Naslovna » BG svaštara » Za lepši dan u Beogradu » Zašto koristiti sistem za prečišćavanje vode umesto bokala sa filterima za vodu
Zašto koristiti sistem za prečišćavanje vode (foto: Pixabay)
Zašto koristiti sistem za prečišćavanje vode (foto: Pixabay)

Zašto koristiti sistem za prečišćavanje vode umesto bokala sa filterima za vodu

Uporedni testovi filtera za vodu su važan alat za donošenje odluka za potrošače koji su nezadovoljni vodom iz slavine.

Poznati nemački časopisi kao što su Geo, Focus, Stern svake godine objavljuju članke sa ovakvim testovima. Pažljivijim pregledom ovih članaka, primećuje se da su testirani filteri za vodu uglavnom takozvani filteri za bokal ili stoni filteri za vodu (desktop filteri za vodu). I ovde je termin „filter“ zapravo pogrešan, zato što stoni filteri za vodu i bokali za filtriranje vode, ne uklanjaju bakterije i zagađivače kao što su pesticidi, ostaci lekova, supstance slične hormonima ili teški metali iz vode.

Öko-Test:
„Stoni filteri za vodu (desktop filteri za vodu) sa filterima sa aktivnim ugljem su nebezbedni“.

U maju 2022, časopis Öko-Test objavio je članak u kojem zaštitnici potrošača proglašavaju tkz. stone filtere za vodu (desktop filteri za vodu) i bokale za filtriranje vode sa filterima sa aktivnim ugljem „suvišnim do štetnim“.

„Sa higijenske tačke gledišta, stoni filteri za vodu (bokali sa filterima za vodu i stoni filteri za vodu) nisu preporučljivi. Voda za piće je kvarljiva namirnica koja brzo postaje osnova za razvoj klica ako je predugo ostavljena u posudi ili dođe u kontakt sa starim filterima“, upozoravaju u potrošačkom centru. Često je voda nakon filtriranja u ovim uređajima, kontaminirana sa više klica nego ranije. Pored toga, stoni filteri odstranjuju vredne minerale kao što su kalcijum i magnezijum.

Svrha stonih filtera za stonu vodu je prvenstveno da poboljša ukus vode iz slavine, na primer, za poboljšanje ukusa kvaliteta čaja ili kafe.

Stoni filteri za stonu vodu punjeni su slobodnim granulama aktivnog uglja i, u zavisnosti od modela, sadrže i jonoizmenjivače napravljene od plastične smole. Ovo im omogućava da smanje hlor, kao i druga oštećenja ukusa i mirisa i, putem jonske razmene, uklone deo kamenca iz vode iz slavine, odnosno čine vodu mekšom. Ali, filtracija u smislu skoro potpunog uklanjanja nečistoća kao što su pesticidi, klice, bakterije, teški metali, hormoni ili ostaci lekova se uopšte ne dešava.

Pored toga, kapacitet apsorpcije granulata aktivnog uglja u kertridžu je relativno ograničen i iscrpljen nakon oko 100-150 litara. Ako se uložak filtera ne promeni na vreme (posle otprilike 4-6 nedelja), prethodno vezani zagađivači mogu se ponovo rastvoriti i ispustiti u koncentrovanom obliku u vodu. Potreba za čestom promenom filtera dovodi do relativno visokih troškova potrošnje, a takođe i do velikih količina plastičnog otpada.

Bezbedna i ukusna voda za piće je voda za piće filtrirana sa Seccua MK7 sistemom za prečišćavanje vode

Ako želite da efikasno tretirate svoju vodu iz slavine, koristite filter Seccua MK7, koji se postavlja na priključku iz vodovodne mreže u kuću. Seccua MK7 sistemi za prečišćavanje vode, ne samo da pružaju bolji miris i ukus, već i garantuju zdravu vodu. Pored filtriranja čvrstih materija kao što su pesak, suspendovane čvrste materije, čestice rđe i mikroplastike – ultrafiltraciona membrana uklanja 99,9% svih bakterija, parazita i virusa.

Seccua MK7, takođe, značajno smanjuje rastvorene kontaminante kao što su ostaci antibiotika, hormona i drugih lekova, plastike, nusproizvodi dezinfekcije, pesticidi i druge rastvorene organske komponente.

Sistemi za prečišćavanje vode Seccua MK7 ostavljaju minerale kao što su kalcijum ili magnezijum u potpunosti u vodi, koji su ključni za prirodni ukus vode. Prirodni balans vode je očuvan.

Za bezbednu i ukusnu vodu za piće – Seccua MK7.

Uređuje: Dan u Beogradu

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić - Ah Neša.