Za propuštanje prilike za šetnju po Beogradu ne postoji izgovor. Ali ukoliko ona, uz malo truda, preraste u fitnes hodanje, koristi su višestruke.
Beograd nudi lepe prostore za rekreativno fitnes hodanje u baš svakom kraju grada. Kejovi pored reka, parkovi, Topčider i Košutnjak, Avala, Ada Ciganlija… samo su neki od njih.
Hodanje kao planirani trening-program, dokazano je, doprinosi zdravom, uspešnom i dugom životu. Fitnes hodanje je najjednostavniji vid vežbanja, dostupan svima.
Nije suvišno ponoviti još jednom – uz pridržavanje jednostavnih uputstava o tempu i načinu treninga snižava se krvni pritisak i nivo holesterola čime se štiti srce i krvni sudovi, kosti i zglobovi jačaju, reguliše se telesna težina.
Hodanje jača volju, popravlja raspoloženje, opušta, doprinosi boljem snu.
Pravilno hodanje
U toku hodanja, potrebno je podsetiti se preporuka stručnjaka. Telo uspravno, sa glavom i vratom u pravoj liniji sa kičmom, ramena povučena unazad, zategnuti stomačni mišići…
Poželjno je da se članak na nozi kreće maksimalno. Prvo, dakle, oslanjanje na petu, a zatim po zamišljenoj valjkastoj putanji upotrebiti celo stopalo, sve do vrhova prstiju, kojim se treba aktivno odgurnuti.
Ruke treba da budu uz telo, blago savijene u laktovima i da prirodno, iz ramena, prate pokrete u ritmu sa suprotnom nogom (ovi pokreti, iako deluju kao nevažni, troše 5-10% više energije i doprinose ravnoteži tela).
Brzina hoda, dužina staze i nedeljni program fitnes hodanja zavisi od fizičke pripremljenosti osobe. Za početak je važna volja i želja da ovaj vid rekreacije postane stalna zdrava navika.
Pojedinačni trening, međutim, ima svoj tok – brzina hoda je najniža u prvih pet minuta zagrevanja, zatim se mogu uraditi vežbe istezanja i hod postepeno ubrzati. Povećava se broj koraka u jedinici vremena, a ne dužina koraka. Poslednjih pet do deset minuta postepeno se usporava, a na kraju se mogu ponoviti vežbe istezanja.
Pošto se radi o rekreativnom treningu, koji treba da bude prijatan, pre svega, brzinu disanja i ritam hodanja najbolje je prirodno uskladiti, bez brojanja koraka ili udisaja/izdisaja.
Okvirno, umerenim hodom jedan kilometar se pređe za 12 minuta, a brzim hodom za devet minuta. Za prve treninge se preporučuje hodanje od 3-4 kilometra dnevno, za 25-30 minuta, tri puta nedeljno.
I za kraj, jedna napomena. Stručnjaci savetuju da prilikom hodanja pogled treba usmeriti napred, na oko pet metara ispred. To u Beogradu i nije baš uvek moguće… (danubeogradu.rs)