Lepši dan učiniće i dobro čavrljanje sa dragim osobama, prijateljima, kolegama…
U svakodnevnoj komunikaciji veoma često koristimo izvesne rečenice i fraze koje nam se čine potpuno primerenim i o njima, jednostavno, ne razmišljamo.
Kada ih neko, međutim, uputi nama, trgnemo se i neprijatno iznenadimo.
Ne biva uvek tako, što situaciju čini još komplikovanijom. Neki izrazi, koji nama gotovo nikad ne smetaju, imaju suptilno dvosmisleno značenje, i druga osoba može pogrešno da ih interpretira, čak i doživi kao uvredu.
Izgledaš umorno
Isto je kao da ste nekome rekli da izgleda neprivlačno, neuredno, sa otečenim očima, izgužvanom odećom, masnom kosom… Vama se možda ne čini da je tako, ali osobe nešto drugačijeg senzibiliteta, iskustva, ili samo trenutnog stanja, to mogu da protumače kao nedobronameran komentar.
Super, baš si smršao/smršala!
Što znači da je osoba prethodno, možda i godinama, izgledala, pa, ne baš sjajno. Umesto ovoga, ako želite da date kompliment, recite jednostavno „Izgledaš super!“.
Bila si ti suviše dobra za njega / Bio si ti suviše dobar za nju
Ova konstatacija znači da je osoba prethodno napravila pogrešan izbor, da je imala loš ukus, da je sama kriva, a situacija je još problematičnija ako je teško podnela raskid, pa sa suviše emocija reaguje na sve komentare.
Ti uvek… ili Ti nikad…
I sami znate koliko vam ovi izrazi smetaju. Jasno je da nismo jednostrani i potpuno nefleksibilni. Fraza se često koristi u nedostatku argumenata, kada se razgovara o važnim temama, i u velikoj meri otežava dalje komunikaciju. Osoba koja je „dijagnozu“ dobila obično se povlači u sebe, uvređena.
Izgledaš super za svoje godine
Ukoliko se kompliment uputi starijoj osobi zvuči – pokroviteljski nepristojno. A ni ostale ne treba podsećati koliko godina imaju. Ljudi jednostavno žele da budu (i izgledaju) fizički i mentalno zdravi. „Izgledaš super!“ Stop. Sasvim je dovoljno. Ne dodajte ništa više.
Kao što sam ti već rekao…
Odajete utisak lažno superiorne osobe koja je uvređena što mora da ponavlja svoje reči, ili nesigurne osobe, koja tvrdi nešto što joj se ne veruje. Izbacite i ovaj izraz i ponovite to što želite, drugim rečima.
Kako god želiš! ili Sam odluči
Obično se izgovara upravo u situaciji kada vas neko pita za mišljenje i savet. Ako nemate stav priznajte i recite „Ne znam šta bih ti rekao, razmisli o…“, čime ćete pokazati da vam je do osobe stalo i da niste potpuno indiferentni.
Ja bar nikad nisam…
Ovo je uobičajen agresivan način da skrenete sa teme i ne govorite o onome što ste uradili sada. Ne vraćajte se u prošlost, ni na druge okolnosti. Umesto toga, recite jednostavno „Izvini. Pogrešio sam“.
Možemo (li) da naučimo?!
Možemo li da naučimo da navedene fraze izbegavamo, kako bi komunikacija sa drugima bila uspešnija, a odnosi sa njima bolji?
Mišljenja smo da, za lepši dan u Beogradu, vredi pokušati. (danubeogradu.rs)