Na mestu parka Tašmajdan vekovima unazad nalazio se kamenolom (taš na turskom jeziku znači kamen, a majdan – kop), zatim skladišta municije u lagumima, groblje, pa hipodrom.
Park se formira relativno kasno, krajem tridesetih godina 20. veka, posle podizanja zgrade Glavne pošte na uglu Bulevara kralja Aleksandra i Takovske ulice.
Istorijski događaji i zdanja
U parku Tašmajdan je nekoliko važnih i lepih građevina. Današnja Crkva Svetog Marka podignuta je u toku i posle Drugog svetskog rata, na mestu crkve iz 1835. godine, srušene u aprilskom bombardovanju.
Stara crkva sazidana je baš tu gde je pet godina ranije javno pročitan Sultanov hatišerif o unutrašnjoj nezavisnosti Srbije. U Crkvi Svetog Marka počivaju car Dušan, kralj Aleksandar Obrenović i njegova supruga Draga Mašin, patrijarh German…
Hram Svete Trojice (Ruska crkva) podignut je 1924. godine, za potrebe Rusa koji su posle Oktobarske revolucije u velikom broju izbegli u Beograd.
Zgrada Seizmološkog zavoda, i ustanova za praćenje zemljotresa smeštena u njoj, postoje od prve decenije 20. veka.
Ovde se nalazi i čuvena Tašmajdanska pećina čije su stene stare 14 miliona godina. U njima se sakrivao vožd Karađorđe, kao i narod tokom bombardovanja u Prvom svetskom ratu. U pećini je bila i rezervna komanda Nemačke vojske u Drugom svetskom ratu. Zatvorena je od 2011. godine, nema osvetljenja, a u planu je da bude otvorena za turiste sredinom ove (2015) godine.
Tašmajdan – spomenici i sećanja
Spomenik Desanki Maksimović, pesnikinji koja je posebno volela da šeta Tašmajdanskim parkom, podignut je 2007. godine.
Iste godine u parku je otkriven spomenik Vasilu Levskom i Georgiju Rakovskom – bugarskim revolucionarima koji su se na strani srpske vojske borili protiv Turaka u Beogradu 1862. godine.
U parku Tašmajdan nalazi se i spomenik „Bili smo samo deca“, posvećen deci poginuloj u NATO agresiji 1999. godine, kao i spomen-obeležje „Zašto“, posvećen poginulim radnicima RTS-a.
Čitav kompleks parka oplemenjen je skulpturama, a velika obnova obavljena je 2011. godine, donacijom Republike Azerbejdžan. Tada su podignuta još dva spomenika – figure u bronzi visoke tri metra, prvog azerbejdžanskog predsednika Hejdara Alijeva i srpskog književnika Milorada Pavića.
Prostor za rekreaciju, odmor i zabavu
Tašmajdanski park je prostran, tako da se u njemu našlo dovoljno mesta za tri velika dečja igrališta, staze ze trčanje, prostor za fitnes na otvorenom, table za šah, muzičku fontanu…
Pored zelenih površina, u sklopu Tašmajdana je restoran „Šansa“, SRC „Tašmajdan“ sa zatvorenim bazenom, kompleksom otvorenih bazena i hotelom „Taš“, a u delu parka koji izlazi na Bulevar kralja Aleksandra nalazi se još jedan čuveni beogradski restoran „Madera“. U toku je rekonstrukcija legendarnog beogradskog stadiona Tašmajdan.
Ne može da se kaže „Tašmajdan“ a da se ne pomene Malo pozorište „Duško Radović“ i V beogradska gimnazija.
Park Tašmajdan ima i svoj „dodatak“ – Mali Tašmajdan, manju parkovsku površinu sa druge strane Beogradske ulice. (danubeogradu.rs)

Dan u Beogradu osnovan je 2011. godine i jedan je od najčitanijih lokalnih portala u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nenad Mandić – Ah Neša.