Lagom u Švedskoj i drugim skandinavskim zemljama znači samo jedno – voditi srećan život, u ravnoteži.
Opis ovog termina bi bio – „ne suviše mnogo i ne suviše malo“. Najpribližnije bi ga mogli objasniti kao – „optimalno“, mada se značenje ovim ne iscrpljuje. Lagom podrazumeva usporavanje, prisutnost u trenutku u sadašnjosti, upravljanje sopstvenim vremenom, uživanje u običnim malim stvarima… Lagom znači zastati, oslušnuti svet oko sebe, pogledati ga, okusiti, omirisati, sačekati…
Kako se to postiže u svakodnevnom životu?
Evo saveta.
Šveđani tvrde da, za srećan život, treba praktikovati morgondopp. Iza još jedne nama neobične reči krije se jutarnje kupanje. Tradicija je da, kad vremenski uslovi to dozvole, Šveđani započnu dan ulaskom u vodu, po mogućstvu u prirodi. Čim voda pređe temperaturu od 10 stepeni, dobro je je potopiti se u nju, pre jutarnje kafe. Jasno je da se ovaj ritual, uobičajeno, primenjuje u kupatilima, pa pokušajte i vi da tuširanje završite hladnom vodom – potpuno će vas razbuditi i učiniti energičnijim i spremnijim za dan koji je pred vama.
Otiđite sami u prirodu. Provedite onoliko vremena koliko se na tom mestu osećate prijatno, izolovani od ostatka sveta. Sva čula će vam se probuditi na nov način, što je cilj ovog jedinstvenog doživljaja.
Svedite svoju garderobu na nekoliko praktičnih, lepih stvari koje se mogu kombinovati. Oslobodite se komada koje godinama ne nosite, očistite i provetrite ormare. Na ovaj način, eliminisaćete stres oko izbora garderobe pred izlazak, smanjićete vreme potrebno za održavanje i kupovinu, kao i troškove. Ekonomičnost je razlog jednostavnog odevanja koje često primećujemo kod osoba iz Skandinavije.
Napravite pauzu za fiku. Fika je švedska navika o kojoj smo već pisali, pa preporučujemo da tekst pročitate. Popijte kafu ili čaj sa kolačićem izvan kancelarije i radnog stola, bez računara, sa kolegama ili prijateljima. Kad se vratite obavezama, bićete više koncentrisani i kvalitetnije motivisani. Redovne kratke pauze u bilo kojoj aktivnosti pružiće vam opuštanje. Istraživanja su pokazala da je najbolji vremenski odnos smenjivanje 52 minuta rada i 17 minuta pauze, pa proverite već danas. Važan savet je i da, ukoliko vam više odgovara samoća, pauzu provedete sami, u kratkoj šetnji na primer, ili baš uz čaj, kafu…
Naučite da sa pažnjom slušate druge, da ih razumete, da ih ne prekidate dok govore, da s vremena na vreme ćutite. Borite se protiv nametnute, kulturom usvojene prisile da razgovor stalno mora da teče. Ovaj pritisak je uzrok navike da i pre nego što sagovornik završi počnemo da objašnjavamo, iznosimo svoje stavove, potvrđujemo, negodujemo…
Uvedite sitne znake pažnje prema drugim osobama u svoje ponašanje. Širenje pozitivnih osećanja stvoriće prijatno, lagom okruženje za vas. Osmehujte se, zahvalite, pomozite, učinite mali ustupak, napravite prigodan poklon s vremena na vreme, uputite kompliment…
***
Vežbajući napred navedeno, steći ćete dobre osnove i preduslove za sreću i ličnu ravnotežu – tvrde Šveđani. Bićete i vi lagom, u Srbiji, u Beogradu…
(danubeogradu.rs)