi vremenske nepogode.

Automobil je manje pouzdan od građevine, pošto može da bude ozbiljno oštećen od udara groma, ali je daleko bezbednije biti u kolima nego napolju, uz uslov da su vrata i prozori zatvoreni. Isključite motor i ne dodirujte metalne delove u unutrašnjosti.

Šatori ne obezbeđuju zaštitu, kao ni nadstrešnice i paviljoni na izletištima, koji često kao izolovani u okruženju mogu da budu veoma opasni.

Ukoliko nemate mogućnosti da se sklonite, najbolje je da se spustite na najnižu moguću tačku u postojećoj konfiguraciji terena. To može da bude prirodna uvala ili rov, a ako planinarite i počeli ste sa usponom, vratite se na vreme. Izbegavajte otvorene livade i polja na kojima ćete biti najviša tačka, kao i planinske vrhove. Udaljite se od visokog drveća, posebno onog izolovanog, i drugih visokih predmeta i objekata…

Ako ste u grupi, udaljite se jedni od drugih.  

Izbegavajte vodene površine (reka, bazen, jezero…), kao i sve vlažne predmete. Voda ne privlači gromove, ali je odličan provodnik elektriciteta. Isto važi za metalne površine, kao što su ograde, stubovi…

Ne zanemarujte ovu temu. O svim situacijama koje nisu ovde pomenute možete se lako informisati na internetu.

Statistika u Sjedinjenim Američkim Državama, na primer, pokazuje da broj smrtnih ishoda prouzrokovanih udarom groma iz godine u godinu opada, iako klimatske promene prouzrokuju više vremenskih nepogoda nego ranije. Stručnjaci ovaj trend pripisuju boljoj informisanosti građana, koji koriguju svoje ponašanje i navike. Poslednja sedmica u junu, u koju upravo ulazimo, u SAD nosi naziv Nacionalna nedelja svesnosti o bezbednosti u slučaju grmljavine (National Lightning Safety Awareness Week) i obeležavaju je edukativne aktivnosti za najširu javnost.

***

U nekom od narednih tekstova vratićemo se na temu bezbednosti u slučaju grmljavine. Postoji niz korisnih preporuka i činjenica koje treba poštovati i ako ste u svom stanu, u Beogradu, a nevreme počinje…

(danubeogradu.rs)

Uređuje: Katarina Vidaković