Naslovna » BG svaštara » Za lepši dan u Beogradu » Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras
Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)
Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras

„Sledeće godine ću se potruditi više“. Da li vam je poznato ovo obećanje koje svake godine dajemo sebi za Uskrs? Uvek imamo preča posla… E, pa…

Ako onda nismo imali dovoljno vremena da se pozabavimo ukrašavanjem, sada nemamo izgovor; vremena imamo na pretek, a sada i nekoliko novih ideja.

 

U vreme pandemije većina prodavnica kineske robe koja nam je svima ponekad olakšavala život, bar kad je u pitanju dekoracija, ne radi. Zbog toga, biće nam potrebno više mašte da iskoristimo ono što imamo u svojoj kući ili što možemo lako pronaći u obližnjoj prodavnici.

Ukrasi od sapuna

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Za ovu dekoraciju potrebni su vam bilo koji tvrdi sapuni, igla, heklica, nož ili sličan alat za izdubljivanje i oblikovanje sapuna.

Ova veština učena je na časovima likovnog obrazovanja u školi, pa je vreme za podsećanje.

  1. Iscrtati iglom ili heklicom po sapunu oblik koji želite da napravite (pile, zeka itd).
  2. Sada dolazi na red nož ili drugi alat kojim ćete odstraniti višak sapuna. Kako se sapun ne bi polomio potrebno je da ga polako gulite i time odstranjujete višak materijala.
  3. Kada je napravljen grub oblik figure koju želite da kreirate, bacite se na fine radove dodatnog usavršavanja, glačanja i izrezivanja sitnijih udubljenja poput očiju, krila i sličnih detalja. Za to vam može koristiti heklica ili drugi prigodan alat koji neće biti previše oštar.

Uskršnje drvce

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Ne, nismo pomešali Uskrs sa Božićem, iako će se deci možda omaći „Hristos se rodi“ umesto „Hristos voskrese“.

Uskršnje drvce je stvar dekoracije, nikako pravoslavnog običaja. Možete ukrasiti sobnu biljku ili drvo u dvorištu, baštici ili na terasi.

  1. Pustite mašti na volju, ukrasite nekuvano jaje kako god želite (farbajte ga slobodno i bojama koje nisu za jelo, temperama, lakovima za nokte, srejevima ili drugim sredstvima, lepite cirkone, trakice, tekstilne detalje i slično).
  2. Kada je jaje gotovo, potrebno je probušiti ljusku nekuvanog jajeta dovoljno da iz nje iscuri i belance i žumance. Žumance može predstavljati problem jer je gušće, zato treba malo promućkati jaje kako bi se žumance razlilo i sjedinilo sa belancem i tako napustilo ljusku. Jaje možete iskoristiti za neki uskršnji specijalitet ili običan obrok koji će vam dati energiju za dalji kreativan proces.
  3. Kada imate ukrašenu ljusku bez jajeta vreme je da uzmete malo duži konac/vunicu/trakicu (dužina konca zavisi od vaših želja) i malo lepka ili silikona. Konac/vunicu/trakicu vežite tako da se napravi omča (krug). Deo na kom se nalazi čvor stavite u ljusku jajeta, tek toliko da uđe u šupljinu. Značajno duži deo ostavite izvan ljuske, jer će taj deo služiti za kačenje ukrasa na drvo. Lepkom obložite rupicu na ljusci i sam konac. Potrudite se da lepak prekrije tu rupu kako ne bi konac ispao.
  4. Okačite ukras na svoju biljku.

Kolači – ukus i ukras

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Najlepši su oni ukrasi koji se mogu pojesti. Ipak, potrudite se da neki preživi dok se trpeza i kućna dekoracija ne fotografiše za Instagram.

Na internetu se mogu naći brojni recepti za kolačiće koje možete videti u (američkim) božićnim filmovima. Nabavite kalup koji vam odgovara i bacite se na pečenje. Evo jednog jednostavnog recepta.

Potrebno vam je:

  • 750 g brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašičica cimeta
  • 1 kašičica đumbira
  • 1-2 kašike kakao praha (po želji, zbog intenziteta boje)
  • 200 g maslaca
  • 200-250 g šećera, najbolje bi bilo smeđeg zbog boje (količina zavisi od vas koliko želite da bude slatko)
  • 1 kesica vanilinog šećera
  • 1 jaje
  • oko 120 ml vode
  • 200-250 g meda (po želji)

Priprema:

U posudu sipajte brašno, prašak za pecivo, đumbir, cimet i kakao prah i izmešajte kašikom ili varjačom.

U drugu posudu stavite maslac koji je ranije stajao na sobnoj temperaturi i polako ga umutite mikserom. U maslac postepeno tokom mućenja dodavati šećer, vanilin šećer, jaje, vodu i med. Mutiti dok se masa ne ujednači.

Iz prve posude dodavati postepeno kašiku po kašiku mešavinu brašna, praška za pecivo, cimeta, đumbira i kakao praha i nasataviti mućenje mikserom.

Kada masa bude već poprilično čvrsta, možete nastaviti dodavanje brašnaste mešavine i mešanje kašikom ili varjačom dok se smesa ne sjedini. Kada je testo gotovo, potrebno je posuti radnu površinu brašnom da se ne bi testo zalepilo za nju.

Zatim, izručite testo na posutu radnu površinu. Nakon toga pospite i testo sa nekoliko prstohvata brašna, jer je smesa testa lepljiva. Zatim premesite testo rukama.

Rukama oblikujte veknicu (kao hleb), nožem je podelite na tri dela. Svaki od tri dela stavite u posebnu kesu za zamrzivač (vežite kesu) i zatim ih sve stavite u frižider da se ohlade. Potrebno je da se testo hladi najmanje 2,5-3 sata, a može stajati i znatno duže.

Kada je testo ohlađeno stavite da na ponovo posutu brašnom radnu površinu i razvucite ga oklagijom koju ćete povremeno rukom premazivati brašnom kako se testo ne bi lepilo za nju.

Nemojte preterivati sa količinom brašna, neka ga bude dovoljno samo da se ne lepi smesa, ne više od toga. Testo treba da bude razvučeno do debljine oko 5 mm.

Nemojte da bude pretanko, kako ne bi pucalo, ali ni predebelo, jer će svakako narasti.

Uzmite modlice odnosno kalupe za kolače i premažite ih brašnom, a zatim utisnite u testo. Ukoliko nemate modlice ili želite da napravite neki drugi oblik, to možete učiniti tako što ćete čačkalicom iscrtati oblik po testu, a zatim nožem izvestan oblik izdvojiti od ostatka testa.

Ukoliko planirate da kolačiće iskoristite kao ukras koji ćete okačiti poput ukrasa za uskršnje drvce, probušite pripremljeni oblik testa pri vrhu. To možete uraditi drvenim ražnjićem za meso ili čačkalicom. Potrudite se da rupa bude dovoljno velika da se ne zatvori kad testo naraste. Napravljene oblike stavite na papir za pečenje koji ste prethodno postavili na pleh.

Kolačiće treba peći desetak minuta najbolje na temperaturi od 180 stepeni. Nemojte ih presušiti, tako da povremeno obraćajte pažnju. Bolje je da budu mekaniji nego previše tvrdi. Ukoliko ih budete čuvali u zatvorenoj najbolje staklenoj posudi nakon pečenja mogu stajati dugo, ali kome još kolači potraju dugo?

Šnajderi, šnajderi

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Možda znate da šijete, heklate, pletete, a možda je vreme da naučite. Ima jednostavnih stvari koje možete sami napraviti i njima ukrasiti trpezu i stan.

Jedan od predloga su zečje uši u obliku kapice za jaja. Potrebno je iseći tekstil ili isplesti, isheklati u obliku kupole koji će stajati kao kapica na jajetu, a zatim i napraviti oblik ušiju koji treba prišiti na vrh kupole.

Zanimljive su i figurice koje možete napraviti od čarapa. Jedna od njih je zeka.

Uzmite jednu čarapu napunite je testom do pola. Popunjeni deo čarape oblikujte u loptu, zatim iznad loptastog ovlika vežite mašnu. Gornji manji deo čarape takođe popunite testom, ali manjom količinom i opet napravite lopticu, to će biti zečja glava.

Ponovo vežite trakicom čarapu iznad loptastog ovlika i ostavite deo čarape za uši.

Oči, nos i usta možete napraviti od dugmića, konca ili drugog materijala koji ćete zalepiti ili ušiti za čarapu na određenim mestima. Takođe, možete dodati repić od vunice ili vate.

Ukrasne korpice za jaja

Uskrs i uskršnja dekoracija: Miris, ukus, ukras (foto: Pixabay)

Korpice su odlične za odlaganje jaja tokom praznika.

Možete ih ukrasti perjem bilo veštačkim koji se kupuje u prodavnicama koje imaju dekorativne predmete ili pravim ptičjim perjem koje deca vole da skupljaju.

Korpica se može ukrasiti i raznim predmetima koje možete napraviti od sunđera ili vunice, kao i naizostavnih trakica i mašnica.

Prstenovi za salvete

Ukrašavanje praznične trpeze u mnogim domovima ne može proći bez prstenova za salvete. To su ukrasi koji drže uglavnom tekstilne salvete i ulepšavaju ih.

Možete ih napraviti od platna, prlica ili drugih drangulija i ukrasiti po volji. Birno je da budu u obliku kruga odnosno gumice za kosu kako bi se provukla salveta kroz njih.

Motivi zeka, jaja i pilića su uvek odlični za Uskrs, tako da možete neke od njih iskoristiti za svoje kreature. (danubeogradu.rs)

Uređuje: Katarina Tomović